Skleroterapia to zabieg, którego celem jest usunięcie widocznych żylaków oraz pajączków naczyniowych. Zabieg polega na wstrzyknięciu do światła zmienionego chorobowo naczynia substancji, która uszkadza śródbłonek naczyniowy. Rezultatem jest zamknięcie światła naczynia przez skrzeplinę z następowym jego zwłóknieniem. Ponieważ przepływ krwi przez takie naczynie staje się niemożliwy, naczynie staje się mniej widoczne i stopniowo zanika.

Wskazania do skleroterapii

Wskazania do wykonania zabiegu są ustalane przez lekarza po przeprowadzeniu wywiadu, badania przedmiotowego oraz niezbędnych badań uzupełniających – w tym badania USG doppler kończyn dolnych. Do typowych wskazań zalicza się żylaki kończyn dolnych oraz pajączki naczyniowe.

Przebieg zabiegu – skleroterapia Będzin

Skleroterapia jest przeprowadzana w gabinecie lekarskim i w typowych przypadkach nie wymaga hospitalizacji. Zabieg polega na podaniu roztworu powodującego uszkodzenie śródbłonka bezpośrednio do światła żyły za pomocą cienkiej igiełki. Jest to moment w którym pacjent może odczuwać łagodny dyskomfort, zwłaszcza gdy zabieg dotyczy naczyń większego kalibru. Liczba naczyń poddawanych sklerotyzacji w czasie jednego zabiegu zależy od ich wielkości, umiejscowienia oraz od ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Zabieg trwa zwykle około 30-45 minut.

Przygotowanie do zabiegu

Przed przeprowadzeniem skleroterapii może być konieczne czasowe zaprzestanie stosowania niektórych leków, dlatego należy dokładnie poinformować lekarza o fakcie ich przyjmowania. Dotyczy to również niektórych leków dostępnych w aptekach bez recepty.

Co istotne, zabieg nie wymaga ograniczenia aktywności fizycznej. Kolejnego dnia można wrócić do wykonywanej pracy. Po zabiegu często zalecane jest stosowanie kompresoterapii, w postaci pończoch o stopniowanym ucisku lub specjalnych bandaży – zgodnie z zaleceniami lekarza.

Przez 48 godzin po wykonanym zabiegu

  • Nie należy stosować aspiryny, ibuprofenu oraz innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, nie należy brać gorącej kąpieli (prysznic jest zalecany, jednak woda powinna być ciepła, a nie gorąca; miejsca iniekcji można umyć ciepłą wodą z mydłem),
  • nie należy korzystać z sauny
  • nie stosować gorących kompresów na kończyny poddane zabiegowi,
  • należy unikać bezpośredniej ekspozycji na promienie słoneczne (dotyczy to również korzystania z solarium).

Korzyści ze skleroterapii

Skleroterapia jest stosunkowo prostym zabiegiem związanym z niewielkim ryzykiem działań niepożądanych, pozwalającym na uzyskanie satysfakcjonującego efektu estetycznego. Nie wymaga hospitalizacji, a powrót do pracy jest możliwy najczęściej już w kolejnym dniu po zabiegu.