Palce młotkowate to zniekształcenie polegające na przykurczu zgięciowym palca w stawie międzypaliczkowym bliższym stopy. Jednocześnie pojawia się również przeprost w stawie śródstopnp-palcowym. W przypadku palca młotkowatego najskuteczniejszą metodą leczenie jest zabieg. Niezoperowany palec może być przyczyną wrastania paznokcia, powstawania modzeli oraz pęcherzy i odcisków. Powikłaniami mogą być również zwyrodnienia początkowo w stawach stopy, a później w stawach całej nogi.
- Poprawa chodu
- Poprawa wyglądu i estetyki stopy
- Złagodzenie dolegliwości bólowych
- Zapobieganie dalszym deformacjom stawu
- Ciągły rozwój deformacji
- Objawy uniemożliwiające codzienne funkcjonowanie chorego
- Niepowodzenie leczenia zachowawczego
- Zmiany troficzne na stopie
- Infekcja
- Przyjmowanie leków rozrzedzających krew
- Choroby związanie z zaburzeniami krzepnięcia krwi
- Zakażenie wirusem HIV lub choroby immunologiczne
Przygotowanie do zabiegu
W czasie poprzedzającym zabieg korekcji palców młotkowatych powinno się unikać przyjmowania leków rozrzedzających krew. W razie potrzeby podczas konsultacji lekarz zleca dodatkowe badania. które należy wykonać aby zostać zakwalifikowanym do zabiegu.
Przebieg operacji
Operacja wykonywana jest przy znieczuleniu miejscowym lub podpajęczynówkowym. Chirurg nacina skórę i tkanki znajdujące się nad chorym stawem. Następnie usuwa zmienioną tkankę kostną nasady kości paliczka i wprowadza na jej miejsce specjalny implant, który łączy fragmenty kostne, dzięki czemu przywraca odpowiedni kształt palca.
Rekonwalescencja
Pobyt w oddziale trwa od kilku godzin do maksymalnie jednego dnia, a do pracy zawodowej można wrócić w okresie od 1 do 4 tygodni. Przez pierwsze dni pacjent powinien oszczędzać kończynę. Niekiedy wskazana jest rehabilitacja. Zaleca się regularne wizyty u lekarza w celu zmiany opatrunku, kontroli rany pooperacyjnej oraz zdjęcia szwów.