Korekcja-ginekomastii

Ginekomastią określa się zwiększanie ilości tkanki gruczołowej sutków u chłopców oraz mężczyzn, co w konsekwencji prowadzi do ich powiększenia. Występuje dosyć często i dotyczy jednej bądź dwóch piersi. Najczęściej występuje w okresie pokwitania u młodych chłopców oraz w okresie przekwitania u starszych mężczyzn. Powszechnie uważa się, że czynnikiem stymulującym tego rodzaju procesy są krążące we krwi estrogeny oraz substancje estrogenopodobne.

Zabieg korekcji męskich piersi polega na usunięciu tkanki tłuszczowej oraz tkanki gruczołu piersi. Czasami również schorzenie wymaga wycięcia nadmiaru skóry, dzięki czemu można uzyskać jędrną i prawidłowo uformowaną klatkę piersiową.

Zabieg leczenia ginekomastii powinien być przeprowadzony na zdrowych i emocjonalnie silnych mężczyznach. Najlepszymi kandydatami do tego rodzaju zabiegu są panowie, których skóra na piersi jest elastyczna oraz jędrna.

Zabieg leczenia ginekomastii jest przeciwskazany przede wszystkich u mężczyzn z dużą nadwagą, ponieważ pierwszorzędnie leczenie powinno rozpocząć się od utraty wagi, czyli wprowadzenia ćwiczeń fizycznych. Zabiegu nie przeprowadza się również w wypadku nadużywania przez pacjenta alkoholu oraz stosowania niektórych leków, jak np. anaboliki, ponieważ to właśnie one stanowią jedną z przyczyn powstawania ginekomastii. W przypadku tego rodzaju leku zalecane jest odstawienie używek, co często powoduje zmniejszenie wielkości piersi bez konieczności ingerencji chirurgicznej.

Przygotowanie do zabiegu

Przygotowanie do zabiegu korekcji męskich piersi to przede wszystkim konsultacja medyczna, podczas której chirurg plastyk zbiera wywiad oraz przeprowadza odpowiednie badanie piersi.

Dzięki temu istnieje możliwość wskazania przyczyn ginekomastii, takich jak stosowanie leków estrogennych, anabolików oraz odrębnych źródeł jak uszkodzenia wątroby. Jeśli przyczyna nie zostanie rozpoznana, lekarz kieruje pacjenta na badania specjalistyczne. Niekiedy chirurg może zalecić również badania USG oraz mammografię, aby wykluczyć np. obecność raka piersi. Dzięki powyższym badaniom, lekarz dowiaduje się również, czy w obrębie męskich sutków przeważa tkanka gruczołowa, czy tłuszczowa oraz jaka technika zabiegu powinna zostać zastosowana.

Dodatkowo chirurg plastyczny udzieli także instrukcji, w jaki sposób specyficznie przygotować się do zabiegu, czyli co wolno jeść lub pić oraz jakie witaminy czy lekarstwa można zażywać przed lub w dniu zabiegu, a czego bezwzględnie unikać. Przede wszystkim jednak ważne jest, aby osoby palące odstawiły palenie minimum jeden do dwóch tygodni przed planowanym zabiegiem oraz w czasie okresu rekonwalescencji. Palenie papierosów osłabia znacznie mikrokrążenie krwi, a także zaburza prawidłowe gojenie ran pooperacyjnych.

Przebieg zabiegu

Gruczoł piersiowy w ginekomastii zbudowany jest z tkanki gruczołowej oraz tłuszczowej. Wybór postępowania chirurgicznego uzależniony jest od przewagi jednej z nich.

Jeśli występuje przewaga tkanki tłuszczowej wystarczy usunąć nadmiar tkanki za pomocą techniki odessania. Jednak w wypadku przewagi tkanki gruczołowej, zabieg polega na chirurgicznym usuwaniu całego gruczołu.

Zabieg korekcji męskich piersi na ogół składa się z etapu wstępnego, który polega na odessaniu tkanki tłuszczowej, a kaniulę wprowadza się najczęściej w cięcia w fałdzie podpiersiowym. Niekiedy jednak po zastosowaniu liposukcji wciąż wyczuwalne jest zgrubienie pod otoczką, które może stanowić tkankę gruczołową. W takim wypadku podczas zabiegu również się ją wycina. Polega to na wykonaniu cięcia w fałdzie podpiersiowym, pod pachą lub na granicy otoczki i skóry otaczającej, a następnie usuwa się nadmiernie rozrośnięty gruczoł.

Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym i trwa on około półtorej godziny.

Ryzyka po zabiegu

Zabieg redukcji piersi nie powinien przynosić powikłań – przeprowadzany jest przez wykwalifikowanego chirurga w Będzinie.

Ginekomastia i jej leczenie łączy się jednak z możliwością występowania pewnego ryzyka związanego ze złożonością zdarzeń wokół-operacyjnych, jak:

  • infekcji
  • uszkodzeń skóry
  • nierówności powierzchni
  • krwawienia
  • gromadzenia się płynu w miejscu operowanym
chirurgia_plastyczna-ginekomastia

Rekonwalescencja

Przez pewien czas obszar operowany może być napuchnięty, a także mogą być widoczne siniaki. W celu zminimalizowania obrzęku zaleca się noszenie przez okres 4 tygodni specjalnego stroju uciskowego.

Opuchlizna po zabiegu korekcji męskich piersi mija po kilku tygodniach.

Lekarz najczęściej zaleca w zwykle wstrzemięźliwość od aktywności seksualnej przez okres tygodnia lub dwóch. Ćwiczenia fizyczne natomiast, jak również zajęcia siłowe przeciwwskazane są przez okres czterech tygodni. Zazwyczaj po miesiącu można już wrócić do wszelkich aktywności. Należy również pamiętać o zakazie eksponowania blizn na słońcu przez sześć najbliższych miesięcy od czasu zabiegu leczenia ginekomastii.

Lekarze wykonujący operacje

Zbigniew Łucki

lek. specjalista chirurgii plastycznej i chirurgii ogólnej

Doktor Zbigniew Łucki - chirurg plastyczny przeprowadza zabiegi z zakresu korekcji: nosa, piersi, uszu, abdominoplastykę, a także zabiegi drobne.

Cena zabiegu

od 9 000 zł

Telefon

(32) 360 10 31