Balon żołądkowy - zabieg bariatryczny

Zabieg umieszczenia w żołądku specjalnego balonu wypełnionego płynem, wykonywany jest metodą endoskopową. Jest to procedura odwracalna, o czym świadczy fakt, że balon należy usunąć po upływie 6 miesięcy, a nowy można założyć, gdy minie kilka kolejnych.

Jeśli zdecydujesz się na ten typ zabiegu bariatrycznego i otrzymasz pozytywną rekomendację od lekarzy specjalistów, możesz się spodziewać utraty nadmiaru masy ciała na poziomie ok. 32%. Mimo niskiego wyniku w porównaniu do bardziej inwazyjnych zabiegów bariatrycznych, dodatkową korzyścią jest wyrobienie w sobie nowych nawyków żywieniowych, w tym spożywania mniejszych ilości pokarmów. Okazuje się, że nawyki te często pozostają po usunięciu balona, co pozytywnie wpływa na utrzymanie prawidłowej masy ciała.

Zabieg wstawienia balona żołądkowego ze względu na swoją odwracalność i małą inwazyjność, zalecany jest przede wszystkim osobom, które zmagają się z niewielką otyłością lub tym, którzy określonych powodów nie mogą skorzystać z innych procedur bariatrycznych.

Ze względu na to, iż wskazania w przypadku balona żołądkowego nie są tak ścisłe, jak przy innych zabiegach, mogą z niego korzystać osoby w różnym stadium otyłości.

Metoda ta, ze względu na swoją odwracalność, stosowana jest również w przypadku osób bardzo otyłych, które oczekują na jeden z chirurgicznych zabiegów bariatrycznych.

Pomimo tego, że zabieg jest małoinwazyjny, są sytuacje, w których nie może on być wykonany. Do przeciwwskazań należą między innymi:

  • choroby nowotworowe,
  • wcześniejsze operacje gastryczne,
  • zaburzenia odżywiania, w tym bulimia lub anoreksja,
  • poważne zaburzenia psychiczne,
  • patologie przewodu pokarmowego,
  • czynny alkoholizm lub narkomania,
  • opór lub jawna odmowa stosowania się do zaleceń lekarza i dietetyka,
  • poważne choroby wątroby,
  • przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych oraz niesterydowych leków przeciwzapalnych stosowanych bez osłony.

Niektóre przeciwwskazania mogą być okresowe, stąd decyzja o dopuszczeniu do zabiegu również może ulec zmianie.

Przebieg zabiegu

Zabieg założenia balonu żołądkowego odbywa się w znieczuleniu ogólnym i poprzedzony jest gastroduodendoskopią. Konieczne jest bowiem zbadanie stanu przełyku, żołądka oraz dwunastnicy i upewnienie się, że nie ma tam schorzeń, które byłyby przeciwwskazaniem do zabiegu. Jeśli badanie niczego takiego nie uwidoczni, lekarz rozpoczyna zabieg. Wprowadza on zapadnięty balon przez jamę ustną, umieszcza w żołądku i wypełnia solą fizjologiczną.

W ramach leczenia bariatrycznego stosujemy balony żołądkowe sześcio- i dwunastomiesięczne.
Wybór właściwego balonu odbywa się w trakcie konsultacji kwalifikacyjnej z lekarzem wykonującym zabieg

Ten nieskomplikowany zabieg trwa zwykle niespełna 20 minut.

Więcej informacji i materiałów na temat balonu żołądkowego znajdziesz na stronie BARIA-MED.pl

Ryzyka powikłań

Choć ryzyka pojawienia się powikłań po zabiegu wstawienia balona żołądkowego jest rzadkie, to nie można ich wykluczyć.

Do tych, które mogą się pojawić należą:

  • owrzodzenie żołądka,
  • niedrożność przewodu pokarmowego,
  • perforacja żołądka,
  • uszkodzenie przełyku lub/i gardła,
  • krwawienie do światła przewodu pokarmowego,
  • niekontrolowanie wymiotów,
  • refluks żołądkowo-przełykowy.
Balon żołądkowy

Balon żołądkowy – Zalecenia po zabiegu

Efekty zabiegu odczujesz już przy pierwszym posiłku, kiedy dużo szybciej niż przed nim pojawi się uczucie sytości. Przygotuj się jednocześnie na możliwość wystąpienia nudności i wymiotów, co zwykle ma charakter przejściowy.

Przez cały okres, kiedy to balon będzie znajdował się w twoim żołądku, spożywaj mniej kaloryczne porcje, które nie powinny też być zbyt duże. Obfity posiłek może bowiem wywołać nudności oraz wymioty.

Zakazane są natomiast wszelkie napoje gazowane i leki występujące w formie tabletek musujących. Staraj się też unikać posiłków w formie półpłynnej i papkowatej.

Bariatria – inne zabiegi

Lekarze wykonujący operacje

Krzysztof Nocoń

lek. chirurg bariatra, chirurg ogólny

Doktor Krzysztof Nocoń jest chirurgiem ogólnym i chirurgiem onkologicznym. Od 5 lat zajmuje się chirurgicznym leczeniem otyłości (ChLO) prowadząc jako operator zabiegi bariatryczne.

Cena zabiegu

od 8 500 do 9 000 zł

Telefon

(32) 360 10 31