Co robić, gdy boli kręgosłup – domowe sposoby na złagodzenie bólu | INTER-MED

Co robić, gdy boli kręgosłup – domowe sposoby na złagodzenie bólu

Zwykle nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo w ciągu dnia forsujemy swój kręgosłup. Osoby prowadzące aktywny tryb życia i świadome tego jak bardzo jest to ważna część naszego ciała, najczęściej dbają o niego wykonując odpowiednie ćwiczenia i starając się utrzymać właściwą postawę ciała. Większość z nas, zaniedbuje jednak tę sferę, podnosząc ciężary w nieodpowiedni sposób, prowadząc siedzący lub stojący tryb życia i unikając aktywności fizycznej. Ból dopada nas często w nieoczekiwanych momentach. Jakie domowe sposoby na ból kręgosłupa możesz zastosować, aby złagodzić dolegliwości?

Przyczyny bólu kręgosłupa

Przyczyny bólu mogą być różne, a diagnoza najczęściej jest stawiana po szczegółowych badania. Najczęściej przyczyną są stany zwyrodnieniowe, osteoporoza lub wypadnięcia dysku, które z kolei wynika np. z gwałtownego i nieodpowiedniego podniesienia ciężaru.

Domowe sposoby na ból kręgosłupa

1. Umiarkowana aktywność fizyczna

Jeśli dopada Cię ból pleców, powinieneś ograniczyć intensywna aktywność fizyczną. Unikaj podnoszenia ciężkich przedmiotów, gwałtownego schylania się czy forsujących ćwiczeń siłowni. Z drugiej strony, to nie jest powód, aby położyć się do łóżka. Staraj się ruszać, ale z ostrożnością. Wychodź na spacery i staraj się normalnie żyć. Zupełny bezruch, może wydłużyć i z zintensyfikować ból.

2. Zastosowanie ciepła

Ciepło koi ból kręgosłupa i rozluźnia mięśnie. Możesz zastosować ciepłą, relaksującą kąpiel, gorące okłady lub maści rozgrzewające. Jeśli decydujesz się na kąpiel – użyj odpowiednich olejków eterycznych np. mięty lub naparów ziołowych, które spotęgują efekt rozgrzewania. W aptekach są także dostępne specjalne plastry rozgrzewające, których możesz użyć idąc do pracy. Rozgrzanie miejsca z którego pochodzi ból, zwykle pozwala na znaczne uśmierzenie dolegliwości, a czasem nawet całkowite zniwelowanie bólu na dłuższy czas.

3. Zastosowanie zimna

Zimno podobnie jak ciepło, może pomóc w uśmierzaniu bólu kręgosłupa. Jak okład możesz zastosować kostki lodu lub zimne ręczniki (wcześniej włożone do zamrażalki). Stosuj tego rodzaju okłady przez kilka dni, nawet dwa lub trzy razy dziennie.

4. Środki przeciwbólowe dostępne w aptekach

Na krótką metę, możesz spokojnie sięgnąć po środki przeciwbólowe powszechnie dostępne w aptekach. Oprócz tabletek zażywanych doustnie, możesz zastosować także maści przeciwbólowe. Pamiętaj jednak, że nie jest to trwałe rozwiązanie. Jeśli przed dłuższy czas ból nie ustępuje, powinieneś udać się do lekarza, który zleci badania i przepisze odpowiednie leki.

5. Unikanie ruchów, które sprawiają nam ból

Ten punkt w dużym stopniu łączu się z punktem pierwszym, czyli: nie forsuj się. Chodzi o to, aby unikać ruchów ciała, które potęgują ból. Najczęściej jest to schylanie się, podnoszenie przedmiotów lub siedzenie w określonej pozycji. Ból mnie szybciej, jeśli nie będziemy go przysłowiowo „prowokować”.

