Kriochirurgia to metoda zabiegowa, która pozwala na niszczenie nieprawidłowej tkanki poprzez jej zamrożenie. Metoda ta jest często korzystniejszą alternatywą dla chirurgicznego usunięcia zmian chorobowych. Wiąże się z lepszym efektem estetycznym i szybszym procesem gojenia. Nie wymaga stosowania szwów chirurgicznych.
Wskazania do kriochirurgii
Przykładowe wskazania do zabiegu z zakresu dermatologii:
- rogowacenie słoneczne
- naczyniaki
- rak podstawnokomórkowy skóry
- choroba Bowena
- rak kolczystokomórkowy skóry
- włókniaki skóry
- piegi
- blizny przerostowe
- plamy soczewicowate
- mięczak zakaźny
- znamiona grudkowe
- ogniska rogowacenia łojotokowego
- polipy skóry
- brodawki
- żółtaki
Przykładowe wskazania do zabiegu z zakresu ginekologii:
- śródnabłonkowy proces nowotworowy szyjki macicy (CIN)
- śródnabłonkowy proces nowotworowy pochwy (VAIN)
- śródnabłonkowy proces nowotworowy sromu (VIN)
- kłykciny kończyste
- przerost endometrium
Przebieg zabiegu kriochirurgicznego
Do zabiegu nie są wymagane szczególne przygotowania ze strony pacjenta. Procedura wiąże się z niewielkimi dolegliwościami bólowymi. W trakcie zabiegu pacjenci porównują swoje odczucia do kontaktu kostki lodu z powierzchnią skóry. Zarówno podczas zamrażania jak i odmrażania zmiany może być odczuwane uczucie pieczenia. W przypadku dzieci lub dorosłych, u których zmiany poddawane zabiegowi są rozległe, istnieje możliwość uprzedniego zastosowania środków znieczulających miejscowo. Po zabiegu należy utrzymywać obszar poddany zabiegowi w czystości. Nie ma przeciwwskazań do korzystania z kąpieli.
Kriochirurgia Będzin – Korzyści
Kriochirurgia jest procedurą bezpieczną, która wiąże się z dobrym efektem estetycznym. W porównaniu do konwencjonalnych metod chirurgicznych nie wymaga stosowania nici chirurgicznych, a bliznowacenie nie występuje lub jest minimalne. W trakcie pojedynczej wizyty zabiegowi można poddać nawet liczne zmiany skórne. Po zabiegu pacjent nie musi rezygnować z aktywności fizycznej lub kąpieli.