Fibryna bogatopłytkowa to krwiopochodny materiał autologiczny, uzyskiwany z krwi pacjenta poddanej odwirowaniu.

To bogate w komórki macierzyste i płytki krwi osocze, wywiera zbawienny wpływ na skórę.

Wolniejszy, niż ma to miejsce w przypadku osocza bogatopłytkowego proces wirowania sprawia, że działanie fibryny jest nie tylko bardziej widoczne, ale też dłużej utrzymują się efekty zabiegu.

Płytki krwi pobudzają syntezę kolagenu i aktywują osteoblasty, fibroblasty, mezenchymalne komórki macierzyste oraz komórki naskórka i śródbłonka.

Stymulują tym samym procesy regeneracji, gojenia się ran oraz odbudowy uszkodzonych tkanek.

Poza tym, fibryna jest doskonałym wypełniaczem.

Korzyści

W efekcie zabiegu z wykorzystaniem fibryny bogatopłytkowej, niektóre z efektów jej działania, widoczne są niemal od razu. Zmarszczki i zagłębienia na skórze wypełniają się, a skóra napina się i nabiera młodszego wyglądu. Możliwe jest to dzięki dużej ilości czynników wzrostu oraz związków, które stymulują podziały komórkowe i powstawanie nowych tkanek.

W przypadku utraty włosów, układające się pod skórą włókna fibryny, zatrzymują proces łysienia i pobudzają uszkodzone mieszki włosowe do odbudowy.

W przeciwieństwie do osocza bogatopłytkowego, uwalnianie czynników wzrostu następuje tu powoli i stopniowo, co daje lepsze i trwalsze rezultaty.

Anna Michalska-Bańkowska

dr n. med. specjalista dermatologii i wenerologii

Dermatolog. Od roku 2019 jest specjalistką w dziedzinie dermatologii. Dr n. med. Michalska-Bańskowska jest ceniona wśród pacjentów za swoją wiedze i serdeczne podejście do chorych. Przyjmuje w Centrum Medycznym INTER-MED Będzin

Wskazania

Dzięki wyjątkowym właściwościom, fibrynę bogatopłytkową można stosować zarówno profilaktycznie jak i w celach regeneracyjnych. Działa nie tylko odmładzająco, ale też wspomaga procesy leczenia wielu schorzeń.

Oto najczęstsze wskazania do zabiegu z jej użyciem:

  • rewitalizacja skóry twarzy, dekoltu, grzbietów dłoni w celu zniwelowania skutków starzenia się i zmęczenia, w postaci fałdów, zmarszczek, zapadnięcia i zwiotczeń,
  • zwiększenie gęstości skóry i poprawa jej ukrwienia,
  • redukcja blizn,
  • regeneracja i przyspieszenie gojenia się skóry po zabiegach,
  • łysienie typu męskiego.

Przeciwwskazania do zabiegów

Zabieg z użyciem fibryny bogatopłytkowej, nie może być wykonany w przypadku:

  • ciąży i karmienia piersią,
  • chorób autoimmunologicznych,
  • chorób krwi oraz nowotworów,
  • leczenia antykoagulantami,
  • stosowania antybiotyków w niedalekiej przeszłości.

Przebieg

W dniu wyznaczonym na zabieg, należy zrezygnować z intensywnych ćwiczeń oraz przegrzewania ciała.

Każdy zabieg, poprzedzony jest wywiadem medycznym przeprowadzonym podczas konsultacji. Gdy lekarz nie stwierdzi żadnych przeciwwskazań, tuż przed zabiegiem, pobiera odpowiednią ilość krwi. Poddając ją wirowaniu z odpowiednio mniejszą prędkością, uzyskuje preparat, w skład którego wchodzą trójwymiarowe, usieciowane struktury włókien fibryny i duże ilości czynników wzrostu oraz płytek krwi.

Następnie wstrzykuje go w wyznaczone do zabiegu miejsce na ciele pacjenta.

Cały zabieg trwa ok. 1 godziny i jest całkowicie bezpieczny. W zależności od celu, w jakim jest wykonywany, można go powtórzyć w seriach co kilka tygodni.

Zalecenia po zabiegu

Najważniejszy jest okres kilku dni po zabiegu, dlatego w tym czasie, należy przestrzegać następujących zaleceń dotyczących miejsc, w których zastosowano fibrynę bogatopłytkową :

  • nie stosować żadnych okładów łagodzących,
  • nie dotykać przez kilka godzin,
  • w ciągu najbliższych dwóch dni, nie masować ani nie trzeć,
  • do tygodnia nie stosować zabiegu peelingu i innych metod złuszczania naskórka.