powiększenie biustu

Powiększanie piersi jest najczęściej wykonywaną operacją plastyczną na świecie bez względu na pochodzenie, położenie geograficzne czy kulturę kraju. Jest to zabieg chirurgiczny, który ma na celu poprawę rozmiaru oraz kształtu kobiecego biustu.

Zabieg powiększenia biustu poprawia kształt ciała u kobiet, kształt i wielkość piersi, a także wpływa korzystnie na poprawę samooceny pacjentki. Wykonywany jest z przyczyn estetycznych, często również w celu zniwelowania nieestetycznego wyglądu piersi wynikającego z przyczyn określonego schorzenia. Poprzez wszczepienie implantów chirurg jest w stanie zwiększyć ich rozmiar o jeden do dwóch rozmiarów miseczki.

  • chęć poprawy kształtu ciała u kobiet, które uważają swoje piersi za zbyt małe
  • poprawa kształtu i wielkości piersi po przebytej ciąży
  • wrodzony niedorozwój jednej lub obu piersi
  • wyrównanie różnic rozmiaru oraz kształtu między piersiami
  • zaburzenia rozwoju biustu typu „pierś tubularna”
  • jako element chirurgii rekonstrukcyjnej piersi
  • choroby ogólnoustrojowe jak infekcje
  • niewydolność krążeniowo-oddechowa
  • ciężkie zaburzenia funkcjonowania nerek lub wątroby
  • zaburzenia krzepnięcia krwi
  • stany związane z nadmiernym odchudzaniem oraz stosowaniem restrykcyjnej diety
  • choroby rozrostowe lub degeneracyjne w obrębie gruczołu sutkowego
  • duże blizny skutkujące spadkiem elastyczności skóry

Rodzaje implantów

Proces dobierania implantów piersiowych jest jednym z najważniejszych etapów decydujących o powodzeniu zabiegu powiększania biustu.

Najnowszej generacji implanty okrągłe oraz implanty anatomiczne pozwalają na uzyskanie lepszych efektów leczenia korekcyjnego piersi, ale również wymagają precyzyjnego doboru dostosowanego do anatomii ciała pacjentki, a także do jej oczekiwań estetycznych.

Przygotowanie do zabiegu

W dniu zabiegu pacjentka powinna być na czczo, a w dniu poprzedzającym zabieg powiększania piersi powinna pozostać na diecie lekkostrawnej. Dodatkowo konieczne jest wykonanie zaleconych badań 5-6 tygodni przed operacją.

W skład tych badań na ogół wchodzą badania krwi i moczu, a także wskazane jest wykonanie posiewu bakteriologicznego z przedsionka nosa, badania RTG klatki piersiowej oraz badanie EKG serca. Dodatkowo chirurg plastyk zleca wykonanie badania USG piersi, a kobiety powyżej 40. roku życia powinny wykonać mammografię.

Jeśli natomiast u najbliższych członków rodziny pacjentki występował rak piersi, chirurg zazwyczaj zaleca dodatkowo badanie mutacji BRCA-1, a także konsultacje onkologiczne przed udaniem się na zabieg powiększania biustu.

Kiedy na zabieg?

Najbardziej korzystnym terminem do wykonania operacji powiększania piersi w czasie cyklu jest 7-12 dzień. Zabiegu powiększania piersi nie wykonuje się w czasie miesiączki.

Osoby palące dodatkowo powinny zaprzestać palenia na 7-10 dni przez zabiegiem. Natomiast na dwa tygodnie przed operacją nie zaleca się zażywania leków rozrzedzających krew jak aspiryna, a także witamina E.

Powiększanie biustu – zdjęcia PRZED / PO

Przebieg zabiegu

Operacja przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym i trwa od jednej do półtorej godziny. Wymaga również 1-2 dni hospitalizacji.

W zależności od indywidualnego kształtu piersi pacjentki, a także jej oczekiwań związanych z rezultatem operacji powiększania biustu, implanty mogą być umiejscowione pod mięśniem piersiowym oraz pod gruczołem piersiowym lub częściowo pod mięśniem z dolną częścią implantu pod gruczołem.

Implantacja może natomiast odbywać się poprzez cięcie w fałdzie podpiersiowym lub na otoczce. Po wykonaniu zabiegu powiększania piersi zakładane są szwy, które usuwane są po 8 dniach od operacji, chyba że zastosowano szwy rozpuszczalne. Okolica pod piersiami zabezpieczona jest dodatkowo opatrunkiem plastrowym. W uzasadnionych przypadkach lekarz może zastosować również dreny w okolicy operowanej.

Ryzyka po zabiegu

Powiększanie piersi zalicza się do zabiegów stosunkowo bezpiecznych, ale jak w każdym przypadku, istnieje również możliwość wystąpienia powikłań, takich jak:

  • obkurczenie torebki łącznotkankowej dookoła implantu
  • późne krwawienie po operacji, co bywa przyczyną powstawania krwiaka dookoła implantu
  • rozwój infekcji dookoła implantu
  • nadwrażliwość lub zdrętwienie brodawek
  • pęknięcie implantu w czasie urazu piersi

Rekonwalescencja

W pierwszych dniach po operacji pacjentka może czuć się osłabiona oraz obolała. W ciągu pierwszych tygodni brodawki piersiowe mogą być bardzo wrażliwe. W okolicy mostka oraz klatki piersiowej mogą pojawić się niewielkie siniaki, które znikają w ciągu dwóch tygodni. Obrzęk piersi może utrzymywać się do dwóch miesięcy.

Czas powrotu do pełnej aktywności po operacji powiększania biustu wynosi od kilku do kilkunastu dni. Powrót do pracy zależny jest od jej rodzaju, ale waha się w graniach od jednego do dwóch tygodni. Blizna pooperacyjna może być początkowo twarda oraz różowa. W ciągu kilku miesięcy jednak staje się bardziej miękka i blednie, a lokalizacja sprawia, że jest praktycznie niezauważalna.

Wszystkim pacjentkom po przejściu operacji powiększania piersi zaleca się regularne kontrole u chirurga raz w roku.

Lekarz wykonujący operacje

Zbigniew Łucki

lek. specjalista chirurgii plastycznej i chirurgii ogólnej

Doktor Zbigniew Łucki - chirurg plastyczny przeprowadza zabiegi z zakresu korekcji: nosa, piersi, uszu, abdominoplastykę, a także zabiegi drobne.

Cena zabiegu

od 15 000 zł

Telefon

(32) 360 10 31