Przykurcz Dupuytrena to schorzenie ręki powstałe przez zmiany zachodzące podskórnie. Zwane też przykurczem rozcięgna dłoniowego, objawia się stopniowym przykurczem palców, co zwykle utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Źródłem tych objawów jest bezbolesne i przewlekłe zapalenie rozcięgna dłoniowego, które powoduje jego zwłóknienie i skrócenie, co odczuwasz właśnie jako wspomniane przykurcze w stawach dłoni i palców. Przykurcz Dupuytrena rozwija się w trzech fazach: proliferacji, przerostu rozcięgna i utrwalenia przykurczu.

Farmakoterapia i rehabilitacja nie przynoszą spodziewanych korzyści, konieczne jest leczenie operacyjne.

  • Leczenie zachowawcze nie przyniosło rezultatów
  • Znaczne upośledzenie sprawności stopy
  • Zdjęcia RTG wykazały destrukcję stawu

Przykurcz Dupuytrena – operacja

Wybór techniki operacyjnej w dużej mierze zależy od stopnia zaawansowania przykurczu Dupuytrena.

Fasciotomia

To najczęściej wykonywany zabieg, który przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym i trwa od jednej do dwóch godzin. W jego trakcie lekarz rozcina skórę dłoni i palców, po czym usuwa zgrubiałą i ściągniętą tkankę, która odpowiada za zgięcie palców. Tym samym uwalnia przykurcz Dupuytrena.

Dermofasciotomia

To operacja o zwiększonym zakresie, czego wymaga stopień zaawansowania choroby Dupuytrena. Wybierana jest również w sytuacji, gdy doszło do nawrotu schorzenia.

W trakcie wykonywanego w znieczuleniu ogólnym zabiegu lekarz usuwa zarówno chore tkanki, jak i skórę dłoni zajętą przez przykurcz. W celu jej zastąpienia przeszczep pobierany jest z ręki lub pachwiny.

Zabieg kończy się założeniem szwów i zabezpieczeniem rany opatrunkiem. Lekarz może też zdecydować o założeniu szyny gipsowej.

Im wcześniejsze stadium choroby, tym większe są szanse na przywrócenie pełnej sprawności w twojej dłoni.

Po zabiegu niezbędny jest odpoczynek, by w tym czasie przestało działać znieczulenie miejscowe lub ustąpiły nudności i wymioty w przypadku znieczulenia ogólnego.

Przez kilka dni nie ruszaj dłonią i palcami, co mogłoby utrudniać prawidłowe gojenie rany. Natomiast aby uniknąć obrzęku, powinieneś utrzymywać rękę na wysokości serca, w czym pomocny okaże się temblak. W trakcie snu możesz trzymać dłoń na poduszce, co pomoże ograniczyć ból i obrzęk.

Przed powrotem do domu otrzymasz zalecenia pooperacyjne, których stosowanie ma znaczenie dla szybkiej rekonwalescencji operowanego miejsca. Ważne są też ćwiczenia ręki do wykonywania w domu, których nauczy cię fizjoterapeuta.

W trakcie dbania o higienę ciała unikaj moczenia dłoni w wodzie.

Jeśli lekarz nie wyznaczy innego terminu, na zdjęcie szwów powinieneś się zgłosić po około dwóch tygodniach od operacji. Gdy rana się wygoi, czeka cię rehabilitacja, która jest ważnym elementem w procesie leczenia przykurczu Dupuytrena.

Lekarze wykonujący operacje

Cena zabiegu

od 4000 zł

Telefon

(32) 360 10 30