Rehabilitacja po artroskopii – poznaj sposoby na szybszy powrót do zdrowia | INTER-MED

Rehabilitacja po artroskopii – poznaj sposoby na szybszy powrót do zdrowia

rehabilitacja po artroskopii

Artroskopia kolana, wykonywana w celu terapeutycznym jest zabiegiem mającym na celu poprawienie ruchomości stawów i zniwelowanie bólu. Choć jest zabiegiem względnie bezpiecznym, pacjent musi po poddaniu się zabiegowi, przestrzegać pewnych wskazań dotyczących codziennego funkcjonowania oraz poddawać się rehabilitacji. Jak najczęściej wyglądają wskazania i rehabilitacja po artroskopii?

Co warto wiedzieć o artroskopii?

Istnieją dwa rodzaje artroskopii dzielone pod względem swojej funkcji. Pierwsza z nich to artroskopia diagnostyczna, która pozwala na dokładne obejrzenie wnętrza stawu i zdiagnozowanie ewentualnych zmian, które wymagają dalszego leczenia. Drugi rodzaj to artroskopia terapeutyczna, która najczęściej jest poprzedzona jej odpowiednikiem diagnostycznym. Do wnętrza stawu najpierw wprowadzana jest giętka rurka z niewielką kamerą. Czasem stosuje się roztwór z soli fizjologicznej, co ułatwia dokładne obejrzenie stawu. Następnie wprowadzane są mikro narzędzia, które pozwalają na „naprawienie” ułomności stawu. Artroskopia diagnostyczna jest badaniem, zatem nie ma konieczności poddania się rehabilitacji. W przypadku artroskopii terapeutycznej, podczas której dochodzi do czynności poprawiających funkcjonowanie stawu, pacjent powinien poddać się określonej przez lekarza rehabilitacji, która pomoże mu w uzyskaniu jak najlepszych wyników po zabiegu i uniknięciu powikłań.

Kiedy stosuje się terapeutyczną artroskopię kolana?

Artroskopię kolana stosuje się w wielu schorzeniach lub urazach stawów kolanowych lub łąkotki. Najczęściej występującymi wskazaniami są niestabilność stawów, urazy kolana, obecność ciał obcych, ból niewiadomego pochodzenia, reumatoidalne zapalenie stawów, obecność nowotworów, usunięcie lub przeszczep łąkotki oraz chrząstki stawowej oraz usunięcie błony maziowej. Wszystkie wymienione schorzenia i urazy powodują u pacjentów ból i utrudniają normalne poruszanie się. Artroskopia jest nowoczesną metodą pozwalającą na usunięcie przyczyny bólu i dysfunkcji ruchowych.

Rehabilitacja i wskazania po artroskopii

Odciążanie stawów

Pierwszym, niezbędnym wskazaniem po artroskopii jest odciążanie stawów. Pacjent nie może przez jakiś czas normalnie chodzić. Zaleca się nie więcej, jak przebywanie 2 godzin dziennie w pozycji stojącej (jednorazowo maksymalnie 20 minut). Przez określony czas należy odpoczywać i leżeć w wygodnej pozycji zgodną w wytycznymi lekarza lub rehabilitanta. Poruszanie się powinno być bardzo ostrożne. Należy unikać gwałtownych ruchów, a brak zastosowania się do tych zaleceń może skutkować niską efektywnością zabiegu a nawet koniecznością ponownego jej zastosowania.

Chodzenie o kulach

Nie można oczekiwać, że pacjent będzie nieruchomo leżał przez 2 tygodnie po zabiegu. Byłoby to niewskazane nawet ze względu na zdrowie pacjentów. Chodzenie po artroskopii jest możliwe, jednak przez około 2 tygodnie po zabiegu należy poruszać się z pomocą kul łokciowych, które pomogą odciążyć operowany staw. W żadnym wypadku nie należy zakładać butów na obcasie.

Rehabilitacja po artroskopii

Po zabiegu konieczne jest poddanie się rehabilitacji pod okiem wykwalifikowanego specjalisty. Najczęściej już w pierwszej dobie po operacji, czyli jeszcze w szpitalu, pacjent rozpoczyna ćwiczenia i serię zabiegów, które pomogą mu w szybkim powrocie do normalnej sprawności. Ćwiczenia często polegają na rozciąganiu, masażu, ćwiczeniu mięśni zginaczy stawu kolanowego oraz pilates. Oprócz ćwiczeń, często stosuje się także fizykoterapię w postaci elektrostymulacji mięśni.

