Labioplastyka jest zabiegiem ginekologii korekcyjnej polegającym na operacji warg sromowych w celu ich skorygowania. Kształt oraz rozmiar sromu jest zróżnicowany indywidualnie, dodatkowo może zmieniać się wraz z wiekiem. Najczęściej na zabieg zgłaszają się pacjentki, które chciałyby przeprowadzić rekonstrukcję warg sromowych mniejszych w celu ich naprawy oraz poprawy wyglądu estetycznego.
Korzyści z zabiegu można podzielić na funkcjonalne i estetyczne. Przerost warg sromowych jest również wieloczynnikowy, co oznacza, że może być on uwarunkowany czynnikami genetycznymi, stosowaniem hormonów androgennych, jak również częstymi infekcjami okolic sromu. Zniekształcenie warg sromowych jest również częstą przypadłością wieloródek, w przypadku których może nastąpić utrata sprężystości warg sromowych lub nieprawidłowe gojenia się po szyciu krocza. Pacjentki z hipertofią warg sromowych mogą mieć skłonności do częstych podrażnień oraz infekcji bakteryjnych i grzybicznych. Dodatkowo może również pojawić się uczucie dyskomfortu podczas siedzenia, jazdy na rowerze czy w czasie uprawiania innych rodzajów sportu.
Wskazania do zabiegu labioplastyki mogą obejmować:
- utrata wypełnienia i objętości warg sromowych większych
- nawracające zakażenia sromu
- częste urazy, otarcia oraz odparzenia miejsc intymnych
- hipertrofia, czyli przerost warg sromowych utrudniający codzienne funkcjonowanie
- poprawa relacji partnerskich
Przeciwwskazania do operacji warg sromowych obejmują przede wszystkim:
- trwająca miesiączka
- aktywne zakażenie sromu
- źle kontrolowana cukrzyca
- bliznowiec
- nierealne oczekiwania pacjentki co do końcowego efektu zabiegu
Przygotowanie do zabiegu
Przed zabiegiem ginekologii korekcyjnej, lekarz zaleca przeprowadzenie szczegółowych badań ginekologicznych, jak również badania krwi, które pozwolą na wykluczenie niektórych przeciwwskazań.
Termin zabiegu chirurg wyznacza wraz z pacjentką względem cyklu miesiączkowego, biorąc pod uwagę, że operacji warg sromowych nie można przeprowadzić w czasie mniejszym niż dziesięć dni do okresu. Przez co najmniej 7 dni przed labioplastyką należy powstrzymać się od zażywania aspiryny lub jej pochodnych, ponieważ zaburzają one krzepliwość krwi. Osoby palące powinny również zrezygnować z palenia tytoniu na tydzień przed zabiegiem.
Przebieg zabiegu
Operację warg sromowych przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Wzdłuż linii cięcia podaje się miejscowo we wstrzyknięciu mieszankę z lignokainy, mającą działanie znieczulające, adrenaliny (ma za zadanie obkurczenie naczyń), jak również soli fizjologicznej (ułatwia rozwarstwianie tkanek).
Labioplastykę wykonuje się różnymi technikami. Określona metoda powinna zostać uprzednio ustalona między pacjentką a lekarzem.
Najczęściej wykorzystywane to:
- technika klasyczna – polega na odcięciu nadmiaru tkanek warg, które najczęściej są przebarwione oraz nierówne, wzdłuż ich przebiegu od łechtaczki do dolnego spojenia
- technika klina – polega na wycięciu z obu warg sromowych mniejszych po fragmencie tkanek w kształcie trójkąta oraz zbliżeniu się do siebie brzegów rany za pomocą szwu
- technika fenestracji – polega na wycięciu na powierzchni obu warg sromowych większych „okienek”, z usunięciem nadmiaru tkanki warg i oszczędzeniem ukrwionej oraz unerwionej części środkowej
Ryzyka po zabiegu
Ginekologia korekcyjna wiąże się również z ryzykiem powikłań, choć występują one stosunkowo rzadko.
Do najczęstszych zalicza się:
- infekcja rany pooperacyjnej
- krwiaki
- przedłużone gojenie się rany
- martwica
- ropień
Rekonwalescencja
Po zabiegu może pojawić się niewielki ból w okolicach miejsc intymnych, który warto zmniejszyć środkami przeciwbólowymi. Samo gojenie rany trwa od 10 do 14 dni. Wargi sromowe mogą być opuchnięte do 6 tygodni.
Końcowy efekt jest najlepiej widoczny po pół roku od wykonania zabiegu labioplastyki. W pierwszym tygodniu po zabiegu zalecane jest unikanie siadania, aby nie podrażniać krocza, jak również przez kilka pierwszych tygodni ograniczenie kontaktów seksualnych. Należy również odpowiednio dbać o higienę miejsc intymnych, w szczególności podczas miesiączki.
Lekarze wykonujący operacje
Zbigniew Łucki
lek. specjalista chirurgii plastycznej i chirurgii ogólnej
Doktor Zbigniew Łucki - chirurg plastyczny przeprowadza zabiegi z zakresu korekcji: nosa, piersi, uszu, abdominoplastykę, a także zabiegi drobne.