Dla wielu osób posiadających blizny, zabieg medyczny z użyciem lasera frakcyjnego CO2 to nowy początek. Szczególnie w sytuacji, gdy szpecące zmiany występują w miejsca widoczny i trudnych do zakrycia.

Użycie lasera  pozwala znacznie zredukować blizny, a w wielu przypadkach sprawia, że znikają one  całkowicie. To jeden z najskuteczniejszych i najszybszych sposobów na całkowitą regenerację skóry. Dlatego jeśli tylko nie ma żadnych przeciwwskazań, warto skorzystać z zabiegu redukcji blizn. Tym bardziej, że ból podczas jego wykonywania jest minimalny, a ryzyko powikłań niewielkie.

Anna Michalska-Bańkowska

dr n. med. specjalista dermatologii i wenerologii

Dermatolog. Od roku 2019 jest specjalistką w dziedzinie dermatologii. Dr n. med. Michalska-Bańskowska jest ceniona wśród pacjentów za swoją wiedze i serdeczne podejście do chorych. Przyjmuje w Centrum Medycznym INTER-MED Będzin

Wskazania

Wskazaniem do zabiegu są różnego rodzaju blizny na dowolnej części ciała. Do najczęściej spotykanych należą:

Blizny potrądzikowe

Blizny tego rodzaju dotyczą nie tylko osób w młodym wieku. Wielu przypadkach trądzik jest dziedziczony, a wielu dorosłych mimo pielęgnacji skóry i dokładania wszelkich starań, przez lata boryka się z problemem. Jedynie laser frakcyjny może poradzić sobie z głębokimi bruzdami potrądzikowymi i wyrównaniem kolorytu skóry.

Ilość zabiegów w tym przypadku zależna jest od wielkości i głębokości blizn na danym obszarze. Zwykle jest to ok. 6 zabiegów w odstępach od 1 do 2 miesięcy. Po tym czasie, skóra powinna być pozostawiona do regeneracji na okres 6 miesięcy.

Blizny pourazowe

Powstają najczęściej po wypadkach, rozległych skaleczeniach i oparzeniach. Prócz śladu na skórze, mogą powodować też nerwobóle.

W trakcie terapii, lekarz spłyca i uelastycznia tkanki otaczające blizny, usuwając do 30% tkanki łącznej, z której zbudowana jest blizna. Podobnie jak w przypadku innego rodzaju uszkodzeń skóry, tak i tu w wyniku zabiegu, w skórze rozpoczyna się proces regeneracyjny. Powstające nowe włókna kolagenowe i elastynowe tworzą nową tkankę, która zastępuję bliznę. Tym samym skóra w tym miejscu, powoli zaczyna upodabniać się tej nieuszkodzonej i zdrowej.

Blizny pooperacyjne

Przybierają różne kształty i kolory, a powstają zwykle po urazach ortopedycznych oraz po cesarskim cięciu. W przypadku tego rodzaju blizn, ważne jest by usuwać je jak najszybciej po powstaniu, co jest łatwiejsze niż w przypadku blizn starszych.

Choć po kilku miesiącach, rana pooperacyjna przestaje boleć a blizna mięknie, to i tak różni się ona pod względem koloru od skóry zdrowej.

Przeciwwskazania

Choć sam zabieg redukcji blizn jest bezpieczny i bezinwazyjny, to nie zawsze wskazane jest jego wykonanie.

Oto sytuacje, w których pacjent nie powinien z niego korzystać:

  • ciąża i czas karmienia piersią,
  • zaburzenia krzepnięcia,
  • świeża opalenizna,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • łuszczyca,
  • fotodermatozy,
  • cukrzyca,
  • przyjmowanie antykoagulantów,
  • choroba nowotworowa.

Przebieg redukcji blizn

Po wcześniejszym oczyszczeniu skóry, zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, które uzyskuje się przy użyciu kremu znieczulającego. Po ustawieniu odpowiednich parametrów lasera, lekarz rozpoczyna zabieg redukcji blizn. Promienie lasera podgrzewają wodę obecną w tkankach, doprowadzając do efektu waporyzacji i powodując uszkodzenie komórek oraz włókien kolagenowych. Mikrourazy, do których dochodzi w ten sposób, stają się początkiem wielu procesów regeneracyjnych i neokolagenezy, czyli produkcji nowego kolagenu.