chirurgia kolana_zabieg

Artroskopia stawu kolanowego to mało inwazyjna metoda diagnostyki oraz leczenia chorób stawów kolanowych.

  • Urazy stawu kolanowego (uszkodzenie łąkotek, więzadeł krzyżowych, złamania kostno-chrzęstne)
  • Przewlekłe dolegliwości bólowe kolan
  • Uszkodzenia tkanek miękkich w przebiegu choroby zwyrodnieniowej
  • Leczenie stanu zapalnego kolana
  • Usuwanie ciał wolnych z jamy stawu kolana

Zabieg wykonuje się najczęściej w znieczuleniu podpajęczynówkowym. Artroskopia stawu kolanowego polega na wprowadzeniu do kolana przez centymetrowy dostęp operacyjny kamery oraz obejrzeniu wszystkich elementów stawu kolanowego. Następnie przed drugi centymetrowy dostęp operacyjny wprowadza się narzędzia artroskopowe, których celem jest naprawa uszkodzeń wewnątrz stawowych.

W trakcie wykonywania artroskopii stawu kolanowego można doszyć bądź usunąć uszkodzony fragment łąkotki, opracować uszkodzenie chrząstki stawowej, usunąć ciała wolne ze stawu, jak również przerośnięte fałdy błony maziowej. Ta metoda pozwala również na wykonanie rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego lub tylnego.

Pobyt w oddziale zazwyczaj trwa od 1 do 2 dni.

Po zabiegu zaleca się stosowanie specjalnej ortezy. W okresie od 7 do 14 dni pozostają szwy, a po ich zdjęciu zaleca się rehabilitację. Rekonwalescencja może wynosić od 1 do 6 tygodni.

Artroskopowa rekonstrukcja więzadeł krzyżowych

Artroskopowa rekonstrukcja więzadeł krzyżowych niesie za sobą wiele korzyści:

  • Zapewnia dużą precyzję
  • Brak konieczności stosowania unieruchomienia w opatrunku gipsowym
  • Dobry wynik kosmetyczny
  • Skraca czas oraz koszty leczenia
  • Natychmiastowe częściowe obciążenie operowanej kończyny

Przed artroskopią więzadeł krzyżowych zaleca się intensywną rehabilitację, aby poprawić siłę oraz masę mięśni, a także aby uzyskać w kolanie pełny zakres ruchu. Uzyskanie dobrej funkcji kolana po rehabilitacji w znaczny sposób wpływa na wyniki zabiegu rekonstrukcyjnego więzadeł stawu kolanowego.

Artroskopowa rekonstrukcja więzadeł krzyżowych rozpoczyna się od oceny uszkodzenia więzadła oraz pozostałych struktur wewnątrzstawowych. Następnie pobiera się wybrane ścięgna do autoprzeszczepu oraz wierci tunele kostne w kości piszczelowej i udowej w punktach anatomicznych. Przygotowany przeszczep przeprowadza się przez tunele kostne i stabilizuje pod odpowiednim napięciem przy pomocy implantów tytanowych lub wykonanych z tworzywa sztucznego.

Pobyt w Szpitalu trwa od 1 do 2 dni. Rehabilitacja odbywa się na drugi dzień po rekonstrukcji. Kule mogą być odłożone po 4-6 tygodniach do operacji, po tym czasie można w pełni obciążać kończynę. Prowadzenie samochodu zaleca się rozpocząć po 4-6 tygodniach. W ciągu 7-14 dni ściągane są szwy. Do aktywności zawodowej można powrócić w czasie 1-12 tygodni a do sportu w ciągu 6-9 miesięcy.

Szycie łąkotki stawu kolanowego

Szycie łąkotki stawu kolanowego jest jedną z najczęściej wybieranych metod leczenia. Zabieg jest małoinwazyjny oraz pozwala na skrócenie czasu pobytu w szpitalu do minimum.

