Plikacja żołądka to skuteczny sposób leczenia otyłości i wsparcie w procesie redukcji nadwagi. Dzięki temu, że w trakcie zabiegu lekarz nie usuwa części żołądka, plikacja żołądka jest zabiegiem odwracalnym.

Jej efektów możesz doświadczyć w ciągu 12-18 miesięcy, kiedy to następuje redukcja nadmiaru masy ciała nawet o 60%. Do innych korzyści wynikających z zabiegu należy postęp leczenia choroby refluksowej, cukrzycy typu 2, nadciśnienia tętniczego, astmy, bezdechu sennego, wysokiego poziomu cholesterolu oraz zwyrodnienia stawów.

Wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu plikacji żołądka jest:

  • otyłość olbrzymia z BMI przekraczającym 40,
  • otyłość na poziomie 35-40 BMI z towarzyszący chorobami,
  • brak efektów leczenia z wykorzystaniem metod nieoperacyjnych.

Przebieg zabiegu

Zabieg ten w znieczuleniu ogólnym wykonywany jest małoinwazyjną metodą laparoskopową. Przed włożeniem do jamy brzusznej niezbędnych do wykonania operacji instrumentów, chirurg wykonuje kilka niewielkich nacięć w wybranym obszarze.

Aby zmniejszyć objętość żołądka (nawet o 80%), zagłębia się on w krzywiznę większą i dno żołądka do wnętrza narządu, po czym przymocowuje ją z pomocą niewchłanialnych szwów.

Jednym z efektów zabiegu jest wyłączenie hormonalnie czynnej części żołądka. W praktyce oznacza to zahamowanie wydzielania hormonu głodu, czyli greliny.

Zabieg zwykle trwa od 40 minut do dwóch godzin.

Więcej na temat plikacji żołądka znajdziesz na stronie BARIA-MED.pl

Ryzyko związane z zabiegiem

To jeden z zabiegów bariatrycznych obarczonych mniejszym niż inne ryzykiem powikłań.

To jeden z zabiegów bariatrycznych obarczonych mniejszym niż inne ryzykiem powikłań. Mimo to, choć rzadko, może dojść do:

  • zakażenia rany pooperacyjnej,
  • utworzenia się zrostów w jamie brzusznej,
  • krwawienia,
  • rozerwania szwu w wyniku uszkodzenia mechanicznego,
  • naruszenia sąsiednich narządów u pacjentów po przebytych wcześniej zabiegach chirurgicznych w obrębie jamy brzusznej.
Plikacja żołądka

Zalecenia po zabiegu plikacji żołądka

Jeśli nie wystąpią żadne komplikacje i powikłania po zabiegu, do domu wyjdziesz w ciągu dwóch dni. Przez kilka dni prowadź raczej oszczędny tryb życia, wolny od dużego wysiłku, ale nie rezygnuj z codziennych czynności i zajęć.

Zabieg wiąże się ze zmianą nawyków żywieniowych, dlatego wkrótce po zabiegu, przez 2-3 tygodnie stosuj dietę płynną. Następnie stopniowo wprowadzaj przeciery i spożywaj je przez kolejne 2 tygodnie.

Po tym okresie, w porozumieniu z dietetykiem możesz wprowadzać pokarmy o zróżnicowanej konsystencji.

Pamiętaj też o uzupełnianiu diety w składniki odżywcze w postaci witamin i minerałów.

Bariatria – Inne zabiegi

Lekarze wykonujący operacje

Krzysztof Buczkowski

lek. specjalista chirurgii ogólnej, proktolog

Doktor Krzysztof Buczkowski w swojej praktyce stawia na ciągłe szkolenie i pogłębianie wiedzy specjalistycznej. Prowadzi konsultacje i jest członkiem zespołu operatorów w naszym Szpitalu. Przez pacjentów jest doceniany za wysokie kompetencje oraz rzeczowe podejście do problemu.

Cena zabiegu

15 000 zł

Telefon

(32) 360 10 31