Lifting twarzy przeprowadzany jest zwykle u osób, które skończyły 40. rok życia. To właśnie wtedy zaczynają być widoczne oznaki starzenia się skóry, które można skutecznie zniwelować. Zabieg chirurgiczny pozwala na uzyskanie zadowalające efekty zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn, którzy pragną odmłodzić swój wygląd. Skóra po zabiegu jest bardziej napięta i elastyczna, a owal twarzy wraca do dawnych proporcji.
Ostateczną decyzję o skorzystaniu z liftingu twarzy powinieneś podjąć po konsultacji z chirurgiem plastycznym, ale już teraz możesz ocenić, czy kwalifikujesz się do tego typu zabiegu.
Wskazaniem do jego wykonania może być:
- podwójny podbródek,
- zwiotczała, obwisła i pozbawiona napięcia skóra,
- opadające kąciki ust,
- głębokie bruzdy nosowo-wargowe,
- zmarszczki,
- inne objawy starzenia się skóry.
Jeśli jednak masz wątpliwości, czy poziom starzenia się skóry twojej twarzy jest wystarczający, by poddać się zabiegowi, porozmawiaj o tym z lekarzem, który z pewnością rozwieje twoje wątpliwości. Zasugeruje jednocześnie, w jakim zakresie lifting twarzy mógłby poprawić kondycję twojej skóry.
W trakcie konsultacji chirurgicznej, może się okazać, że nie będziesz mógł skorzystać z zabiegu liftingu twarzy. Powodem tego mogą być przeciwwskazania, do których należą:
- choroby skóry,
- cukrzyca,
- ropne zapalenie powiek,
- skazy naczyniowe,
- stany zapalne w przewidzianej do operacji części twarzy,
- anemia.
Przygotowanie do zabiegu
O szczegółach dotyczących zabiegu dowiesz się w trakcie konsultacji z chirurgiem. Bardzo możliwe, że będziesz musiał wykonać zlecone badania, których wyniki pomogą ocenić stan twojego zdrowia przed zabiegiem. Lekarz oceni też zmiany, które mają zostać poddane liftingowi i wyjaśni, jakich efektów możesz się spodziewać. Tym samym dowiesz się, w jakim stopniu są zgodne z twoimi oczekiwaniami.
Na kilka godzin przed zabiegiem nie powinieneś:
- spożywać posiłków,
- przyjmować płynów,
- palić tytoniu.
Przed samym zabiegiem usuń z twarzy i jej okolic biżuterię oraz zmyj makijaż, jeśli zachodzi taka potrzeba.
Przebieg operacji
W trakcie zabiegu chirurg wykona plastykę układu powięziowego twarzy oraz usunie nadmiar skóry. By mógł to zrobić, na samym początku dokona nacięcia w niewidocznych miejsca skórę na skroni, w uchu i wokół niego oraz w naturalnych załamaniach skóry.
Młodszy wygląd twojej twarzy możliwy jest do uzyskania poprzez naciągnięcie warstwy tkanki włóknistej i zmianę rozkładu skóry, zwiotczałej w wyniku procesu starzenia.
Zabieg trwa około 3 godzin i przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym lub dożylnym.
Rekonwalescencja
Wygląd twarzy po zabiegu może cię w pierwszej chwili rozczarować ze względu na obrzęki i opuchliznę w operowanej okolicy. Nie powinieneś się jednak tym zrażać, ponieważ wszystko to z czasem samoczynnie ustąpi.
Pierwszą opinię lekarską na temat procesu gojenia się otrzymasz podczas wizyty kontrolnej, na którą powinieneś się zgłosić po tygodniu, w celu zdjęcia szwów i opatrunków.
Pełny efekt liftingu twarzy zwykle widoczny jest po około miesiącu od zabiegu.
Lekarze wykonujący operacje
Zbigniew Łucki
lek. specjalista chirurgii plastycznej i chirurgii ogólnej
Doktor Zbigniew Łucki - chirurg plastyczny przeprowadza zabiegi z zakresu korekcji: nosa, piersi, uszu, abdominoplastykę, a także zabiegi drobne.