Wyraz twoich oczu ma bardzo duży wpływ na wygląd całej twarzy. To jeden z jej kluczowych elementów, który może zaburzać wyrażane przez ciebie emocje. Tak między innymi dzieje się w przypadku opadającej powieki. To jedna z tych zmian towarzyszących starzeniu się, które pojawiają się wraz z upływem lat. Oprócz zmarszczek, suchej i zwiotczałej skóry, czy zmian w owalu twarzy, zbyt duża ilość skóry i tkanki tłuszczowej nad gałką oczną może skutecznie dodawać ci lat i ograniczać pole widzenia.

W takiej sytuacji z pomocą przychodzi:

Blefaroplastyka – Katowice 

Dzięki niej twoja twarz będzie zdecydowanie młodsza, pogodniejsza i wypoczęta w przeciwieństwie do obecnej, która sprawia wrażenie wiecznie zmęczonej i smutnej. Ten nieskomplikowany zabieg sprawi, że znów poczujesz się młodo i z przyjemnością spoglądać będziesz na swoje lustrzane odbicie. Możliwe też, że zmiana ta zmobilizuje cię do regularnego dbania o kondycję skóry swojej twarzy, co pomoże ci jeszcze dłużej cieszyć się efektami przeprowadzonego zabiegu.

Największe korzyści płynące z zabiegu

Jednym z głównych powodów, dla którego wiele osób decyduje się na blefaroplastykę, jest chęć uzyskania młodszego wyglądu swojej twarzy. Z powodu opadającej powieki, oczy wyglądają na nieustannie zmęczone i smutne i tak też postrzegana jest osoba, która zmaga się z tego typu problemem. To wszystko zmienia się w ciągu kilku miesięcy od zabiegu plastyki powiek. I choć na pełny efekt trzeba zwykle czekać pół roku, to pierwsza różnica zauważalna jest w ciągu kilku pierwszych tygodni.

Możliwe to jest dzięki uniesieniu i liftingowi powiek oraz usunięciu nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej w obrębie powieki.

Poza tym dzięki zabiegowi poprawi się twoje pole widzenia, co do tej pory mogło stanowić duże utrudnienie w codziennym funkcjonowaniu, zwłaszcza w trakcie prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Zabieg, którego efekty utrzymują się bardzo długo, odsłoni gałki oczne, co nada oczom jeszcze większej wyrazistości. Nie musisz się przy tym martwić, że ktokolwiek zauważy blizny pooperacyjne, które nie tylko są niewielkie, ale też zostaną ukryte w naturalnych załamaniach twoich powiek.

Wskazania do blefaroplastyki

Choć zabiegiem blefaroplastyki najczęściej zainteresowane są kobiety, to również mężczyźni coraz częściej zgłaszają się po pomoc w rozwiązaniu problemu opadających powiek. Sam niekorzystny wygląd oczu sprawiających wrażenie smutnych i zmęczonych, to jeden z kilku powodów i jednocześnie bardzo częste wskazanie do przeprowadzenia zabiegu.

Do innych, dla których lekarz może przeprowadzić zabieg plastyki powiek, należy też ograniczenie pola widzenia, co może skutecznie utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Wskazaniem do zabiegu jest też przepuklina tłuszczu oczołodołowego i niezadowalający kształt powieki górnej, który negatywnie wpływa na wygląd twarzy i powoduje dyskomfort w relacjach z innymi.

Jeśli zastanawiasz się, czy również w twoim przypadku zabieg byłby możliwy i przyniesie znaczącą zmianę w wyglądzie twarzy, umów się na wstępną konsultację, by uzyskać niezbędne informacje na ten temat.

Przeciwwskazania

Choć sam zabieg nie jest bardzo inwazyjny, to w sytuacji zdiagnozowania określonych przeciwwskazań, lekarz nie będzie mógł go przeprowadzić. Do najczęstszych należą:

  • choroby serca i układu krążenia (nadciśnienie tętnicze),
  • nieuregulowana cukrzyca,
  • nadczynność tarczycy,
  • zapalenie spojówek,
  • stany zapalne skóry w okolicy powieki,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • zespół suchego oka,
  • jaskra,
  • odwarstwienie siatkówki,
  • stan po chemioterapii,
  • choroby psychiczne i nowotworowe.

Czasowo zabieg nie może być też wykonywany u kobiet w ciąży i okresie karmienia piersią.

Plastyka powiek górnych – przygotowanie do zabiegu

Zarówno na sam przebieg zabiegu blefaroplastyki, jak i okres rekonwalescencji oraz uzyskanie spodziewanych rezultatów, znaczący wpływ ma okres przygotowawczy. Dlatego, zanim poddasz się operacji, niezbędna będzie konsultacja medyczna oraz wykonanie zleconych przez lekarza badań. Do podstawowych należy morfologia krwi, poziom elektrolitów, glukozy we krwi i czas krzepnięcia krwi.

W trakcie wizyty lekarz przeprowadzi z tobą wywiad medyczny i sprawdzi, czy nie masz żadnych przeciwwskazań do zabiegu. Poza tym dowiesz się, czego unikać w okresie przygotowawczym, by nie doszło do żadnych nieprzewidzianych komplikacji.

Przez miesiąc dzielący cię od plastyki powiek nie możesz palić papierosów ani spożywać alkoholu, co pozytywne wpłynie na proces gojenia rany pooperacyjnej i jakość uzyskanych efektów.

