Żylaki kończyn dolnych określane są jako choroba zawodowa pracowników biurowych oraz szeregu innych profesji, które wymagają wielogodzinnego stania, bądź przebywania w jednej pozycji. Przewlekła niewydolność żylna kończyn dolnych sprawia, że cierpią na nią osoby w każdym wieku, jednak są to częściej kobiety niż mężczyźni. Wzrastająca liczba zachorowań pociąga za sobą dynamiczny rozwój flebologii oraz chirurgii naczyniowej, a także wdrażanie nowych metod leczenia i testowanie kolejnych zaawansowanych technologicznie rozwiązań. Jedną z technik cieszących się zainteresowaniem jest laseroterapia żylaków kończyn dolnych – EVLT.
Metoda EVLT pod pewnymi względami uzyskuje przewagę nad klasycznymi zabiegami chirurgicznymi usunięcia żylaków, czyli strippingiem. Pozwala uniknąć cięcia w pachwinie oraz występowania krwiaków związanych z klasycznymi zabiegami. Przekłada się to bezpośrednio na bardzo dobrą tolerancję lasera przez pacjentów, a także na występowanie mniejszej ilości powikłań. Zabieg tego typu wykonywany jest również w charakterze ambulatoryjnym, co oznacza, że pacjent po zabiegu może wrócić do codziennej aktywności.
- refluks żylny – cofanie się krwi z żyle na skutek nieprawidłowej funkcji jej zastawek
- nieakceptowany przez pacjenta wygląd estetyczny żylaków
- ból kończyn dolnych
- uciążliwe uczucie „pulsowania” w nogach
- uczucie „ciężkich nóg”
- przewlekłe zmęczenie nóg
- zespół niespokojnych nóg
- skurcze nocne
- samoistne krwawienie z żylaków
- świąd
- zaburzenia krzepnięcia krwi
- ciąża
- choroby nowotworowe
- stany zapalne
- cukrzyca w zaawansowanym stadium
- ograniczenie motoryczne uniemożliwiające wczesne, pozabiegowe uruchomienie pacjenta
- zakrzep lub zarośnięcie żyły uniemożliwiające skuteczne przeprowadzenie narzędzi wewnątrznaczyniowych przez naczynie
Przygotowanie do zabiegu
Przed zabiegiem zaleca się nie zażywać aspiryny ani innych leków zawierających kwas acetylosalicylowy oraz suplementów diety, a także odżywek wpływających na rozrzedzanie krwi.
Należy również nie jeść i nie pić przez 6 godzin przed zabiegiem praz usunąć owłosienie z nóg oraz w okolicach pachwin. Jeśli pacjent zażywa jakieś leki na stałe, należy zażyć je standardowo i przekazać informację o ich rodzaju.
Dodatkowo, obowiązkowe jest przejście następujących badań:
- morfologia
- elektrolity
- układ krzepnięcia (typu APTT i INR)
- glukoza
Badania są ważne w czasie 14 dni od uzyskania wyników.
Przebieg operacji
Leczenie żylaków kończyn dolnych za pomocą światła laserowego jest zaliczane do grupy metod termoablacji, czyli termicznego uszkodzenia nieprawidłowych naczyń żylnych. Wzrost temperatury w metodzie EVLT jest osiągany dzięki wewnątrznaczyniowej emisji impulsów laserowych, które oddziałują na ścianę żylaka w dwojaki sposób.
Termiczne uszkodzenie ściany to silny bodziec, prowadzący od obkurczenia, krzepnięcia krwi w świetle żylaka oraz włóknienia, co w efekcie prowadzi do nieodwracalnego zarośnięcia chorego naczynia. Uszkodzenie naczynia przez oddziaływania światła laserowego zapoczątkuje procesy, będące odpowiedzią na bodziec termiczny, których rezultatem jest zarośnięcie, a następnie kompletny zanik żylaka. Laserowe leczenie żylaków wykorzystuje właśnie to zjawisko.
Przed zabiegiem EVLT wykonuje się tzw. mapowanie żylaków. Polega ono na wyznaczeniu ich przebiegu przy wykorzystaniu aparatu USG oraz zaznaczeniu na skórze miejsc, w których należy dokonać odpowiedniego nakłucia. Następnie, pod kontrolą ultrasonograficzną chore naczynie jest nakłuwane igłą, posiadającą światło wewnętrzne, przez które wprowadzany jest do naczynia cienki drut, czyli prowadnik. Nasuwa się na niego koszulkę naczyniową, po której wprowadzeniu prowadnik jest usuwany. W ten sposób lekarz uzyskuje dostęp do naczynia oraz możliwość wprowadzenia narzędzi zabiegowych do jego wnętrza.
W dalszym etapie przez koszulkę wprowadzany jest cewnik zawierający światłowód, do momentu, gdy jego końcówka znajdzie się w pobliżu ujścia do żyły udowej. Położenie światłowodu operator potwierdza za pomocą ultrasonografu. Następnie lekarz uruchamia generator światła laserowego i powoli wyciąga światłowód z wnętrza chorej żyły, a impulsy laserowe doprowadzają do zamknięcia kolejnych odcinków naczynia. W zależności od kalibru żyły, dobierane są moc i czas trwania impulsów laserowych.
Ryzyka po zabiegu
Metoda ELVT jest bezpiecznym zabiegiem, a ewentualne powikłania zdarzają się rzadko i na ogół nie są niebezpieczne.
Do najczęstszych ryzyk po zabiegu zalicza się:
- wybroczyny na skórze
- ból kończyn dolnych
- zakrzepowe zapalnie żył powierzchniowych
- oparzenia skórne
- uszkodzenia termiczne nerwów
- zakrzepica żył głębokich kończyn dolnych
Usunięcie żylaków – zdjęcia PRZED / PO
Efekty laserowego usuwania żylaków
Metoda EVLT leczenia żylaków kończyn dolnych jest bezpiecznym i skutecznym zabiegiem w walce z problemem. Nie wymaga hospitalizacji oraz zapewnia szybki powrót do zdrowia.
Wykonywana jest w Szpitalu Jednego Dnia w Będzinie, gdzie dzięki specjalistycznemu ośrodkowi wraz z wtórną profilaktyką, pozwala w niemal 100% przypadków na wyleczenie żylaków kończyn dolnych.
Rekonwalescencja po zabiegu EVLT
W okresie pozabiegowym zalecane jest noszenie rajstop lub pończoch uciskowych, wywierających na kończyny dolne stopniowy ucisk.
Zazwyczaj zaleca się ich noszenie przez okres minimum 10-14 dni, natomiast przez pierwsze 72 godziny nieprzerwanie. Bezpośrednio po zabiegu pacjent poddawany jest krótkiej obserwacji, jeżeli nie występują skutki uboczne leczenia, może on powrócić do swoich codziennych aktywności.
Zaleca się unikania gorących kąpieli oraz wykonywania intensywnych wysiłków fizycznych przez okres 2 tygodni po zabiegu. Wskazane są codzienne dłuższe spacery oraz odpoczywanie w pozycji leżącej i siedzącej z nogami uniesionymi nieco ku górze. Nie zaleca się natomiast długotrwałego przebywania w pozycji stojącej i siedzącej. W celu zmniejszenia dyskomfortu pozabiegowego można stosować powszechnie dostępne środki przeciwbólowe, choć zwykle nie jest to konieczne.