Zespół cieśni nadgarstka (ZCN) to stan chorobowy, do którego dochodzi w wyniku rozłożonego w czasie ucisku i niedokrwienia nerwu pośrodkowego, znajdującego się w kanale nadgarstka. Przyczynia się do tego regularne przeciążanie ręki, które ma miejsce w trakcie powtarzających się czynności wymagających zginania i prostowania palców oraz nadgarstków. Ryzyko pojawienia się zespołu cieśni nadgarstka zwiększa się, gdy cierpisz na neuropatię cukrzycową, stany zapalne, niedoczynność tarczycy, czy też otyłość.
Dolegliwość ta dużo częściej dotyka kobiet, niż mężczyzn, a jedyną skuteczną metodą leczenia jest leczenie operacyjne.
Wskazaniem do poddania się operacji są nasilające się objawy, które utrudniają codzienne funkcjonowanie i nocny odpoczynek.
Zgłoś się do lekarza, jeśli:
- twoja dłoń jest coraz bardziej osłabiona,
- doświadczasz nocnego piekącego bólu ręki
- dłoni brakuje precyzji i dochodzi do ograniczenia jej ruchu,
- czujesz mrowienie w okolicy kciuka oraz palca wskazującego, środkowego i połowy palca serdecznego.
Operacja wskazana jest też w sytuacji, gdy pojawiają się zaniki mięśniowe w obrębie kłębu kciuka. Poza tym zalecana jest w przypadku braku rezultatów po zastosowaniu leczenia zachowawczego i rehabilitacji.
Przygotowanie
W ramach przygotowania do zabiegu, w trakcie konsultacji lekarz przeprowadzi wywiad medyczny i zbierze w ten sposób niezbędne informacje, które pomogą mu zakwalifikować cię do operacji. Zleci też wykonanie niezbędnych badań diagnostycznych, by upewnić się, że nie ma żadnych przeciwwskazań.
Przebieg zabiegu
Zespół cieśni nadgarstka najczęściej leczony jest w sposób klasyczny w trybie chirurgii jednego dnia. Jest przy tym zabiegiem bezpiecznym i skutecznym, a do jego wykonania wystarczy znieczulenie miejscowe lub regionalne.
W trakcie operacji lekarz przecina skórę, tkankę podskórną i rozcięgno dłoniowe, a następnie przecina troczek zginaczy. Zwiększa tym samym objętość kanału nadgarstka, co stanowi istotę leczenia operacyjnego ZCN.
Kończąc zabieg, chirurg zamyka ranę za pomocą szwów
Rehabilitacja po zabiegu
Na zdjęcie szwów założonych w miejscu nacięcia, powinieneś zgłosić się po 10 dniach od wykonania operacji. Jeśli pojawi się ból i obrzęk, możesz go uśmierzyć za pomocą dostępnych leków przeciwbólowych.
W odzyskaniu sprawności ruchowej pomogą ci ćwiczenia palców, które przeciwdziałają ich sztywności.
Staraj się oszczędzać rękę przez najbliższe 6-8 tygodni i nie obciążaj jej zbytnio. Mimo wygojenia się skóry, co zwykle trwa dwa tygodnie, twoja dłoń wciąż wymagać będzie rehabilitacji. W jej ramach powinieneś wykonywać ćwiczenia ruchowe nadgarstka i
Wykwalifikowany fizjoterapeuta nie tylko zbada zakresy ruchomości i siłę mięśniową dłoni, ale też rozluźni blizny pooperacyjne i zwróci uwagę na całą rękę.