Kinesiotaping to innowacyjna metoda fizykoterapeutyczna polegająca na użyciu specjalnej taśmy elastycznej i aplikowania jej w ściśle określony sposób. Efekt terapeutyczny tej metody, w zależności od zastosowanej techniki, to redukcja bólu, zmniejszenie nadwrażliwości czuciowej w skórze, zmniejszenie napięcia mięśniowego, redukcja nadmiaru płynu limfatycznego, korekcja pozycji stawu. Kinesiotaping szeroko stosowany jest rehabilitacji ginekologicznej, ortopedycznej, neurologicznej, pediatrycznej oraz sportowej. Jego zaletą niewątpliwie jest wysoka tolerancja na zabieg u większości pacjentów. Jest alternatywą dla tradycyjnego drenażu limfatycznego.
Wskazania do zabiegu
- dyskopatie,
- skoliozy,
- niedowłady kończyn,
- skręcenia i zwichnięcia stawów,
- zapalenie ścięgna Achillesa,
- urazy żeber,
- uszkodzenia aparatu więzadłowego,
- choroby zwyrodnieniowe stawów,
- uszkodzenia mięśni,
- hiper- oraz hipomobilność stawów,
- fizjoterapia w sporcie,
- łokieć tenisisty,
- łokieć golfisty,
- ostroga piętowa,
- kolano skoczka,
- bolesny bark,
- siniaki i krwiaki,
- obrzęki,
- drenaż limfatyczny u kobiet po mastektomii,
- blizny,
- porażenia nerwów,
- schorzenia ginekologiczne,
- bóle menstruacyjne,
- bóle ciążowe,
- schorzenia i urazy ortopedyczne,
- bóle przeciążeniowe kręgosłupa.
Przeciwwskazania do zabiegu
Zabiegu nie należy stosować, jeśli występuje reakcja alergiczna skóry w kontakcie z plastrem, przy infekcjach bakteryjnych, grzybiczych i wirusowych skóry oraz przy otwartych ranach.
Jak przebiega zabieg?
Każdy zabieg poprzedzony jest badaniami oraz oceną układu mięśniowo-powięziowego. Na podstawie badań i oceny dysfunkcji, wykwalifikowana osoba dobiera technikę oklejania odpowiednio odtłuszczonej skóry.