Kriochirurgia, to metoda której celem jest niszczenie zmienionej chorobowo tkanki poprzez zamrożenie. W wielu przypadkach, wybranie tej metody zabiegowej jest dla pacjenta korzystniejsza, ponieważ nie wymaga nakładania szwów i daje lepszy efekt estetyczny. Kriochirurgia stosowana jest między innymi w dermatologii i ginekologii.

Kriochirurgia Katowice – zastosowanie

W dermatologii, kriochirurgia często stosowana jest w rogowaceniu słonecznym, piegach, bliznach przerostowych, włókniakach, naczyniakach, żółtaczkach, rak podstawnokomórkowy i kolczystokomórkowy skóry, znamiona grudkowe i ogniska rogowacenia łuszczycowego. W ginekologii stosowany jest między innymi przy śródnabłonkowym procesie nowotworowym szyjki macicy, pochwy lub sromu.

Przygotowania i przebieg zabiegu

Zabieg nie wymaga od pacjenta szczególnych przygotowań. Zabieg nie jest bolesny, ale może wiązać się z uczuciem dyskomfortu. Odczucie podczas wykonywania zabiegu można porównać do dotykania kostki lodu i delikatne uczucie pieczenia. Zabieg jest bezpieczny, można po nim brać kąpiel i wrócić do aktywności fizycznej. Nie wymaga użycia szwów, dlatego przy niektórych zabiegach daje lepsze efekty estetyczne.