#20minut, które może uratować Twoje życie i zdrowie

Nawiązując do informacyjnej akcji społecznej warto pamiętać, że #20minut, o których mowa to czas trwania badania kolonoskopowego. Dzięki niemu lekarz jest w stanie zdiagnozować na bardzo wczesnym etapie wszelkie nieprawidłowości w jelicie grubym.

Co więcej już podczas trwania badania możliwe jest podjęcie akcji terapeutycznej. W przypadku stwierdzenia polipów powstałych na ścianie jelita, możliwe jest ich natychmiastowe  usunięcie. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące przygotowania i przebiegu kolonoskopii.

Dla osób powyżej 50 roku życia (i osób miedzy 40 – 49 roku życia i posiadają krewnego pierwszego stopnia) badania są bezpłatne na NFZ

dr Tomasz Walentek

Na tydzień przed badaniem kolonoskopowym ważną kwestią jest zachowanie odpowiedniej diety. Poniżej pobierzesz dokumenty informacyjne z instrukcją postępowania przed zabiegiem.

 

Kolonoskopia jest badaniem dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Kolonoskopia diagnostyczna pozwala na dokładną ocenę morfologiczną błony śluzowej jelita grubego i w przypadku stwierdzenia zmiany chorobowej, pobranie wycinków do badania histopatologicznego.

Wynikiem badania jest postawienie diagnozy, czyli rozpoznania z jaką chorobą jelita grubego mamy do czynienia.

Kolonoskopia terapeutyczna polega na usuwaniu polipów z jelita grubego (polipektomia).

Polipy w jelicie grubym mogą być nowotworowe i nienowotworowe, pojedyncze lub mnogie. Najczęstszym typem polipów u osób dorosłych są polipy nowotworowe (gruczolaki). Od ich wielkości i typu zależy czy staną się złośliwe. Małe polipy rzadko złośliwieją, natomiast polipy o średnicy powyżej 2 cm w ponad połowie przypadków noszą cechy raka złośliwego. Badanie histopatologiczne pobranych w trakcie badania wycinków określa z jakim typem polipa mamy do czynienia.

Wskazania do kolonoskopii

  • krew w stolcu lub krew utajona w kale,
  • utrata masy ciała,
  • bóle w dolnej części brzucha,
  • brak apetytu bez określonej przyczyny,
  • uporczywe parcie na stolec lub bezwiedne oddawanie stolca,
  • przewlekłe biegunki lub przewlekłe zaparcia,
  • zmiana wyglądu stolca (np. stolec wąski – ołówkowaty).

Przygotowanie do badania

Pacjent zaczyna przygotowania dzień przed badaniem, oczyszczając przewód pokarmowy, wypijając duże ilości specjalnego płynu oraz wody. Wszelkie szczegółowe informacje pacjent otrzymuje przed badaniem. Badanie kolonoskopowe wykonuje wykwalifikowany lekarz w asyście pielęgniarki endoskopowej. Kolonoskopia nie zawsze jest badaniem bolesnym, ale przez pacjentów odbierana jest jako bardzo nieprzyjemna. Można uniknąć tego odczucia, decydując się na znieczulenie.

Kolonoskop jest giętkim instrumentem o długości 130 do 200 cm , który wprowadzamy przez odbyt. Wyposażony w tor wizyjny wziernik pozwala na zarejestrowanie kolorowego obrazu z jelita grubego, a następnie przesłanie go do procesora medycznego, gdzie jest cyfrowo przetwarzany. Uzyskany w ten sposób obraz jest wyświetlany na monitorze. Badanie ma na celu ocenę powierzchni błony śluzowej jelita grubego. W uzasadnionym zmianami chorobowymi przypadku, poprzez kanał biopsyjny kolonoskopu wprowadza się dodatkowe instrumenty (np. kleszczyki) celem pobrania materiału do badań histopatologicznych i wykonania zabiegów endoskopowych, które często mogą pozwolić na uniknięcie operacji chirurgicznej.

Korzyści z kolonoskopii

  • dokładna ocena morfologiczna błony śluzowej jelita grubego,
  • pobranie odcinków do badań dodatkowych,
  • rozpoznanie ewentualnej choroby,
  • usunięcie polipów i ciał obcych,
  • poszerzanie zwężeń.

Badanie wykonują

dr Tomasz Walentek – specjalista gastroenterolog, specjalista chorób wewnętrznych – Szpital INTER-MED w Będzinie,

dr Krzysztof Warwas – Szpital INTER-MED w Będzinie,

dr Urszula Jarzębiak-Starzewska – Szpital INTER-MED w Będzinie.