Czym naprawdę jest BOTOX i do czego można go używać

Choć większości z nas botoks, czyli toksyna botulinowa kojarzy się z zabiegami medycyny estetycznej, w rzeczywistości ma on dużo szersze zastosowanie i może pomóc w uwolnieniu od wielu schorzeń oraz problemów zdrowotnych.

Botoks – definicja

Botoks (nazwa handlowa) czyli toksyna botulinowa to inaczej jad kiełbasiany.  Z natury trujący, ale podawany w małych ilościach, przejawia właściwości lecznicze. Toksyna botulinowa wytwarzana jest przez gram-dodatnią pałeczkę Clostridium botulinum.

Tę stosowaną w medycynie uzyskuje się z wyizolowanych szczepów bakterii, a następnie poddaje się oczyszczaniu i próżniowemu pakowaniu.

Wyróżniamy osiem typów jadu kiełbasianego, oznaczonych literami od A do H.   Najbardziej szkodliwy jest typ H.

Zastosowanie toksyny botulinowej

Medycyna estetyczna

Zacznijmy od najbardziej znanego zastosowania toksyny botulinowej, czyli od zabiegów medycyny estetycznej. Należy pamiętać, że wszelkie zabiegi z użyciem botoksu, może wykonywać tylko i wyłącznie lekarz. Substancja jest zbyt niebezpieczna, by stosowały ją osoby niewykwalifikowane.

W medycynie estetycznej stosuje się toksynę botulinowa typu A, czyli wysoko oczyszczone białko, a jej głównym przeznaczeniem jest redukcja różnych odmian zmarszczek. Ostrzykiwanie skóry botoksem to na chwilę obecną najskuteczniejsza profilaktyka tworzenia się zmarszczek. W efekcie rysy stają się łagodne, a twarz wygląda na młodszą o co najmniej kilka lat.

Medycyna tradycyjna a toksyna botulinowa

Zastosowanie botoksu w leczeniu zeza

Zez to wada narządu wzroku, która objawia się osłabieniem mięśni oko-ruchowych, co powoduje zmianę kąta patrzenia jednego oka względem drugiego.

Toksynę botulinową stosuje się tu, by na pewien czas zatrzymać pracę wybranych mięśni wokół oka i w ten sposób pomóc wyrównać położenie gałki ocznej oraz częściowo zniwelować rozmazane lub podwójne widzenie. Problemem jest skutek uboczny w postaci opadania powieki, zdarzający się bardzo często. Znika po zaprzestaniu stosowania botoksu.

bruksizm i botox

Bruksizm

To mówiąc bardzo krótko, sposób odreagowania na stres. Cierpi na to ok. 60% dorosłych i 30% dzieci.

W wyniku przeciążenia emocjonalnego, dochodzi do nadmiernej aktywności mięśni poruszających żuchwą, które stają się przez to napięte i źle funkcjonują, mimo prawidłowej budowy anatomicznej. Innym powodem może być patologiczny zgryz oraz źle dopasowane protezy lub koronki.

Z pomocą przychodzi między innymi botoks, który wstrzykuje się w żwacze, by je częściowo osłabić.

Leczenie nadpotliwości

Chodzi o potliwość idiopatyczną, gdy gruczoły potowe są bardzo wrażliwe i nadaktywne, a ich reakcja jest niewspółmierna do przyczyny. Przed wykonaniem zabiegu leczenia nadpotliwości, wykonuje się test Minora. Przy jego pomocy ustala się odpowiednie dawki toksyny botulinowej i zaznacza miejsca, w których wprowadzi się ją za pomocą strzykawki z igłą.

Toksyna botulinowa doprowadza do zahamowania impulsacji z nerwów współczulnych (pobudzających), dzięki czemu gruczoł potowy przestaje reagować na zmiany temperatury lub nasilone emocje. Jeżeli dokucza Ci jakakolwiek z powyższych dolegliwości, skontaktuj się z nami. W ramach ambulatoryjnej opieki szpitalnej wykonujemy zabiegi z użyciem toksyny botulinowej.