6. Odpowiednia pozycja podczas snu

Sen to najlepsze lekarstwo na ból. Nie zaszkodzi, jeśli przez kilka dni położysz się wcześniej niż zwykle i pozwolisz odpocząć kręgosłupowi, który w ciągu dnia narażony jest na wiele przeciążeń. Spróbuj położyć się i przespać noc na plecach. Materac nie powinien być zbyt miękki (nie powinieneś się zapadać w niego podczas snu). Prawidłowy, zdrowy sen pozwoli Ci szybciej uporać się z bólem.

domowe sposoby na ból kręgosłupa

7. Profilaktycznie – ćwiczenia wzmacniające mięśnie kręgosłupa

Jeśli ból ustąpi, nie czekaj aż dopadnie Cię znowu i od razu podejmij kroki, które pomogą Ci w uniknięciu bólu w przyszłości. Przede wszystkim – zacznij się ruszać. Jeśli wybierasz się na siłownię czy fitness, zapytaj instruktora o ćwiczenia, które wzmocnią kręgosłup i które możesz bez obaw wykonywać. Stosuj w domu także lekkie ćwiczenia rozciągające, wyginając kręgosłup do przodu. Jeśli będziesz regularnie ćwiczyć, zapobiegniesz rozwojowi stanów zwyrodnieniowych i tym samym unikniesz bólu.

Domowe sposoby mają sporo zalet, jednak na dłuższą metę nie zastąpią wizyty u lekarza. Jeśli w dłuższym czasie dokucza Ci ból pleców, nie wahaj się i odwiedź lekarza.

Odwołaj wizytę

  [recaptcha]

  Szanowni Państwo !

  W związku z sytuacją epidemiczną dotyczącą Koronawirusa SARS –COV-2 przekazujemy najbardziej istotne informacje i procedury postępowania obowiązujące w Centrum Medycznym INTER-MED

  Wykaz potrzebnych numerów telefonu :

  • 795 513 569 najbliższa stacja sanitarno-epidemiologiczna - Dąbrowa Górnicza ul. Dąbrowskiego 9 A,
  • 32 346 36 19, 797 189 603, 508 274 623 najbliższy oddział zakaźny - Chorzów 41-500  ul. Zjednoczenia 10.
  • 22 250 01 15 całodobowa infolinia w sprawie kwarantanny i zdrowia
  • 800 190 590 całodobowa infolinia NFZ  www.gov.pl/koronawirus
  • 32 351 23 00 stały 24 godzinny dyżur Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach

  ZAPISY DO LEKARZA RODZINNEGO I PORADNI SPECJALISTYCZNYCH

  Placówka zapewnia codzienną Podstawową Opiekę Zdrowotną w formie TELEPORAD w godzinach 8:00 - 18:00.

  • Lekarz dyżurujący samodzielnie wykonuje połączenia wychodzące do pacjentów umówionych na dany dzień i godzinę.
  • Zwolnienia lekarskie, e-recepty oraz e-skierowania są wystawiane drogą elektroniczną lub przy pomocy Internetowego Konta Pacjenta (zachęcamy do jego założenia https://www.pacjent.gov.pl/)
  • Zapisy do poradni specjalistycznych i punktu pobrań odbywają się telefonicznie pod numerem telefonu 32 3601030 od godz. 8:00 do 19:30.

  Posiadamy kilka linii telefonicznych umożliwiających szybsze połączenie z Placówką.

  PUNKT POBRAŃ

  Punkt pobrań został ograniczony. Materiał jest pobierany w godzinach 8:00 - 10:00

  Obowiązują zapisy. Realizujemy badania tylko i wyłącznie na podstawie skierowań wystawionych przez lekarzy pracujących w INTER-MED.

  Badania prywatne bez skierowania są wstrzymane do odwołania.

  WEJŚCIE DO PRZYCHODNI

  Wejście do budynku Centrum Medycznego odbywa się głównymi drzwiami.

  1. W wyznaczonym miejscu czekacie Państwo na przyjście pracownika placówki. Wówczas mierzymy temperaturę.
  2. Następnie prosimy o podejście do rejestracji celem dopełnienia pozostałych formalności oraz dezynfekcję rąk.
  3. Przypominamy o obowiązku zakrywania ust i nosa.
  4. Osoby odbywające wizyty lekarskie lub umówione na zabieg operacyjny proszone są o wypełnienie Ankiety Wstępnej Kwalifikacji Osobistej.

  W trosce o bezpieczeństwo Naszych Pacjentów, placówka jest wyposażona w ogólnodostępne środki dezynfekujące do rąk oraz sprzętów.

  OSOBY TOWARZYSZĄCE

  Prosimy o nie przychodzenie do Poradni z osobami towarzyszącymi (wyjątkiem są sytuacje dotyczące pacjentów niepełnoletnich oraz osób potrzebujących pomocy)

  Odwiedziny pacjentów na oddziale Szpitalnym są zabronione.