Masaż to jedna z najstarszych metod terapeutycznych, wywodząca się z Chin i Indii. Stosowana już w starożytności, przynosiła wymierne korzyści dla zdrowia oraz urody. Obecnie masaż jest szeroko stosowany w rehabilitacji i zabiegach upiększających. Istnieje wiele rodzajów masażu, które dobierane są indywidualnie względem problemu i potrzeb. Do najpopularniejszych należą: masaż limfatyczny, sportowy, izometryczny, stawowy centryfugalny, masaż klasyczny, segmentarny, łącznotkankowy i okostnowy, masaż niemowląt oraz refleksoterapia stóp. Stosowany regularnie przynosi korzyści zdrowotne i dobrze wpływa na samopoczucie. Odpręża, relaksuje, jest bardzo korzystny w przypadku permanentnego zmęczenia. Dobrze działa na ukrwienie i mikrokrążenie, przez co przyspiesza proces usuwania toksyn z organizmu. Działa przeciwbólowo. Zabieg poprzedzony jest wywiadem z pacjentem, po czym  masażysta dobiera odpowiednią do problemu zdrowotnego technikę oraz wyklucza przeciwwskazania do zabiegu. Podczas masażu pacjent leży na stole. Zdrowotne i relaksujące działanie masażu wynika głównie z bodźców mechanicznych wpływających na tkanki.

Wskazania do masażu

Masaż wykonuje się w przypadku takich problemów zdrowotnych jak urazy, czyli np. złamania, stłuczenia, skręcenia i  zwichnięcia. Stosuje się go także w celu korekcji wad postawy, przy zmęczeniach mięśni, obrzękach, osłabieniu i przykurczu mięśni, porażeniach, zwiększonym napięciu mięśni, chorobach narządu ruchu i chorobach reumatycznych. Jest pomocny także w stanach bólowych kręgosłupa, bólach stawów i ograniczonej ruchomości stawów. Stosowany także przy uszkodzeniach rdzenia kręgowego oraz nerwów obwodowych, przewlekłych zapaleniach stawów i splotów nerwowych i przy niewydolności krążenia obwodowego.

Przeciwwskazania

Masażu nie należy przeprowadzać, gdy występują choroby zakaźne, istnieje ryzyko wystąpienia krwotoku, podczas miesiączki, w ostrych stanach zapalnych, przy podwyższonej temperaturze, chorobach skóry, łamliwości kości, po krótkim czasie od wystąpienia złamania lub naderwania ścięgna oraz przy niepełnym zroście kostnym. Przeciwwskazaniem są także takie schorzenia jak zapalenie żył, wady serca, pierwszy trymestr ciąży lub zagrożenie ciąży, nowotwory, nadciśnienie, miażdżyca, skaza naczyniowa i hemofilia.