Gdy do zabiegu zostanie dwa tygodnie, nie stosuj żadnych leków przeciwbólowych, które zawierają ibuprofen i kwas acetylosalicylowy. Jest to ważne, ponieważ zaburzają one proces krzepnięcia krwi. Również w przypadku terapii lekami przeciwpłytkowymi i przeciwkrzepliwymi niezbędna będzie konsultacja z lekarzem prowadzącym w celu wprowadzenia niezbędnych zmian w procesie leczenia.

Jeśli chcesz uzyskać jak najlepsze efekty zabiegu, koniecznie stosuj się do szczegółowych zaleceń lekarza operującego, który dostosuje je do twojej indywidualnej sytuacji zdrowotnej.

Zabieg – blefaroplastyka

Zanim lekarz rozpocznie zabieg plastyki powiek, zaznaczy pomocniczą linię cięcia i tym samym ustali zakres skóry przeznaczonej do wycięcia. Dzięki temu, że zwykle linia ta przebiega w załamaniu powieki, blizna nie będzie widoczna i tym samym nikt niewtajemniczony nie będzie wiedział o przeprowadzonym u ciebie zabiegu. Jedyne, co mogą zauważyć, to zdecydowana zmiana na korzyść, gdy chodzi o młodszy wygląd twojej twarzy.

Przed wykonaniem pierwszego cięcia otrzymasz znieczulenie miejscowe. Sam zabieg zwykle trwa ok. 1-2 godzin. Oprócz wycięcia nadmiaru skóry, lekarz odtwarza też bruzdy powiekowe i załamania powiek, co pozytywnie wpływa na ich naturalny wygląd. Zabieg kończy się założeniem szwów i opatrunku (tylko na operowaną powiekę).

Możliwe powikłania

Powikłania po zabiegu plastyki powiek należą do rzadkości. Dzięki temu wiele osób, które z niego korzystają, może cieszyć się młodszym wyglądem i szerszym spektrum widzenia bez najmniejszych komplikacji. Niemniej jednak podobnie jak w przypadku każdej operacji, nawet tej małoinwazyjnej,  do której należy blefaroplastyka, istnieje potencjalne ryzyko powikłań.

Należy do nich między innymi:

  • krwiak, który wymaga usunięcia,
  • reakcja alergiczna na wybraną formę znieczulenia,
  • zaburzenia czucia,
  • infekcje w ranie pooperacyjnej,
  • nienaturalnie duże zaczerwienienie powieki,
  • problemy z gojeniem,
  • rozejście się rany w miejscu wykonania zabiegu,
  • niesymetryczne ustawienie powiek.

Wiele jednak zależy od doświadczenia i wiedzy lekarza operującego oraz od precyzji, z jaką wykonuje on zabieg. Dlatego przed umówieniem się na wizytę zadbaj o znalezienie odpowiedniego specjalisty, który cieszy się dobrą opinią pacjentów.

Jeśli zmagasz się z problemem, jakim jest opadająca powieka i rozważasz skorzystanie z zabiegu blefaroplastyki, zapraszamy na konsultację do Centrum Medycznego INTER-MED w Katowicach. Przyjmująca tu doktor Katarzyna Szymańska-Dymel lek. specjalista okulistyki, skoryguje Twoje powieki w sposób profesjonalny i zgodny z oczekiwaniami. Tak, jak do tej pory zrobiła to w przypadku innych pacjentów, którzy uważają ją za kompetentnego specjalistę, a sam efekt zabiegu zwykle przerasta ich oczekiwania.

Rekonwalescencja

 

Choć okres, po którym zobaczysz pełne efekty przeprowadzonego zabiegu, trwa zwykle około 6 miesięcy, to sam czas rekonwalescencji jest dużo krótszy. W jego ramach w wyznaczonym przez lekarza terminie (zwykle w 7-10 dniu od zabiegu) należy zgłosić się na ściągnięcie szwów. Miejsce zabiegu wymaga też odpowiedniego postępowania, które przyspieszy proces gojenia i zmniejszy ryzyko powikłań. Lekarz może zalecić zimne okłady na powieki, smarowanie maścią z antybiotykiem i przemywanie roztworem antyseptycznym.

Są też wskazania co do działań i czynności, których należy unikać. Dlatego bezpośrednio po zabiegu aż do czasu wskazanego przez lekarza:

  • unikaj pocierania oczu,
  • o ile to możliwe, śpij na wznak,
  • nie nakładaj makijażu przez około 2 tygodnie,
  • przez pierwszy miesiąc unikaj dużego wysiłku fizycznego,
  • unikaj sauny, solarium i basenu do czasu, aż lekarz uzna, że jest to bezpieczne dla twoich powiek,
  • zrezygnuj z opalania twarzy i zabezpieczaj ją przed słońcem za pomocą kremów z wysokim filtrem UV.

Przykładowe efekty PRZED / PO

Zabieg wykonywany jest ambulatoryjnie podczas wizyty u okulisty:

Katarzyna Szymańska-Dymel

lek. specjalista okulistyki

Doktor Szymańska – Dymel specjalizuje się w leczeniu chorób narządu wzroku tj: gradówki, jaskra, zaćma, wady wzroku, zapalenie spojówek, zapalenie nerwu wzrokowego, zaburzenia widzenia, zespół suchego oka, alergiczne choroby oczu. Wykonuje także zabiegi blefaroplastyki - plastyki powiek górnych.