6 sposobów na wysokie ciśnienie | INTER-MED

6 sposobów na wysokie ciśnienie

Lekarz mierzy ciśnienie - 6 sposobów na wysokie ciśnienie
People photo created by prostooleh – www.freepik.com

Nadciśnienie tętnicze, występuje średnio u co trzeciego Polaka, co nie napawa optymizmem. A że z ciśnieniem nie ma żartów, nie trzeba nikogo przekonywać. Warto natomiast uświadamiać, jakie zagrożenia ze sobą niesie i co robić, by nie doprowadzić do zawału, niewydolności serca, udaru mózgu, czy powikłań narządowych nadciśnienia tętniczego. Jeśli pojawiły się u ciebie pierwsze objawy wysokiego ciśnienia, koniecznie zgłoś się do hipertensjologa.

Wysokie ciśnienie – jak je obniżyć

Jeśli leczysz się na nadciśnienie, w sytuacji nagłego skoku, zastosuj się do zaleceń kardiologa. W innym przypadku, konieczne będzie wezwanie pomocy. Nie czekaj jednak na taką sytuację. Jeśli choć raz pojawiły się objawy zwiastujące wzrost ciśnienia, skonsultuj się z lekarzem. Do tego czasu możesz zrobić coś jeszcze.

Zaopatrz się w zioła obniżające ciśnienie

Możesz wybrać jedno, albo kilka z nich. W obniżeniu wysokiego ciśnienia, mogą ci pomóc kwiatostany głogu, szyszki chmielu, ziele lub wyciąg z jemioły oraz ziele ruty obecne w mieszankach razem z serdecznikiem, rumiankiem, liściem poziomki, zielem skrzypu i głogiem.

Zacznij ćwiczyć – umiarkowanie i stopniowo

Nie chodzi o ćwiczenia, które wymagają dużego wysiłku fizycznego. Wystarczy, że będziesz to robić regularnie, a twoje serce i układ krwionośny ci podziękuje. Do wyboru masz szybki marsz, nordic walking, chodzenie na stepperze, bieganie, jazdę na rowerze, aerobik oraz pływanie.

Zmień dietę

Kardiolog może przepisać ci leki, ale by skutecznie obniżyć wysokie ciśnienie, potrzeba czegoś więcej. Zadbaj, by w twojej codziennej diecie, nie zabrakło pełnoziarnistego pieczywa, owoców, warzyw, chudego mięsa, ryb, orzechów oraz niskotłuszczowych produktów mlecznych. Ogranicz natomiast spożywanie tłustego mięsa, pełnotłustych produktów mlecznych, żywności przetworzonej, słodkich napojów gazowanych i deserów (poza gorzką czekoladą).

Stosuj praktyki uspokajające i relaksujące

Im mniejszy stres, tym spokojniej płynie krew w twoich żyłach, dlatego warto znaleźć czas na praktyki, które pomogą ten stan podwyższonego napięcia obniżyć.
Doskonale nadaje się do tego medytacja, joga, postępująca relaksacja mięśni, ćwiczenia oddechowe, terapia muzyczna oraz seks.

Ogranicz lub zrezygnuj z używek

Mowa tu o alkoholu, kawie i tytoniu. Gdy chodzi o alkohol, wystarczy jedynie ograniczyć jego spożycie. Podobnie z kawą, chyba, że po jej wypiciu, czujesz się bardzo pobudzony i twoje ciśnienie bardzo szybko rośnie. Inaczej ma się rzecz z paleniem. Zanim jednak zdecydujesz się na rzucenie tego nałogu, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Zwłaszcza, jeśli palisz od wielu lat.

Wysypiaj się

Sen ma ogromne znaczenia dla zdrowia całego organizmu. Nocny odpoczynek, to czas, który twój organizm przeznacza na regenerację. Zamiast zwiększać ilość leków, zainwestuj w dobry, spokojny sen, pamiętając o rytmie dobowym. Ważne jest bowiem nie tylko to, czy śpisz 8 godzin, ale też o której kładziesz się spać.

Odwołaj wizytę

[recaptcha]

Szanowni Państwo !

W związku z sytuacją epidemiczną dotyczącą Koronawirusa SARS –COV-2 przekazujemy najbardziej istotne informacje i procedury postępowania obowiązujące w Centrum Medycznym INTER-MED

Wykaz potrzebnych numerów telefonu :

 • 795 513 569 najbliższa stacja sanitarno-epidemiologiczna - Dąbrowa Górnicza ul. Dąbrowskiego 9 A,
 • 32 346 36 19, 797 189 603, 508 274 623 najbliższy oddział zakaźny - Chorzów 41-500  ul. Zjednoczenia 10.
 • 22 250 01 15 całodobowa infolinia w sprawie kwarantanny i zdrowia
 • 800 190 590 całodobowa infolinia NFZ  www.gov.pl/koronawirus
 • 32 351 23 00 stały 24 godzinny dyżur Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach

ZAPISY DO LEKARZA RODZINNEGO I PORADNI SPECJALISTYCZNYCH

Placówka zapewnia codzienną Podstawową Opiekę Zdrowotną w formie TELEPORAD w godzinach 8:00 - 18:00.

 • Lekarz dyżurujący samodzielnie wykonuje połączenia wychodzące do pacjentów umówionych na dany dzień i godzinę.
 • Zwolnienia lekarskie, e-recepty oraz e-skierowania są wystawiane drogą elektroniczną lub przy pomocy Internetowego Konta Pacjenta (zachęcamy do jego założenia https://www.pacjent.gov.pl/)
 • Zapisy do poradni specjalistycznych i punktu pobrań odbywają się telefonicznie pod numerem telefonu 32 3601030 od godz. 8:00 do 19:30.

Posiadamy kilka linii telefonicznych umożliwiających szybsze połączenie z Placówką.

PUNKT POBRAŃ

Punkt pobrań został ograniczony. Materiał jest pobierany w godzinach 8:00 - 10:00

Obowiązują zapisy. Realizujemy badania tylko i wyłącznie na podstawie skierowań wystawionych przez lekarzy pracujących w INTER-MED.

Badania prywatne bez skierowania są wstrzymane do odwołania.

WEJŚCIE DO PRZYCHODNI

Wejście do budynku Centrum Medycznego odbywa się głównymi drzwiami.

 1. W wyznaczonym miejscu czekacie Państwo na przyjście pracownika placówki. Wówczas mierzymy temperaturę.
 2. Następnie prosimy o podejście do rejestracji celem dopełnienia pozostałych formalności oraz dezynfekcję rąk.
 3. Przypominamy o obowiązku zakrywania ust i nosa.
 4. Osoby odbywające wizyty lekarskie lub umówione na zabieg operacyjny proszone są o wypełnienie Ankiety Wstępnej Kwalifikacji Osobistej.

W trosce o bezpieczeństwo Naszych Pacjentów, placówka jest wyposażona w ogólnodostępne środki dezynfekujące do rąk oraz sprzętów.

OSOBY TOWARZYSZĄCE

Prosimy o nie przychodzenie do Poradni z osobami towarzyszącymi (wyjątkiem są sytuacje dotyczące pacjentów niepełnoletnich oraz osób potrzebujących pomocy)

Odwiedziny pacjentów na oddziale Szpitalnym są zabronione.