Witamina D - darmowe lekarstwo wzmacniające | INTER-MED

Witamina D – darmowe lekarstwo wzmacniające

Kapsułka witaminy D w dłoni - Witamina D - darmowe lekarstwo wzmacniające

W ostatnim czasie, sporo mówi się i pisze, o wręcz cudownych właściwościach witaminy D. Przypisuje się jej mnóstwo zbawiennych skutków dla naszego organizmu i zaleca suplementację przez cały rok. Czy rzeczywiście witamina D jest tak niezbędna? I co kryje się pod tą ogólną nazwą?

Witamina D – co to takiego

Witamina D, odkryta została w 1922 r. przez McColluma, jako ważna dla metabolizmu kości i gospodarki wapniowej. To jednak nie wszystko. Okazało się, że każdy człowiek, posiada w komórkach pozaszkieletowych receptory tej witaminy, co nie jest bez znaczenia, również dla innych części naszego organizmu.
Witamina D to tak naprawdę dwa związki, czyli witamina D2 i witamina D3. Ta pierwsza, występuje w roślinach i grzybach. Natomiast witaminę D3 znaleźć można w organizmach zwierzęcych.
W wyniku syntezy skórnej, witamina D3, czyli cholekalcyferol, pod wpływem promieni słonecznych UVB, ulega przekształceniu w aktywną biologicznie formę, czyli kalcytriol.

Jak witamina D wpływa na organizm

Aktywowana przez promienie słoneczne witamina D3, ma bardzo duży wpływ na gospodarkę wapniowo-fosforanową organizmu. Dokładniej mówiąc, zwiększa ich absorpcję w układzie pokarmowym, hamując jednocześnie wydzielanie parathormonu. Mówiąc obrazowo, kalcytriol, czyli aktywna postać witaminy D, odpowiada za przeniesienie wapnia przez ścianę jelit do krwi. Nawet, jeśli w swojej diecie, zapewniasz organizmowi odpowiednia ilość wapnia, to bez pomocy witaminy D, nie zostanie on w pełni wykorzystany, co niekorzystnie odbije się na twoich kościach.
Kalicytol reguluje też układ odpornościowy, przez zwiększanie ilości wydzielanej substancji o charakterze przeciwzapalnym. Poza tym, uczestniczy w mineralizacji kości i różnicowaniu komórek.

Skąd brać witaminę D

To jedna z tych witamin, które możesz mieć za darmo i to w dużych ilościach, ale tylko w okresie od kwietnia do września. Wystarczy, że w tym okresie, codziennie spędzisz na słońcu ok. 20-30 minut, mając odkryte ramiona, twarz i nogi. W ten sposób, zapewnisz sobie aż 90% dziennego zapotrzebowania. Pamiętaj jednak, by nie stosować w tym czasie kremów z filtrem, które niemal całkowicie blokują syntezę witaminy D3. Dodatkowo, zadbaj też o odpowiedni poziom cholesterolu, by mieć z czego ją syntezować.

Witamina D3, krzepnięcie krwi i koronawirus

Co łączy te trzy elementy? Otóż okazuje się, że metabolit witaminy D, wpływa bezpośrednio między innymi na działanie płytek krwi i układ krzepnięcia krwi. Z kolei wśród czynników ryzyka ciężkiego przebiegu koronawirusa, są zaburzenia krzepnięcia krwi. Choć w profilaktyce zachorowań na grypę, przyjmowanie witaminy D3 nie przyniosło spodziewanych korzyści, to nie jest wykluczone, że inaczej jest w przypadku COVID-19.
Niezależnie od tego, warto zadbać o odpowiednią ilość tej witaminy słońca w swoim organizmie. Choć pogoda w Polsce, w ostatnich latach, nas nie rozpieszcza, to na pewno sporo jest dni, kiedy można cieszyć się bezchmurnym niebem i ciepłem promieni słonecznych. A to najlepszy sposób pozyskania bezcennej witaminy. Nie przegap tego.

Odwołaj wizytę

  [recaptcha]

  Szanowni Państwo !

  W związku z sytuacją epidemiczną dotyczącą Koronawirusa SARS –COV-2 przekazujemy najbardziej istotne informacje i procedury postępowania obowiązujące w Centrum Medycznym INTER-MED

  Wykaz potrzebnych numerów telefonu :

  • 795 513 569 najbliższa stacja sanitarno-epidemiologiczna - Dąbrowa Górnicza ul. Dąbrowskiego 9 A,
  • 32 346 36 19, 797 189 603, 508 274 623 najbliższy oddział zakaźny - Chorzów 41-500  ul. Zjednoczenia 10.
  • 22 250 01 15 całodobowa infolinia w sprawie kwarantanny i zdrowia
  • 800 190 590 całodobowa infolinia NFZ  www.gov.pl/koronawirus
  • 32 351 23 00 stały 24 godzinny dyżur Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach

  ZAPISY DO LEKARZA RODZINNEGO I PORADNI SPECJALISTYCZNYCH

  Placówka zapewnia codzienną Podstawową Opiekę Zdrowotną w formie TELEPORAD w godzinach 8:00 - 18:00.

  • Lekarz dyżurujący samodzielnie wykonuje połączenia wychodzące do pacjentów umówionych na dany dzień i godzinę.
  • Zwolnienia lekarskie, e-recepty oraz e-skierowania są wystawiane drogą elektroniczną lub przy pomocy Internetowego Konta Pacjenta (zachęcamy do jego założenia https://www.pacjent.gov.pl/)
  • Zapisy do poradni specjalistycznych i punktu pobrań odbywają się telefonicznie pod numerem telefonu 32 3601030 od godz. 8:00 do 19:30.

  Posiadamy kilka linii telefonicznych umożliwiających szybsze połączenie z Placówką.

  PUNKT POBRAŃ

  Punkt pobrań został ograniczony. Materiał jest pobierany w godzinach 8:00 - 10:00

  Obowiązują zapisy. Realizujemy badania tylko i wyłącznie na podstawie skierowań wystawionych przez lekarzy pracujących w INTER-MED.

  Badania prywatne bez skierowania są wstrzymane do odwołania.

  WEJŚCIE DO PRZYCHODNI

  Wejście do budynku Centrum Medycznego odbywa się głównymi drzwiami.

  1. W wyznaczonym miejscu czekacie Państwo na przyjście pracownika placówki. Wówczas mierzymy temperaturę.
  2. Następnie prosimy o podejście do rejestracji celem dopełnienia pozostałych formalności oraz dezynfekcję rąk.
  3. Przypominamy o obowiązku zakrywania ust i nosa.
  4. Osoby odbywające wizyty lekarskie lub umówione na zabieg operacyjny proszone są o wypełnienie Ankiety Wstępnej Kwalifikacji Osobistej.

  W trosce o bezpieczeństwo Naszych Pacjentów, placówka jest wyposażona w ogólnodostępne środki dezynfekujące do rąk oraz sprzętów.

  OSOBY TOWARZYSZĄCE

  Prosimy o nie przychodzenie do Poradni z osobami towarzyszącymi (wyjątkiem są sytuacje dotyczące pacjentów niepełnoletnich oraz osób potrzebujących pomocy)

  Odwiedziny pacjentów na oddziale Szpitalnym są zabronione.