Elektrokardiograficzny test wysiłkowy czyli próba wysiłkowa to badanie, którego zadaniem jest ocena pracy serca podczas wysiłku fizycznego. Podczas pracy serca, zwiększa się zapotrzebowanie na tlen. W przypadku choroby wieńcowej dochodzi do niedokrwienia mięśnia sercowego podczas wytężonego wysiłku fizycznego, co można zaobserwować podczas badania.

Wskazania do próby wysiłkowej

Przeprowadzenie próby wysiłkowej zalecane jest u pacjentów po przebytym zawale, dla oceny czynności układu krążenia i wydolności fizycznej u chorych z wadami zastawkowymi lub zaburzeniami rytmu serca. Badanie wykonuje się także przy diagnostyce bólów w klatce piersiowej, przy podejrzeniu choroby wieńcowej oraz przy badaniach kontrolnych u chorbych z prawidłowo leczoną dławicą piersiową.

Przygotowanie i przebieg badania badania

Na 12 godzin przed badaniem pacjent nie powinien wykonywać wytężonego wysiłku fizycznego, a na 3 godziny – wstrzymać się z jedzeniem oraz paleniem tytoniu. Pozostałe, indywidualne wskazania, takie jak odstawienie niektórych leków zostaną przekazane przez kardiologa przed badaniem. Prosimy pacjentów o zabranie ze sobą wygodnych butów oraz stroju. Badanie rozpoczyna się szczegółowym wywiadem z pacjentem oraz pomiarem ciśnienia tętniczego w celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań do wykonania badania. Następnie, lekarz umieszcza elektrody na ciele pacjenta, który wchodzi na bieżnie. Wraz z upływającym czasem, zwiększana jest prędkość bieżni. Podczas ruchu, dokonywane są pomiary ciśnienia oraz sporządzany jest zapis EKG. Podczas badania należy zgłaszać wszelkie niepokojące objawy. Możliwe jest przerwanie badania na życzenie pacjenta.