Zazwyczaj do uszkodzenia łąkotki dochodzi w wyniku urazu skrętnego kolana. W sytuacji kiedy łąkotka zwichnie się w kierunku wcięcia międzykłykciowego, powoduje ograniczenie wyprostu (blok) kolana.

Zabieg szycia łąkotki stawu kolanowego rozpoczyna się od implantacji zszywki, która zbliży uszkodzony fragment do torebki stawowej umożliwiając zrost. Specjalnymi narzędziami dokonuje się skrwawienia tkanki łąkotki i torebki stawowej, aby zwiększyć potencjał gojenia się. Następnie wprowadza się zszywkę, czyli nić chirurgiczną połączoną z dwiema kotwiczkami. Odpowiednie umiejscowienie kotwiczek w łąkotce pozwala na wewnątrzstawowe szycie. Po udanym szyciu nadmiar nici jest odcinany.

Następnego dnia po zabiegu pacjent rozpoczyna rehabilitację oraz przechodzi instruktaż pooperacyjny, w trakcie którego uczy się chodzić o kulach oraz wykonywać podstawowe ćwiczeń. Szpital można opuścić dzień po zabiegu. Po zabiegu zwykle konieczne jest stosowanie specjalnej ortezy. Powrót do pełnej aktywności fizycznej następuje zazwyczaj w czasie 3 miesięcy. Dla pacjentów pracujących biurowo czas rekonwalescencji wynosi 2 tygodnie, a dla pacjentów pracujących fizycznie 8-12 tygodni.

Zaopatrzenie uszkodzeń chrząstki stawowej

Chrząstka stawowa jest kolagenową strukturą dokładnie pokrywającą zakończenia kości, tworząc tzw. powierzchnie stawowe. Chrząstka stawowa sama w sobie nie jest unaczyniona ani unerwiona, dlatego jej uszkodzenie jest wyczuwalne dla pacjenta dopiero wtedy, kiedy dojdzie do warstwy podchrzęstnej znajdującej się na granicy z kością. Chrząstka stawowa nie ma zdolności regeneracyjnych, dlatego jedyną możliwością jej naprawy jest wykonanie zabiegu operacyjnego.

  • Ból w trakcie ruchu
  • Obrzęk stawu
  • Uczucie chrupania/trzeszczenia w kolanie
  • Blokowanie kolana

Operacja odbywa się w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Na początku wprowadza się do kolana przez niewielkie nacięcia kamerę (artroskop) oraz niezbędne narzędzia. W trakcie zabiegu lekarz oczyszcza ubytek w chrząstce stawowej aż do warstwy podchrzęstnej wraz z usunięciem luźnych fragmentów chrząstki, po to, aby odsłonić zdrową tkankę chrzęstną. Następnie lekarz wykonuje na odsłoniętej warstwie podchrzęstnej liczne otwory, tak aby wydzieliły się krople tłuszczu oraz krwi szpiku kostnego. Dzięki temu powstanie skrzep, który z czasem zabliźnia się i wypełnia ubytek komórkami chrząstki włóknistej. Jeśli tylko rozmiar i umiejscowienie uszkodzenia chrząstki na to pozwala stosuje się specjalną membranę, która wspomaga prawidłowe wypełnienie ubytku. Zabieg kończy się zaszyciem portali artroskopowych.

Pobyt w Szpitalu trwa od 1 do 2 dni. Rehabilitacja odbywa się na drugi dzień po rekonstrukcji. Kule mogą być odłożone po 4-6 tygodniach do operacji, po tym czasie można w pełni obciążać kończynę. Prowadzenie samochodu zaleca się rozpocząć po 4-6 tygodniach. W ciągu 7-14 dni ściągane są szwy. Do aktywności zawodowej można powrócić w czasie 1-12 tygodni a do sportu w ciągu 6-9 miesięcy.

Lekarze wykonujący operacje

Cena zabiegu

od 2500zł

Telefon

(32) 360 10 31