Rehabilitacja po artoskopii

Krioterapia

Krioterapia, czyli leczenie zimnem. . Polecany jest przy krwawieniach i bólu, ponieważ może być stosowany miejscowo – znacznie poprawia przepływ krwi i zwiększa siłę mięśniową. Na określoną powierzchnię ciała stosuje się temperaturę kriogeniczną (poniżej 100 stopni Celsjusza) w czasie od 2 do 3 minut. Zabieg przynosi pacjentom ukojenie, a i wpływa na szybszą regenerację stawów po operacji.

Ćwiczenia w domu

Lekarz oraz rehabilitant mogą zalecić także indywidualne ćwiczenia uzupełniające wykonywane w domu, jako uzupełnienie rehabilitacji. Ćwiczenia powinny być wykonywane zgodnie z instrukcjami rehabilitanta, w wyznaczonym i określonym czasie. Wykonywanie dodatkowych aktywności przyspiesza regenerację tkanek i powrót do pełnej sprawności.

Odwołaj wizytę

  [recaptcha]

  Szanowni Państwo !

  W związku z sytuacją epidemiczną dotyczącą Koronawirusa SARS –COV-2 przekazujemy najbardziej istotne informacje i procedury postępowania obowiązujące w Centrum Medycznym INTER-MED

  Wykaz potrzebnych numerów telefonu :

  • 795 513 569 najbliższa stacja sanitarno-epidemiologiczna - Dąbrowa Górnicza ul. Dąbrowskiego 9 A,
  • 32 346 36 19, 797 189 603, 508 274 623 najbliższy oddział zakaźny - Chorzów 41-500  ul. Zjednoczenia 10.
  • 22 250 01 15 całodobowa infolinia w sprawie kwarantanny i zdrowia
  • 800 190 590 całodobowa infolinia NFZ  www.gov.pl/koronawirus
  • 32 351 23 00 stały 24 godzinny dyżur Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach

  ZAPISY DO LEKARZA RODZINNEGO I PORADNI SPECJALISTYCZNYCH

  Placówka zapewnia codzienną Podstawową Opiekę Zdrowotną w formie TELEPORAD w godzinach 8:00 - 18:00.

  • Lekarz dyżurujący samodzielnie wykonuje połączenia wychodzące do pacjentów umówionych na dany dzień i godzinę.
  • Zwolnienia lekarskie, e-recepty oraz e-skierowania są wystawiane drogą elektroniczną lub przy pomocy Internetowego Konta Pacjenta (zachęcamy do jego założenia https://www.pacjent.gov.pl/)
  • Zapisy do poradni specjalistycznych i punktu pobrań odbywają się telefonicznie pod numerem telefonu 32 3601030 od godz. 8:00 do 19:30.

  Posiadamy kilka linii telefonicznych umożliwiających szybsze połączenie z Placówką.

  PUNKT POBRAŃ

  Punkt pobrań został ograniczony. Materiał jest pobierany w godzinach 8:00 - 10:00

  Obowiązują zapisy. Realizujemy badania tylko i wyłącznie na podstawie skierowań wystawionych przez lekarzy pracujących w INTER-MED.

  Badania prywatne bez skierowania są wstrzymane do odwołania.

  WEJŚCIE DO PRZYCHODNI

  Wejście do budynku Centrum Medycznego odbywa się głównymi drzwiami.

  1. W wyznaczonym miejscu czekacie Państwo na przyjście pracownika placówki. Wówczas mierzymy temperaturę.
  2. Następnie prosimy o podejście do rejestracji celem dopełnienia pozostałych formalności oraz dezynfekcję rąk.
  3. Przypominamy o obowiązku zakrywania ust i nosa.
  4. Osoby odbywające wizyty lekarskie lub umówione na zabieg operacyjny proszone są o wypełnienie Ankiety Wstępnej Kwalifikacji Osobistej.

  W trosce o bezpieczeństwo Naszych Pacjentów, placówka jest wyposażona w ogólnodostępne środki dezynfekujące do rąk oraz sprzętów.

  OSOBY TOWARZYSZĄCE

  Prosimy o nie przychodzenie do Poradni z osobami towarzyszącymi (wyjątkiem są sytuacje dotyczące pacjentów niepełnoletnich oraz osób potrzebujących pomocy)

  Odwiedziny pacjentów na oddziale Szpitalnym są zabronione.