
USG brzucha (ultrasonografia jamy brzusznej) to nieinwazyjne, bezbolesne badanie obrazowe, które pozwala ocenić narządy wewnętrzne znajdujące się w jamie brzusznej za pomocą fal ultradźwiękowych. Jest to jedno z najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych, stosowane zarówno w profilaktyce, jak i w diagnostyce różnych dolegliwości.
Przygotowanie do badania USG jamy brzusznej
W przeddzień badania należy stosować dietę lekkostrawną. Na badanie należy stawić się na czczo. Oprócz tego, należy zażyć środek przeciw wzdęciom, np. Espumisan, by gazy nie utrudniały dobrej widoczności trzustki. Na 6 godzin przed badaniem: nie przyjmować żadnych pokarmów, nie pić napojów gazowanych i słodzonych (można pić wodę niegazowaną), nie palić tytoniu, nie żuć gumy.
Jak jest przeprowadzane USG brzucha?
Badanie przeprowadzane jest w pozycji leżącej. Badający pokrywa głowicę aparatury żelem i przesuwa ją po ciele pacjenta, w celu uwidocznienia badanego narządu. Pacjent może chwilowo odczuwać lekki dyskomfort z powodu kontaktu z zimnym żelem i ewentualnie z powodu uciskania badanego obszaru. Lekarz podczas badania ocenia wielkości, kształt i strukturę narządów wewnętrznych, a w szczególności różnicowanie zmian o charakterze litym od zmian o charakterze płynowym. Wyniki badania dostępne są zaraz po ich wypisaniu przez badającego.