Choroba refluksowa to patologiczne zarzucanie treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Może doprowadzić do powstania zmian zapalnych, a w niektórych przypadkach, nawet do rozwoju raka przełyku.

Choroba refluksowa, najczęściej spowodowana jest osłabieniem dolnego zwieracza przełyku (struktury zapobiegającej cofaniu się kwaśnej treści z żołądka). Może to być wywołane nieodpowiednią dietą (alkohol, kawa), paleniem tytoniu, przyjmowaniem niektórych leków lub otyłością. Jedną z przyczyn choroby refluksowej, jest obecność przepukliny rozworu przełykowego, czyli nieprawidłowego przemieszczenia części lub całości żołądka, do klatki piersiowej.

Do najczęstszych objawów choroby refluksowej, zaliczamy:

 • zgagę (piekący, zamostkowy ból),
 • utrudnione lub bolesne przełykanie pokarmów,
 • niesmak w ustach i nieprzyjemny zapach z ust.

Niekiedy może występować przewlekły kaszel, astma lub zapalenie gardła. W przypadku przepukliny rozworu przełykowego, dodatkowo mogą być obecne: ból w nadbrzuszu i dolnej części klatki piersiowej, czkawka oraz kołatanie serca.

Leczenie operacyjne stosowanie jest w sytuacji, gdy stosowane środki farmakologiczne, nie przyniosły spodziewanych rezultatów i poprawy zdrowia.
Poza tym, zabieg może być wykonany też na życzenie pacjenta.

Przygotowanie do zabiegu

Fundoplikacja sposobem Nissena, jak każda tego typu operacja, wymaga odpowiedniego przygotowania. Na 8 godzin przed zabiegiem, należy zaprzestać spożywania pokarmów stałych, natomiast płynów, nie wolno przyjmować na 4 godziny przed zabiegiem

Przebieg operacji

Laparoskopowa fundoplikacja sposobem Nissena, polega na wykonaniu kilku nacięć w ścianie brzucha, w celu wprowadzenia laparoskopu (urządzenia posiadającego na końcu kamerę) i niewielkiej średnicy narzędzi, którymi posługuje się chirurg w czasie operacji.

Aby umożliwić optymalny i bezpieczny dostęp do żołądka, niezbędne jest wtłoczenie do jamy brzusznej gazu (dwutlenku węgla). Następnie chirurg odprowadza istniejącą przepuklinę i wytwarza wokół przełyku mankiet ze zszytej przedniej i tylnej ściany żołądka. Mankiet ten, ma na celu wzmocnienie i poprawę działania antyrefluksowego dolnego zwieracza przełyku.

Dodatkowo wykonuje się stabilizację żołądka poniżej przepony, co zapobiega powstawaniu przepukliny rozworu przełykowego. Niewielkie nacięcia, zaopatruje się szwami. Może się jednak zdarzyć, zwłaszcza u pacjentów, którzy w przeszłości przeszli operacje w obrębie jamy brzusznej, że zajdzie konieczność wykonania zabiegu z dostępu klasycznego, z nacięciem powłok jamy brzusznej.

Ryzyka po zabiegu

Choć ryzyko powikłań jest niewielkie, to może wystąpić krwawienie, zakażenie rany operacyjnej oraz powstanie ropnia. Jeśli chodzi o śmiertelność związaną z tą operacją, jest ona bardzo mała i dotyczy w głównej mierze osób, które obciążone są innymi, poważnymi chorobami.

Rekonwalescencja

Do domu, pacjent może być wypisany w pierwszej dobie po operacji. Do tego czasu, już po 6 godzinach, może wstać z łóżka, po 4 godzinach, może doustnie przyjąć płyny w postaci wody, gorzkiej herbaty lub słabej i gorzkiej kawy.

Pokarmy stałe, pacjent może spożyć po 24 godzinach od operacji.

Korzyści z operacyjnego leczenia choroby refluksowej

Zaopatrzenie przepukliny rozworu przełykowego i wykonanie fundoplikacji sposobem Nissena, niesie ze sobą wiele korzyści dla pacjenta. Oto niektóre z nich:

 • w dużym stopniu ulegają redukcji objawy choroby refluksowej,
 • znika ból i pieczenie w klatce piersiowej,
 • zmniejszone zostaje uczucie niesmaku i przykrego zapachu z ust,
 • powraca łatwość w połykaniu pokarmów,
 • znacznie poprawia się jakość życia,
 • niektóre osoby, mogą po operacji zaprzestać przyjmowania leków,
 • zanika stan zapalny przełyku,
 • zmniejsza się ryzyko rozwoju raka przełyku.

Lekarze wykonujący operacje

Krzysztof Buczkowski

lek. specjalista chirurgii ogólnej, proktolog

Doktor Krzysztof Buczkowski w swojej praktyce stawia na ciągłe szkolenie i pogłębianie wiedzy specjalistycznej. Prowadzi konsultacje i jest członkiem zespołu operatorów w naszym Szpitalu. Przez pacjentów jest doceniany za wysokie kompetencje oraz rzeczowe podejście do problemu.

Cena zabiegu

od 12 000 zł

Telefon

(32) 360 10 31