Zakrzepy brzeżne odbytu_zabieg

Zakrzepy brzeżne odbytu, zwane też zakrzepicą splotu żylnego okołoodbytowego, zakrzepicą okołoodbytową, zakrzepem hemoroidów zewnętrznych lub krwiakiem okołoodbytowym, to dolegliwość, która hemoroidalnej polega na powstaniu skrzepu w położonym na brzegu odbytu splocie żylnym.

W sytuacji nagłego pojawienia się bolesnego guzka w okolicy odbytu, który jest objawem tego zakrzepu, chory powinien jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Wizyta zwykle kończy się zabiegiem.

Nie należy lekceważyć pojawienia się zakrzepów brzeżnych. Nie warto także odkładać wizyty u proktologa w nadziei, że choroba sama ustąpi. W takim przypadku, jako stan zejściowy zakrzepicy mogą pozostać trwale powiększone fałdy okołoodbytnicze, które powodują problemy z utrzymaniem właściwej higieny, a także wtórne stany zapalne.

Do zabiegu usunięcia zakrzepu brzeżnego odbytu, kwalifikują się pacjenci, u których stwierdzono nagłe pojawienie się bardzo bolesnego guzka na brzegu odbytu.

Operację usunięcia zakrzepów brzeżnych odbytu należy odłożyć w czasie, jeśli stwierdzi się następujące przeszkody:

  • zły stan ogólny pacjenta,
  • ryzyko rozwoju powikłań w związku z samą operacją,
  • niedawno przebyty zawał mięśnia sercowego lub udar mózgu,
  • świeże urazy wielonarządowe,
  • choroby, które mocno upośledzają siły obronne organizmu.

Przebieg

Zabieg usunięcia zakrzepu brzeżnego odbytu przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Lekarz nacina zakrzep i ewakuuje skrzepy, przerywając jednocześnie sploty żylne zewnętrzne odbytu, by zapobiec ponownemu powstaniu w tym miejscu zakrzepu.

Jako pozostałość po naciętym zakrzepie brzeżnym, może pojawić się poszerzony fałd anodermy. Jeśli pacjent uzna to za konieczne – można usunąć (np. podczas zabiegu medycyny estetycznej).

Ryzyka po zabiegu

Do możliwych powikłań po zabiegu usunięcia zakrzepu brzeżnego odbytu, należą:

  • krwawienie wynikające z uszkodzenia naczyń krwionośnych splotu okołoodbytniczego,
  • rozejście się szwów
  • infekcja,
  • stan zapalny w miejscu operacji,
  • przedłużające się gojenie rany,
  • nawrót dolegliwości spowodowanych niewystarczającym usunięciem zmian podczas przeprowadzania operacji.

Gdyby doszło do zainfekowania rany po operacji, może wytworzyć się ropień. Konieczna jest wówczas interwencja chirurgiczna i nacięcie tkanek, w celu wydobycia treści ropnej na zewnątrz. Niezbędne może się również okazać zastosowanie leczenia z użyciem środków o działaniu bakteriobójczym.

Rekonwalescencja

Zazwyczaj już w kilka dni po operacji usunięcia zakrzepów brzeżnych odbytu, pacjent może wrócić do pracy zawodowej i aktywności życiowej. Ważne jest jednak, by szczególnie w okresie gojenia się rany, dbał o higienę odbytu i stosował odpowiednią dietę niwelującą zaparcia.

 

Lekarze wykonujący operacje

Cena zabiegu

800 zł

Telefon

(32) 360 10 31