Wypadanie macicy – jakie są przyczyny i objawy

Wypadanie macicy to problem, z którym zmagają się nie tylko kobiety po porodzie, ale też te, które są już w okresie menopauzy. Jest co najmniej kilka przyczyn, które stoją za obniżeniem narządów rodnych u kobiet. Jak się objawia i w jaki sposób można zmniejszyć ryzyko wypadania macicy?

Narządy rozrodcze kobiety - model. Wypadanie macicy - objawy i przyczyny

Wypadanie macicy — kiedy i dlaczego do niego dochodzi

Wypadanie macicy związane jest z obniżeniem narządów miednicy, które skutkuje wysuwaniem się szyjki macicy lub pochwy. Spowodowane to jest wzrostem ciśnienia, które wywierane jest przez wewnętrzne narządy w ciele kobiety, na słabsze struktury mięśniowo-powięziowe dna miednicy.

Do zaburzenia statyki narządu płciowego u kobiet potocznie zwanego wypadaniem macicy, najczęściej dochodzi u kobiet, które urodziły duże dziecko (powyżej 4 kg) lub mają na swoim koncie kilka trudnych porodów. Drugą grupą są kobiety w okresie menopauzalnym. W ich przypadku wypadanie macicy spowodowane jest niedoborem estrogenów, co prowadzi do zmniejszenia elastyczności i jędrności tkanek. Częstotliwość tego rodzaju przypadłości rośnie wraz z wiekiem.

Oprócz wspomnianych czynników, które mogą doprowadzić do wypadania macicy, są też inne, do których należą:

  • wykonywanie pracy fizycznej związanej z dźwiganiem ciężkich przedmiotów lub osób — gdy trwa to przez wiele lat, dochodzi do osłabienia aparatu odpowiedzialnego za podtrzymywanie miednicy, co skutkuje jej obniżeniem,
  • przewlekłe choroby zwiększające ciśnienie w jamie brzusznej — to mogą być zarówno przewlekłe zaparcia, jak i przewlekły kaszel, co powoduje zwiększenie nacisku na narządy rodne i osłabienie struktur, które je podtrzymują,
  • otyłość i nadwaga — jak łatwo się domyślić, również tu pojawia się nacisk na narządy rodne kobiety i to przez cały czas, dopóki nie dojdzie do zrzucenia nadmiaru kilogramów,
  • uprawianie wybranych dyscyplin sportowych — w tym podnoszenie ciężarów i innych, które wymagają dużego wysiłku i zwiększają nacisk na obszar narządów rodnych kobiety,
  • czynniki genetyczne — gdy wypadanie macicy to problem, z którym zmagały się kobiety należące do twojej rodziny,
  • choroby tkanki łącznej – a wśród nich zespół Marfana i Ehlersa-Danlosa.

Jak objawia się wypadanie macicy?

Wypadanie macicy może nie tylko być bardzo uciążliwe i powodować duży dyskomfort, ale też wywoływać ból w pochwie.
Wypadaniu macicy zwykle towarzyszy:

  • uczucie parcia, ucisku i pełności w pochwie,
  • problem z oddawaniem stolca i moczu,
  • hemoroidy,
  • nawracające zakażenia dróg moczowych,
  • zaparcia,
  • nietrzymanie moczu,
  • częstomocz,
  • bóle w pachwinach,
  • dyskomfort a czasem nawet ból w trakcie stosunku płciowego,
  • bóle w krzyżu.

Jak zapobiegać wypadaniu macicy?

Profilaktyka jest zawsze lepsza od najskuteczniejszych form leczenia. Podobnie jest w przypadku wypadania macicy, a dobra wiadomość jest taka, że możesz znacznie zmniejszyć ryzyko pojawienia się tej kobiecej przypadłości. Wymagać to będzie nieco samodyscypliny i wytrwałości, zanim nowy nawyk wejdzie ci w krew, ale mając na uwadze twoje zdrowie, z pewnością warto to zrobić.

Mowa tu między innymi o ćwiczeniu mięśni Kegla. Są na tyle proste, że możesz je wykonywać w różnym miejscu i niejako przy okazji. Wystarczy stać na nieco rozszerzyć nogi i wraz z wydechem zacisnąć na ok. 5 sekund mięśnie dna miednicy, jakbyś próbowała na moment wstrzymać sikanie. Następnie wraz ze swobodnym wydechem rozluźnij je.
Możesz do tego ćwiczenia używać kulek gejszy, czyli dwóch około 4-centymetrowej średnicy kulek połączonych sznureczkiem. W ich wnętrzu umieszczone są małe, cięższe kulki, które odbijają się od ścianek, gdy chodzisz, biegasz lub wykonujesz inne aktywności. Drgania prowokują mięśnie Kegla i mięśnie gładkie w obrębie pochwy do mimowolnego zaciskania się. Dzięki temu z czasem stają się one coraz mocniejsze, a twoja pochwa bardziej elastyczna.

Unikaj też dźwigania ciężkich przedmiotów, częstego skakania na trampolinie i biegania po twardej powierzchni, co może prowadzić do osłabiania mięśni dna miednicy, a w efekcie spowodować wypadania macicy.

Jeśli jednak zauważyłaś u siebie wspomniane wyżej objawy, zgłoś się do swojego ginekologa. W zależności od postawionej diagnozy może on zalecić stosowanie specjalnych kremów lub globulek z dodatkiem estrogenów.