Jakie są objawy hemoroidów i kiedy udać się do lekarza

Hemoroidy – jakie są najczęstsze objawy i kiedy należy udać się do lekarza

Mężczyzna z papierem toaletowym trzyma się za pośladki - Jakie są objawy hemoroidów i kiedy udać się do lekarza

Pytania o objawy hemoroidów i o to, kiedy należy udać się do lekarza, by się od nich uwolnić, zadaje sobie wielu ludzi w różnym wieku, którzy cierpią na tę dolegliwość. Nikt głośno o tym nie mówi, bo to wciąż temat nieco wstydliwy. Nawet kupując maść w aptece, robi się to przyciszonym głosem. Niepotrzebnie, bo to dolegliwość, jak wiele innych. Jak więc rozpoznać, czy zmiany na jelicie grubym to hemoroidy i kiedy należy zwrócić się o pomoc do lekarza?

Najczęstsze objawy hemoroidów

Rozróżnia się hemoroidy wewnętrzne, występujące powyżej krawędzi odbytu i hemoroidy zewnętrzne, położone poniżej. Przybierają one postać zarówno małych, jak i bardzo dużych guzów. Gdy wyczujesz w obrębie odbytu, jeden lub kilka guzków, może to oznaczać, że masz hemoroidy.
O ich obecności, może również świadczyć pojawienie się niewielkiej ilości świeżej, czerwonej krwi podczas wypróżniania lub na bieliźnie.
Hemoroidom zwykle towarzyszy też pieczenie, ból, podrażnienie w okolicy odbytu i świąd, połączony z sączącą się wydzieliną.
Gdy w guzku krwawniczym zewnętrznym, dojdzie do powstania zakrzepu lub pęknięcia żyły, pojawia się bolesna, widoczna na skórze w pobliżu odbytu, sinawa grudka.

Hemoroidy – kiedy należy iść do lekarza

Zwykle, w początkowym stadium rozwoju żylaków odbytu, wystarczają tak zwane domowe sposoby na złagodzenie objawów, które im towarzyszą. Możesz wówczas robić kilka razy dziennie, ciepłe kąpiele lub nasiadówki w naparze z kory dębu lub stosować maści, tabletki i czopki, dostępne bez recepty w aptece .
Kiedy jednak choroba przybiera postać zaawansowaną, a guzki krwawnicze, trwale pozostają poza odbytem, koniecznie zgłoś się do proktologa. Szczególnie wtedy, gdy podczas wypróżniania się, zauważysz niewielkie ilości krwi, które, jak już wspominaliśmy, mogą tez pojawić się na bieliźnie lub w stolcu. W tym drugim przypadku, źródłem krwawienia, wcale nie muszą być hemoroidy. Krew, która pojawia się z ich powodu, zwykle jest świeża i czerwona.

I właśnie dlatego, warto zgłosić się do lekarza, który w tym przypadku, jako jedyny, jest w stanie postawić odpowiednią diagnozę. Jeśli żylaki odbytu są w stadium bardzo zaawansowanym, możliwe, że konieczny będzie zabieg proktologiczny, którego celem jest chirurgiczne usunięcie hemoroidów.

Odwołaj wizytę

[recaptcha]

Szanowni Państwo !

W związku z sytuacją epidemiczną dotyczącą Koronawirusa SARS –COV-2 przekazujemy najbardziej istotne informacje i procedury postępowania obowiązujące w Centrum Medycznym INTER-MED

Wykaz potrzebnych numerów telefonu :

 • 795 513 569 najbliższa stacja sanitarno-epidemiologiczna - Dąbrowa Górnicza ul. Dąbrowskiego 9 A,
 • 32 346 36 19, 797 189 603, 508 274 623 najbliższy oddział zakaźny - Chorzów 41-500  ul. Zjednoczenia 10.
 • 22 250 01 15 całodobowa infolinia w sprawie kwarantanny i zdrowia
 • 800 190 590 całodobowa infolinia NFZ  www.gov.pl/koronawirus
 • 32 351 23 00 stały 24 godzinny dyżur Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach

ZAPISY DO LEKARZA RODZINNEGO I PORADNI SPECJALISTYCZNYCH

Placówka zapewnia codzienną Podstawową Opiekę Zdrowotną w formie TELEPORAD w godzinach 8:00 - 18:00.

 • Lekarz dyżurujący samodzielnie wykonuje połączenia wychodzące do pacjentów umówionych na dany dzień i godzinę.
 • Zwolnienia lekarskie, e-recepty oraz e-skierowania są wystawiane drogą elektroniczną lub przy pomocy Internetowego Konta Pacjenta (zachęcamy do jego założenia https://www.pacjent.gov.pl/)
 • Zapisy do poradni specjalistycznych i punktu pobrań odbywają się telefonicznie pod numerem telefonu 32 3601030 od godz. 8:00 do 19:30.

Posiadamy kilka linii telefonicznych umożliwiających szybsze połączenie z Placówką.

PUNKT POBRAŃ

Punkt pobrań został ograniczony. Materiał jest pobierany w godzinach 8:00 - 10:00

Obowiązują zapisy. Realizujemy badania tylko i wyłącznie na podstawie skierowań wystawionych przez lekarzy pracujących w INTER-MED.

Badania prywatne bez skierowania są wstrzymane do odwołania.

WEJŚCIE DO PRZYCHODNI

Wejście do budynku Centrum Medycznego odbywa się głównymi drzwiami.

 1. W wyznaczonym miejscu czekacie Państwo na przyjście pracownika placówki. Wówczas mierzymy temperaturę.
 2. Następnie prosimy o podejście do rejestracji celem dopełnienia pozostałych formalności oraz dezynfekcję rąk.
 3. Przypominamy o obowiązku zakrywania ust i nosa.
 4. Osoby odbywające wizyty lekarskie lub umówione na zabieg operacyjny proszone są o wypełnienie Ankiety Wstępnej Kwalifikacji Osobistej.

W trosce o bezpieczeństwo Naszych Pacjentów, placówka jest wyposażona w ogólnodostępne środki dezynfekujące do rąk oraz sprzętów.

OSOBY TOWARZYSZĄCE

Prosimy o nie przychodzenie do Poradni z osobami towarzyszącymi (wyjątkiem są sytuacje dotyczące pacjentów niepełnoletnich oraz osób potrzebujących pomocy)

Odwiedziny pacjentów na oddziale Szpitalnym są zabronione.