Jonoforeza jest to zabieg polegający na wprowadzeniu leku z użyciem prądu galwanicznego przez zdrową skórę pacjenta. Ze względu na dużą skuteczność jonoforezy, zabieg stosowany jest przy wielu schorzeniach i dolegliwościach. Zaletą jest brak obciążenia dla układu pokarmowego i szybsze działanie leku. Najczęściej stosuje się leki o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwreumatycznym.
Wskazania do zabiegu jonoforezy
- przewlekłe stany zapalne stawów i tkanki okołostawowej,
- owrzodzenia troficzne,
- zespoły bólowe w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów,
- artrozy,
- zapalenia okołostawowe,
- zniekształcające zapalenia stawów,
- zapalenia ścięgien,
- postrzał,
- rwa kulszowa,
- nerwobóle,
- polineuropatie,
- utrudniony zrost kostny.
Zabiegu jonoforezy nie stosuje się
W przypadku zaburzeń czucia, ropnych stanów zapalnych skóry, rozruszników serca, gorączki, porażeń spastycznych, endoprotez, skaz krwotocznych, ogólnych infekcji i ostrych stanów zapalnych organizmu, zakrzepów i zagrożeń zatorami, zakrzepowego zapalenia żył, miażdżycy zarostowej tętnic, nowotworów, nietolerancji prądu i uczuleń na poszczególne leki.
Przebieg zabiegu
Osoba przeprowadzająca zabieg nakłada na zdrową skórę bibułę filtracyjną nasączoną wcześniej przygotowanym roztworem leku. Następnie folię, wilgotny podkład i elektrodę czynną. Druga elektroda, zwana bierną zamyka obwód. Elektrody dodatkowo osłonięte są folią i opaską uciskową lub bandażem. Dobierany jest odpowiedni czas i natężenie prądu.