Osocze bogatopłytkowe PRP to specjalny preparat naturalny oparty na krwi pobranej od pacjenta, a następnie poddanej odpowiedniej obróbce. W wyniku odwirowania, otrzymuje się zawieszony w niewielkiej ilości osocza, autologiczny koncentrat płytek krwi.

Ich prozdrowotne działanie wynika z obecności substancji czynnych, a dokładnie czynników wzrostu, które niezbędne są do przebudowy naczyń, naprawy tkanek i regeneracji narządów.

Korzyści

Stosowane w dermatologii estetycznej zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego, mają działanie odmładzające i przebudowujące skórę.

Osocze pobudza fibroblasty, odpowiedzialne za syntezę kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego, co zwiększa napięcie, elastyczność i gęstość skóry oraz poprawia jej fakturę. W wynik zabiegu, indukowane są też mechanizmy chroniące skórę przez wolnymi rodnikami. Z kolei dotlenienie i odżywienie skóry to efekt wytwarzania nowych naczyń krwionośnych.

Wskazania do zabiegu

Zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego z powodzeniem stosowane są w przypadku:

  • oznak starzenia skóry twarzy, szyi i dekoltu,
  • ścieńczenia i wysuszenia skory,
  • postępującego procesu fotostarzenia,
  • łysienia androgennego i plackowatego,
  • rozstępów skórnych,
  • leczenia blizn.

Przebieg zabiegu

Czas trwania zabiegu to zwykle ok. 90 minut. Na samym początku, lekarz przeprowadza dokładny wywiad medyczny kwalifikujący pacjenta, z uwzględnieniem wszelkich przeciwwskazań.

Następnie pobierana jest krew, którą poddaje się procedurze uzyskania osocza bogatopłytkowego.

Przed zabiegiem, który wykonywany jest techniką mezoterapii igłowej, lekarz znieczula skórę za pomocą kremu lub maści. Dzięki temu, odczucie ukłucia zmniejszone jest do minimum, co znacznie poprawia komfort pacjenta.

Przeciwwskazania

W następujących przypadkach, zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego, nie może być wykonany:

  • zaburzenie krzepliwości,
  • ciąża i karmienie piersią,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych lub przeciwpłytkowych,
  • choroby krwi przebiegające z nieprawidłową funkcją lub liczbą płytek krwi,
  • uczulenie na chrom lub nikiel (obecnych w igłach).

Anna Michalska-Bańkowska

dr n. med. specjalista dermatologii i wenerologii

Dermatolog. Od roku 2019 jest specjalistką w dziedzinie dermatologii. Dr n. med. Michalska-Bańskowska jest ceniona wśród pacjentów za swoją wiedze i serdeczne podejście do chorych. Przyjmuje w Centrum Medycznym INTER-MED Będzin

Po zabiegu

To bardzo ważny etap, będący częścią każdego zabiegu z użyciem osocza bogatopłytkowego, dlatego należy ściśle stosować się do zaleceń lekarza.

Ze względu na konieczność wygojenia się drobnych ranek, powstałych w wyniku nakłuć, konieczna jest szczególna dbałość o higienę skóry. Przez 2-3 godziny po zakończeniu zabiegu, nie wolno dotykać miejsca, w którym był on wykonany.

Dopiero po tym czasie, można delikatnie je przemyć. W ciągu kolejnych dwóch dni, nie należy nakładać makijażu ani kremów. Wszystko po to, by dać skórze czas na naturalną regenerację.