powiększenie piersi z podniesieniem

Zabieg powiększania biustu z podniesieniem stosuje się w celu odpowiedniego uniesienia piersi, a także odzyskania utraconej jędrności. Rozmiar piersi po operacji będzie większy, a kształt satysfakcjonujący. Na zabieg tego rodzaju najczęściej decydują się kobiety, których piersi tracą swoją jędrność z przyczyn takich jak karmienie piersią czy szybki spadek wagi.

Efekt zabiegu jest wieloletni, przy czym sam zabieg nie zatrzymuje naturalnego procesu starzenia się piersi. Dodatkowo istotne zmiany masy ciała, ciąża oraz terapie hormonalne mogą mieć wpływ na zmianę uzyskanego kształtu piersi. Pierwsze efekty widoczne są po około 4 tygodniach, jednak dopiero po upływie 3 miesięcy można rzetelnie je ocenić.

Podczas ciąży piersi mogą znacznie powiększyć swoje naturalne rozmiary w bardzo szybki sposób, dlatego też skóra ulega rozciągnięciu. W wyniku takiego procesu może dojść do utraty elastyczności skóry, a także spadku jędrności biustu. Skutkuje to obwisłymi piersiami, dlatego też samo wszczepienie implantu powiększającego biust nie gwarantuje efektu uniesienia.

Do głównych wskazań dla przeprowadzenia podniesienia piersi z powiększeniem zalicza się:

  • zwiotczenie skóry na piersiach
  • naturalne opadnięcie bardzo małych piersi
  • lekkie opadanie oraz zmniejszenie kształtu piersi po porodzie i karmieniu

Do przeciwwskazań zabiegu plastyki piersi można zaliczyć plany macierzyńskie kobiety. Sam zabieg nie uniemożliwia karmienia piersią, jednak biust może ponownie po okresie karmienia utracić uzyskany dzięki zabiegowi atrakcyjny wygląd. Dlatego w takim przypadku plastykę biustu lepiej odłożyć na nieco późniejszy czas, kiedy karmienie naturalne już masz za sobą.

Dodatkowo zabiegowi nie powinny poddawać się kobiety z zaburzeniami wytwarzania tkanki łącznej, zakażeniem w obrębie biustu lub z zaburzeniami krzepnięcia krwi.

Rodzaje implantów

Proces dobierania implantów piersiowych jest jednym z najważniejszych etapów decydujących o powodzeniu zabiegu powiększania biustu z podniesieniem.

Najnowszej generacji implanty okrągłe oraz implanty anatomiczne pozwalają na uzyskanie lepszych efektów leczenia korekcyjnego piersi, ale również wymagają precyzyjnego doboru dostosowanego do anatomii ciała pacjentki, a także do jej oczekiwań estetycznych.

Przygotowanie do zabiegu

Przed umówieniem się na operację, niezbędna jest konsultacja z chirurgiem plastycznym, podczas której lekarz omawia wraz z pacjentką przebieg zabiegu, rezultaty, a także informuje o ewentualnych komplikacjach. Dodatkowo chirurg zwróci uwagę również na ewentualne przeciwwskazania.

Po zakwalifikowaniu się do zabiegu powiększania biustu z podniesieniem, odbywa się konsultacja anestezjologiczna. Podczas takiej konsultacji lekarz zaleca wykonanie podstawowych badań krwi, a także badań serca, takich jak morfologia czy EKG. Przed zabiegiem nie można palić papierosów, a także zabronione jest zażywanie preparatów kwasu salicylowego. W dniu operacji zalecane jest powstrzymanie się od przyjmowania pokarmów na 8 godzin, a płynów na 6 godzin przed rozpoczęciem zabiegu.

Przebieg zabiegu

Zabieg wykonywany jest przy znieczuleniu ogólnym i trwa ok. 2 – 4 godzin. W zależności od rozmiaru czy kształtu biustu, lekarz dokonuje nacięć skóry wokół brodawki i od otoczki do fałdu podpiersiowego lub w kształcie odwróconej litery T.

Lokalizacja cięć powinna zagwarantować minimalną widoczność po zakończeniu gojenia się rany pooperacyjnej. Plastyka piersi polega na wymodelowaniu ich w taki sposób, aby brodawki oraz otoczki umiejscowione były na oczekiwanej wysokości. W pierwszym etapie podczas zabiegu chirurg wprowadza indywidualnie dobrany wcześniej implant pod gruczoł piersiowy bądź mięsień piersiowy. W drugiej części zabiegu ma miejsce redukcja nadmiaru zwiotczałej skóry, która odpowiedzialna jest za obwisłe piersi. Po wszystkim skórę zszywa się za pomocą śródskórnych szwów wchłanialnych. Odpowiedni dobór techniki szycia, a także precyzja przyczyniają się do powstania małej blizny oraz jej zaniku pod wpływem czasu.

Pierwsza z nich jest mniej inwazyjna i polega na wypełnieniu pustego gruczołu piersiowego odpowiednim implantem piersiowym. Nadaje ona oczekiwany kształt biustu. Technika tego rodzaju stosowana jest w przypadku pacjentek, którym nie zależy na zmniejszeniu wielkości piersi, a opadanie nie jest zbyt duże.

W wypadku bardziej opadających piersi, zabieg wymaga plastyki. Polega ona na usunięciu luźnej skóry piersi i podszyciu gruczołu piersiowego. W zależności od rodzaju operacji, stosuje się cięcia w kształcie odwróconej litery T. Polega ono na cięciu wokół otoczki, pionowo od otoczki do bruzdy pod piersią i wzdłuż fałdu podpiersiowego. Stosuje się również cięcie w kształcie klucza, które polega na nacięciu wkoło otoczki i pionowo od otoczki do bruzdy pod piersią, a także cięcie jedynie wkoło otoczki.

Ryzyka po zabiegu

Każdy zabieg chirurgiczny, również i ten może wiązać się z powikłaniami.

Organizm może mieć trudności z zaakceptowaniem sztucznych implantów, co z kolei w niektórych przypadkach może przyczynić się do powstawania infekcji. Po zabiegu może również wystąpić obrzęk, miejscowa bolesność oraz osłabienie. Zdarzają się również zmiany we wrażliwości brodawki sutkowej.

chirurgia_plastyczna-powiekszenie_biustu_z_podniesieniem

Rekonwalescencja

Bezpośrednio po zabiegu piersi usztywnione są specjalnym biustonoszem, którego noszenie zaleca się stale, zarówno w dzień, jak i w nocy. Wskazane jest również ograniczenie aktywności fizycznej.

Lekarze wykonujący operacje

Zbigniew Łucki

lek. specjalista chirurgii plastycznej i chirurgii ogólnej

Doktor Zbigniew Łucki - chirurg plastyczny przeprowadza zabiegi z zakresu korekcji: nosa, piersi, uszu, abdominoplastykę, a także zabiegi drobne.

Cena zabiegu

od 20 000 zł

Telefon

(32) 360 10 31