Zespół rowka nerwu łokciowego zwany też zespołem objawów związanych z uciskiem nerwu łokciowego w okolicy stawu łokciowego, zaliczany jest do mononeuropatii uciskowych. Dochodzi do niego w wyniku uszkodzenia nerwu związanego z jego uciskiem, wywieranym w miejscach anatomicznych przewężeń.

Ryzyko jego pojawienia się rośnie, jeśli doznałeś urazu w tej okolicy, cierpisz na zmiany zapalne lub zwyrodnieniowe oraz w przypadku wrodzonej koślawości łokcia i podwichnięcia stawu łokciowego. Może mu też sprzyjać praca, w której często zginasz i prostujesz rękę w stawie łokciowym. Jednym ze skutecznych sposobów leczenia jest zabieg operacyjny.

Nieleczony zespół rowka nerwu łokciowego może skończyć się trwałym uszkodzeniem nerwów dłoni. Dlatego też powinieneś odpowiednio wcześnie zgłosić się do lekarza, jeśli zauważysz u siebie okresowe:

  • drętwienie,
  • mrowienie,
  • zanik mięśni ręki,
  • ból:
    – małego palca,
    – palca serdecznego,
    – wewnętrznej strony dłoni,
  • trudności w wykonywaniu prac domowych (mycie, pranie, otwieranie słoików, podnoszenie torebek),
  • osłabienia czynności chwytnych ręki.

Tego rodzaju objawy pojawiają się też w nocy oraz przy długotrwałym spoczynku na łokciu.

Kwalifikację do operacji przeprowadza lekarz ortopeda, a jego diagnoza poprzedzona jest diagnostyką zespołu rowka nerwu łokciowego i rozpoczyna się od dokładnego badania klinicznego.

W ramach przygotowań do zabiegu bardzo możliwe, że będziesz musiał wykonać badanie elektromiograficzne oraz USG. W niektórych przypadkach lekarz zleca też tomografię komputerową lub RTG.

Leczenie

Ze względu na możliwość pogłębienia zmian i postępującego uszkodzenia nerwu, wskazaną metodą, która odznacza się bardzo dużą skutecznością, jest leczenie operacyjne.

W zależności od stopnia zaawansowania zmian chorobowych lekarz może zdecydować o przeprowadzeniu operacji metodą min-operacyjną, endoskopową lub techniką WALANT. Wszystkie one pozwalają na zastosowanie znieczulenia miejscowego oraz skrócenie czasu zabiegu do pół godziny.

W trakcie operacji lekarz w części przyśrodkowej stawu łokciowego przecina skórę, tkankę podskórną i powięź. Następnie rozwarstwia mięśnie i uwalnia nerw łokciowy od kości oraz otaczających tkanek miękkich, przywracając mu tym samym mobilność. Zdarza się, że konieczne jest wykonanie osteotomii kłykcia przyśrodkowego kości ramiennej i transpozycja nerwu.

Na koniec chirurg ortopeda zszywa ranę szwem skórnym adaptującym.

Możliwe powikłania

Choć operacja zespołu rowka nerwu łokciowego należy do zabiegów małoinwazyjnych, to może dojść do pewnych, rzadko występujących powikłań.

Należą do nich:

  • infekcja rany pooperacyjnej,
  • ból w miejscu blizny,
  • niestabilność łokcia,
  • uszkodzenie nerwu,
  • przykurcz zgięciowy,
  • brak poprawy po zabiegu.

Rehabilitacja po zabiegu

Jeśli nie doszło do zbyt dużej degeneracji nerwu, możesz spodziewać się zadowalających efektów zabiegu. Na pełny powrót funkcji nerwu będziesz musiał jednak poczekać nawet kilka miesięcy. To czas potrzebny na regenerację struktur nerwowych, w której istotną rolę odgrywa dobrze zaplanowana rehabilitacja. Zabiegi i ćwiczenia przyspieszają powrót siły mięśniowej oraz przywrócą utraconą sprawność dłoni.

Jeśli nie chcesz, by problem z łokciem powrócił, możliwe, że będziesz musiał zmienić swoje dotychczasowe przyzwyczajenia ruchowe związane z operowaną ręką.

Lekarze wykonujący operacje

Cena zabiegu

4 500 zł

Telefon

(32) 360 10 30