Przykurcz Dupuytrena to schorzenie ręki powstałe przez zmiany zachodzące podskórnie. Zwane też przykurczem rozcięgna dłoniowego, objawia się stopniowym przykurczem palców, co zwykle utrudnia codzienne funkcjonowanie.
Źródłem tych objawów jest bezbolesne i przewlekłe zapalenie rozcięgna dłoniowego, które powoduje jego zwłóknienie i skrócenie, co odczuwasz właśnie jako wspomniane przykurcze w stawach dłoni i palców. Przykurcz Dupuytrena rozwija się w trzech fazach: proliferacji, przerostu rozcięgna i utrwalenia przykurczu.
Farmakoterapia i rehabilitacja nie przynoszą spodziewanych korzyści, konieczne jest leczenie operacyjne.
- Leczenie zachowawcze nie przyniosło rezultatów
- Znaczne upośledzenie sprawności stopy
- Zdjęcia RTG wykazały destrukcję stawu
Przykurcz Dupuytrena – operacja
Wybór techniki operacyjnej w dużej mierze zależy od stopnia zaawansowania przykurczu Dupuytrena.
Fasciotomia
To najczęściej wykonywany zabieg, który przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym i trwa od jednej do dwóch godzin. W jego trakcie lekarz rozcina skórę dłoni i palców, po czym usuwa zgrubiałą i ściągniętą tkankę, która odpowiada za zgięcie palców. Tym samym uwalnia przykurcz Dupuytrena.
Dermofasciotomia
To operacja o zwiększonym zakresie, czego wymaga stopień zaawansowania choroby Dupuytrena. Wybierana jest również w sytuacji, gdy doszło do nawrotu schorzenia.
W trakcie wykonywanego w znieczuleniu ogólnym zabiegu lekarz usuwa zarówno chore tkanki, jak i skórę dłoni zajętą przez przykurcz. W celu jej zastąpienia przeszczep pobierany jest z ręki lub pachwiny.
Zabieg kończy się założeniem szwów i zabezpieczeniem rany opatrunkiem. Lekarz może też zdecydować o założeniu szyny gipsowej.
Im wcześniejsze stadium choroby, tym większe są szanse na przywrócenie pełnej sprawności w twojej dłoni.
Po zabiegu niezbędny jest odpoczynek, by w tym czasie przestało działać znieczulenie miejscowe lub ustąpiły nudności i wymioty w przypadku znieczulenia ogólnego.
Przez kilka dni nie ruszaj dłonią i palcami, co mogłoby utrudniać prawidłowe gojenie rany. Natomiast aby uniknąć obrzęku, powinieneś utrzymywać rękę na wysokości serca, w czym pomocny okaże się temblak. W trakcie snu możesz trzymać dłoń na poduszce, co pomoże ograniczyć ból i obrzęk.
Przed powrotem do domu otrzymasz zalecenia pooperacyjne, których stosowanie ma znaczenie dla szybkiej rekonwalescencji operowanego miejsca. Ważne są też ćwiczenia ręki do wykonywania w domu, których nauczy cię fizjoterapeuta.
W trakcie dbania o higienę ciała unikaj moczenia dłoni w wodzie.
Jeśli lekarz nie wyznaczy innego terminu, na zdjęcie szwów powinieneś się zgłosić po około dwóch tygodniach od operacji. Gdy rana się wygoi, czeka cię rehabilitacja, która jest ważnym elementem w procesie leczenia przykurczu Dupuytrena.