Podniesienie piersi

Podniesienie biustu to zabieg, który wykonuje się, kiedy piersi stają się opadające oraz pozbawione jędrności. Dzieje się tak pod wpływem grawitacji, a także osłabienia tkanki. Nadmierna wiotkość skóry odpowiada za utratę odpowiedniego kształtu oraz konsystencji biustu.

Podniesienie piersi wpływa przede wszystkim na poprawę ich kształtu. Czasami równolegle z zabiegiem podstawowym stosuje się również zmniejszenie rozmiaru otoczki brodawki. Jeśli piersi są duże to często zabieg połączony jest również z redukcją gruczołu piersiowego oraz jego plastyką. Jeśli opadający biust jest natomiast zbyt mały, to wówczas operację łączy się z wszczepieniem implantu piersiowego.

Pamiętaj, że efekt podniesienia biustu nie jest trwały. Wpływ na jego wygląd ma przemijający czas, działanie grawitacji, zmiany wagi ciała oraz ciąża. W tym wypadku sporo czynników zależnych jest od trybu życia oraz odżywiania pacjentki, jak również od zrozumienia istoty samego zabiegu.

Podniesienie piersi wykonuje się głównie na życzenie pacjentki, która nie jest zadowolona z wyglądu swojego biustu, jak również z powodu utraty objętości oraz jędrności wskutek:

  • szybkiej redukcji masy ciała i związanego z tym nadmiaru rozciągniętej skóry na klatce piersiowej
  • naturalnego procesu starzenia się
  • zwiotczenia piersi będącego efektem długiego okresu karmienia piersią
  • zaburzenia wytwarzania tkanki łącznej
  • czynne zakażenie w obrębie operowanych tkanek
  • aktywny proces rozrostowy piersi
  • źle kontrolowana cukrzyca
  • zaburzenia krzepnięcia krwi
  • ciąża i karmienie piersią
  • wcześniejsze incydenty nadwrażliwości związane z podaniem znieczulenia ogólnego

Przygotowanie do zabiegu

Przed operacją podniesienia biustu odbywa się konsultacja lekarska z chirurgiem, w trakcie której omawiane są oczekiwania pacjentki względem efektu końcowego, a także rozpatrywane ewentualne przeciwwskazania..

Lekarz również zaleca wykonanie podstawowego kompletu badań, na ogół są to: morfologia krwi, jonogram, EKG, glikemia, układ krzepnięcia, HIV, Hbs, HCV, USG piersi oraz RTG klatki piersiowej. Pacjentka powinna przygotować również informację o lekach, na które jest uczulona oraz poinformować chirurga plastyka o wszystkich lekarstwach, jakie zażywała w ostatnim czasie.

Zaleca się przynajmniej na 4 tygodnie przed datą zabiegu opadających piersi ograniczyć lub rzucić palenie, a na dwa tygodnie przed, nie wskazane jest zażywanie aspiryny ani żadnych jej pochodnych.

Przebieg zabiegu

Aby zagwarantować odpowiedni efekt zabiegu podniesienia biustu stosuje się dwie metody operacyjne.

Pierwsza z nich jest mniej inwazyjna i polega na wypełnieniu pustego gruczołu piersiowego odpowiednim implantem piersiowym. Nadaje ona oczekiwany kształt biustu. Technika tego rodzaju stosowana jest w przypadku pacjentek, którym nie zależy na zmniejszeniu wielkości piersi, a opadanie nie jest zbyt duże.

W wypadku bardziej opadających piersi, zabieg wymaga plastyki. Polega ona na usunięciu luźnej skóry piersi i podszyciu gruczołu piersiowego. W zależności od rodzaju operacji, stosuje się cięcia w kształcie odwróconej litery T. Polega ono na cięciu wokół otoczki, pionowo od otoczki do bruzdy pod piersią i wzdłuż fałdu podpiersiowego. Stosuje się również cięcie w kształcie klucza, które polega na nacięciu wkoło otoczki i pionowo od otoczki do bruzdy pod piersią, a także cięcie jedynie wkoło otoczki.

Ryzyka po zabiegu

Podniesienie piersi jest bezpieczne, wykonywane jest przez doświadczonego chirurga plastycznego.

Istnieje jednak zawsze ryzyko powikłań związane zarówno z samym zabiegiem, jak i znieczuleniem ogólnym.

  • krwawienie pooperacyjne
  • infekcja
  • skłonność do gorszego gojenia się ran i rozleglejszych blizn u osób palących
  • zaburzenie czucia brodawek sutkowych
Podniesienie piersi

Rekonwalescencja

Po operacji pacjentka otrzymuje dobrze dopasowany biustonosz, który należy nosić ciągle przez kilka kolejnych tygodni.

Przez pierwsze 2 – 3 tygodnie po zabiegu podniesienia piersi zaleca się unikanie wykonywania czynności wymagających wysiłku fizycznego. Dodatkowo w czasie pierwszych sześciu tygodni, obowiązuje zakaz uprawiania sportu, natomiast do 6 miesięcy od zabiegu zaleca się nie korzystać z sauny oraz solarium. Należy również unikać intensywnego opalania operowanych okolic ciała.

Lekarze wykonujący operacje

Zbigniew Łucki

lek. specjalista chirurgii plastycznej i chirurgii ogólnej

Doktor Zbigniew Łucki - chirurg plastyczny przeprowadza zabiegi z zakresu korekcji: nosa, piersi, uszu, abdominoplastykę, a także zabiegi drobne.

Cena zabiegu

od 16 000 zł

Telefon

(32) 360 10 31