Labioplastyka

Pęcherzyk żółciowy umiejscowiony jest w prawej górnej części jamy brzusznej pod wątrobą. Ten  niewielki narząd w kształcie gruszki, odpowiedzialny jest za przechowywanie i zagęszczanie niezbędnej do trawienia tłustych pokarmów żółci, która produkowana jest przez wątrobę.

Uwalniana po jedzeniu, przez drogi żółciowe przedostaje się do jelita cienkiego.

Najczęstszą przyczyną dolegliwości związanych z tym narządem, są kamienie zbudowane z powstałych w pęcherzyku i drogach żółciowych kwasów żółciowych i cholesterolu. Choć na chwilę obecną nie jest znana metodą, z pomocą której mógłbyś zapobiec ich powstawaniu, to możesz podjąć działania profilaktyczne. Należy do nich przede wszystkim stosowanie zdrowej, dopasowanej do potrzeb twojego organizmu diety, wolnej od niezdrowych tłuszczy.

Gdy dojdzie już do powstania kamieni, mogą one blokować odpływ żółci z pęcherzyka żółciowego. Objawiać się to może silnym bólem w prawej górnej części brzucha. Zdarza się, że nie ogranicza się on do tego miejsca, ale promieniuje do kręgosłupa, prawej łopatki lub barku. Poza tym, mogą pojawić się wymioty, wzdęcia, niestrawność oraz gorączka.

Cholecystektomia Laparoskopowa (zabieg usunięcia pęcherzyka żółciowego) to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych. Wskazana jest w przypadku zdiagnozowania:

  • zapalenia pęcherzyka żółciowego,
  • kamicy pęcherzyka żółciowego,
  • ropniaka pęcherzyka żółciowego,
  • wodniaka pęcherzyka żółciowego,
  • polipów pęcherzyka żółciowego,
  • pęcherzyka żółciowego porcelanowego,
  • raka pęcherzyka żółciowego.

Zabieg, choć tak powszechny nie może być jednak wykonywany w każdym przypadku.

Nie powinieneś poddawać się zabiegowi laparoskopowego usunięcia pęcherzyka żółciowego, jeśli:

  • jesteś przeziębiony lub przebyłeś w ostatnim czasie zakażenie wirusowe,
  • nie posiadasz wyników badań, które są niezbędne do wykonania zabiegu,
  • masz niewyrównane choroby ogólnoustrojowe, do których należą:
    – niewydolność krążenia,
    – nadciśnienie tętnicze,
    – choroba niedokrwienna serca,
    – niewydolność oddechowa,
    – zaburzenia rytmu serca,
  • cierpisz na ciężką skazę krwotoczną.

Przygotowanie do zabiegu

Choć Twój lekarz może mieć inne preferencje związane z przygotowaniem do zabiegu, to warto wiedzieć, jak najczęściej ono wygląda.

Zanim poddasz się zabiegowi usunięcia pęcherzyka żółciowego musisz wykonać zależnie od stanu swojego zdrowia, zalecone przez lekarza badania, w tym badanie krwi, USG jamy brzusznej, badanie lekarskie i EKG.

Następnie zostaniesz poinformowany o możliwych powikłaniach i ryzyku związanym z zabiegiem, a potwierdzeniem zapoznania się z tym, będzie podpisana przez ciebie zgoda na operację.

Na kilka dni przed zabiegiem, powinieneś odstawić aspirynę, leki przeciwzapalne i zaburzające krzepnięcie krwi oraz witaminę E, jeśli oczywiście je zażywasz.

Możesz także w niektórych przypadkach otrzymać od lekarza zalecenie wyczyszczenia jelita za pomocą płynnej diety, na kilka dni przed operacją.

Do zabiegu powinieneś przystąpić na czczo, dlatego od północy poprzedzającej zabieg, nie możesz nic jeść, ani pić. W razie konieczności zażycia leków, poinformuj o tym chirurga.

Usuń wszelkie ozdoby ze skóry w operowanej okolicy, w tym z pępka, jeśli takie posiadasz.

Przebieg zabiegu

Laparoskopowe usunięcie pęcherzyka żółciowego odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Po uśpieniu cię, chirurg wprowadzi w okolicy pępka specjalną kaniulę, by umożliwić umieszczenie laparoskopu z miniaturową kamerą na końcu. Dzięki temu obraz z jamy brzusznej wyświetlany będzie na monitorze.

Następnie za pomocą narzędzi chirurgicznych wprowadzonych przez dodatkowe kaniule, lekarz spreparuje i usunie pęcherzyk żółciowy. Gdyby okazało się, że kamienie żółciowe znajdują się również w drogach żółciowych, lekarz może je usunąć na trzy sposoby:

  • używając specjalnego endoskopu,
  • podczas innej mało inwazyjnej procedury (ERCP),
  • otwierając jamę brzuszną.

Po zakończeniu cholecystektomii laparoskopowej, chirurg zamknie małe cięcia operacyjne za pomocą kilku szwów lub chirurgicznego plastra.

Ryzyka i możliwe powikłania

Powikłania po laparoskopowym usunięciu pęcherzyka żółciowego występują bardzo rzadko, a jeśli już do nich dojdzie to szybko ustępują. Może dojść do krwawienia, infekcji rany pooperacyjnej, choroby układu krążenia oraz choroby zatorowo-zakrzepowej. Bardzo rzadko zdarza się też wyciek żółci z drobnych przewodów wątroby. Z kolei przypadkowe uszkodzenie przyległych struktur anatomicznych, zwykle naprawiane jest chirurgicznie przez lekarza wykonującego zabieg.

Oto dolegliwości, które powinny skłonić cię do kontaktu z lekarzem, który cię operował:

  • nudności lub wymioty,
  • temperatura powyżej 39 stopni Celsjusza,
  • krwawienie,
  • postępujące wzdęcie brzucha,
  • dreszcze,
  • ból, na który nie działają leki przeciwbólowe,
  • brak tchu,
  • przewlekły kaszel,
  • ropna wydzielina z ran pooperacyjnych lub powiększające się zaczerwienienie wokół nich.

Rekonwalescencja po zabiegu

Jeśli nie będzie żadnych przeciwwskazań, powinieneś wstać z łóżka i chodzić tak wcześnie, jak to możliwe. Do domu możesz się udać już na drugi dzień po operacji. Wtedy również możesz usunąć opatrunki i wziąć prysznic.

Na powrót do aktywności życiowej będziesz musiał poczekać około tygodnia. Mowa tu między innymi o wchodzeniu po schodach, podnoszeniu małych ciężarów, czy prowadzeniu samochodu. Również po tym czasie możesz wrócić do pracy, pod warunkiem, że nie wymaga ona od ciebie dużego wysiłku fizycznego. W innym przypadku, potrzebna będzie dłuższa rekonwalescencja.

Na wizytę kontrolną, jeśli lekarz inaczej nie zaleci, zgłoś się po dwóch tygodniach od zabiegu.

Lekarze wykonujący operacje

Krzysztof Buczkowski

lek. specjalista chirurgii ogólnej, proktolog

Doktor Krzysztof Buczkowski w swojej praktyce stawia na ciągłe szkolenie i pogłębianie wiedzy specjalistycznej. Prowadzi konsultacje i jest członkiem zespołu operatorów w naszym Szpitalu. Przez pacjentów jest doceniany za wysokie kompetencje oraz rzeczowe podejście do problemu.

Cena zabiegu

5 500 zł

Telefon