Laparoskopowa operacja choroby refluksowej

Choroba refluksowa to patologiczne zarzucanie treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Może doprowadzić do powstania zmian zapalnych, a w niektórych przypadkach, nawet do rozwoju raka przełyku.

Choroba refluksowa, najczęściej spowodowana jest osłabieniem dolnego zwieracza przełyku (struktury zapobiegającej cofaniu się kwaśnej treści z żołądka). Może to być wywołane nieodpowiednią dietą (alkohol, kawa), paleniem tytoniu, przyjmowaniem niektórych leków lub otyłością. Jedną z przyczyn choroby refluksowej, jest obecność przepukliny rozworu przełykowego, czyli nieprawidłowego przemieszczenia części lub całości żołądka, do klatki piersiowej.

Do najczęstszych objawów choroby refluksowej, zaliczamy:

  • zgagę (piekący, zamostkowy ból),
  • utrudnione lub bolesne przełykanie pokarmów,
  • niesmak w ustach i nieprzyjemny zapach z ust.

Niekiedy może występować przewlekły kaszel, astma lub zapalenie gardła. W przypadku przepukliny rozworu przełykowego, dodatkowo mogą być obecne: ból w nadbrzuszu i dolnej części klatki piersiowej, czkawka oraz kołatanie serca.

Leczenie operacyjne stosowanie jest w sytuacji, gdy stosowane środki farmakologiczne, nie przyniosły spodziewanych rezultatów i poprawy zdrowia.
Poza tym, zabieg może być wykonany też na życzenie pacjenta.

Przygotowanie do zabiegu

Fundoplikacja sposobem Nissena, jak każda tego typu operacja, wymaga odpowiedniego przygotowania. Na 8 godzin przed zabiegiem, należy zaprzestać spożywania pokarmów stałych, natomiast płynów, nie wolno przyjmować na 4 godziny przed zabiegiem

Przebieg operacji

Laparoskopowa fundoplikacja sposobem Nissena, polega na wykonaniu kilku nacięć w ścianie brzucha, w celu wprowadzenia laparoskopu (urządzenia posiadającego na końcu kamerę) i niewielkiej średnicy narzędzi, którymi posługuje się chirurg w czasie operacji.

Aby umożliwić optymalny i bezpieczny dostęp do żołądka, niezbędne jest wtłoczenie do jamy brzusznej gazu (dwutlenku węgla). Następnie chirurg odprowadza istniejącą przepuklinę i wytwarza wokół przełyku mankiet ze zszytej przedniej i tylnej ściany żołądka. Mankiet ten, ma na celu wzmocnienie i poprawę działania antyrefluksowego dolnego zwieracza przełyku.

Dodatkowo wykonuje się stabilizację żołądka poniżej przepony, co zapobiega powstawaniu przepukliny rozworu przełykowego. Niewielkie nacięcia, zaopatruje się szwami. Może się jednak zdarzyć, zwłaszcza u pacjentów, którzy w przeszłości przeszli operacje w obrębie jamy brzusznej, że zajdzie konieczność wykonania zabiegu z dostępu klasycznego, z nacięciem powłok jamy brzusznej.

Ryzyka po zabiegu

Choć ryzyko powikłań jest niewielkie, to może wystąpić krwawienie, zakażenie rany operacyjnej oraz powstanie ropnia. Jeśli chodzi o śmiertelność związaną z tą operacją, jest ona bardzo mała i dotyczy w głównej mierze osób, które obciążone są innymi, poważnymi chorobami.

Rekonwalescencja

Do domu, pacjent może być wypisany w pierwszej dobie po operacji. Do tego czasu, już po 6 godzinach, może wstać z łóżka, po 4 godzinach, może doustnie przyjąć płyny w postaci wody, gorzkiej herbaty lub słabej i gorzkiej kawy.

Pokarmy stałe, pacjent może spożyć po 24 godzinach od operacji.

Korzyści z operacyjnego leczenia choroby refluksowej

Zaopatrzenie przepukliny rozworu przełykowego i wykonanie fundoplikacji sposobem Nissena, niesie ze sobą wiele korzyści dla pacjenta. Oto niektóre z nich:

  • w dużym stopniu ulegają redukcji objawy choroby refluksowej,
  • znika ból i pieczenie w klatce piersiowej,
  • zmniejszone zostaje uczucie niesmaku i przykrego zapachu z ust,
  • powraca łatwość w połykaniu pokarmów,
  • znacznie poprawia się jakość życia,
  • niektóre osoby, mogą po operacji zaprzestać przyjmowania leków,
  • zanika stan zapalny przełyku,
  • zmniejsza się ryzyko rozwoju raka przełyku.

Lekarze wykonujący operacje

Michał Dyaczyński

dr n. med. specjalista chirurgii ogólnej

W swojej codziennej pracy, wykonuje zabiegi z zakresu chirurgii: ogólnej (w tym onkologicznej), naczyniowej, bariatrycznej (leczenia otyłości), dermatochirurgii, proktologii.
Większość operacji dr n. med. Michał Dyaczyński wykonuje małoinwazyjnymi technikami laparoskopowymi.

Krzysztof Buczkowski

lek. specjalista chirurgii ogólnej, proktolog

Doktor Krzysztof Buczkowski w swojej praktyce stawia na ciągłe szkolenie i pogłębianie wiedzy specjalistycznej. Prowadzi konsultacje i jest członkiem zespołu operatorów w naszym Szpitalu. Przez pacjentów jest doceniany za wysokie kompetencje oraz rzeczowe podejście do problemu.

Cena zabiegu

od 12 000 zł

Telefon

(32) 360 10 31