Czym naprawdę jest BOTOX i do czego można go używać | INTER-MED

Czym naprawdę jest BOTOX i do czego można go używać

Choć większości z nas botoks, czyli toksyna botulinowa kojarzy się z zabiegami medycyny estetycznej, w rzeczywistości ma on dużo szersze zastosowanie i może pomóc w uwolnieniu od wielu schorzeń oraz problemów zdrowotnych.

Botoks – definicja

Botoks (nazwa handlowa) czyli toksyna botulinowa to inaczej jad kiełbasiany.  Z natury trujący, ale podawany w małych ilościach, przejawia właściwości lecznicze. Toksyna botulinowa wytwarzana jest przez gram-dodatnią pałeczkę Clostridium botulinum.

Tę stosowaną w medycynie uzyskuje się z wyizolowanych szczepów bakterii, a następnie poddaje się oczyszczaniu i próżniowemu pakowaniu.

Wyróżniamy osiem typów jadu kiełbasianego, oznaczonych literami od A do H.   Najbardziej szkodliwy jest typ H.

Zastosowanie toksyny botulinowej

Medycyna estetyczna

Zacznijmy od najbardziej znanego zastosowania toksyny botulinowej, czyli od zabiegów medycyny estetycznej. Należy pamiętać, że wszelkie zabiegi z użyciem botoksu, może wykonywać tylko i wyłącznie lekarz. Substancja jest zbyt niebezpieczna, by stosowały ją osoby niewykwalifikowane.

W medycynie estetycznej stosuje się toksynę botulinowa typu A, czyli wysoko oczyszczone białko, a jej głównym przeznaczeniem jest redukcja różnych odmian zmarszczek. Ostrzykiwanie skóry botoksem to na chwilę obecną najskuteczniejsza profilaktyka tworzenia się zmarszczek. W efekcie rysy stają się łagodne, a twarz wygląda na młodszą o co najmniej kilka lat.

Medycyna tradycyjna a toksyna botulinowa

Zastosowanie botoksu w leczeniu zeza

Zez to wada narządu wzroku, która objawia się osłabieniem mięśni oko-ruchowych, co powoduje zmianę kąta patrzenia jednego oka względem drugiego.

Toksynę botulinową stosuje się tu, by na pewien czas zatrzymać pracę wybranych mięśni wokół oka i w ten sposób pomóc wyrównać położenie gałki ocznej oraz częściowo zniwelować rozmazane lub podwójne widzenie. Problemem jest skutek uboczny w postaci opadania powieki, zdarzający się bardzo często. Znika po zaprzestaniu stosowania botoksu.

bruksizm i botox

Bruksizm

To mówiąc bardzo krótko, sposób odreagowania na stres. Cierpi na to ok. 60% dorosłych i 30% dzieci.

W wyniku przeciążenia emocjonalnego, dochodzi do nadmiernej aktywności mięśni poruszających żuchwą, które stają się przez to napięte i źle funkcjonują, mimo prawidłowej budowy anatomicznej. Innym powodem może być patologiczny zgryz oraz źle dopasowane protezy lub koronki.

Z pomocą przychodzi między innymi botoks, który wstrzykuje się w żwacze, by je częściowo osłabić.

Leczenie nadpotliwości

Chodzi o potliwość idiopatyczną, gdy gruczoły potowe są bardzo wrażliwe i nadaktywne, a ich reakcja jest niewspółmierna do przyczyny. Przed wykonaniem zabiegu leczenia nadpotliwości, wykonuje się test Minora. Przy jego pomocy ustala się odpowiednie dawki toksyny botulinowej i zaznacza miejsca, w których wprowadzi się ją za pomocą strzykawki z igłą.

Toksyna botulinowa doprowadza do zahamowania impulsacji z nerwów współczulnych (pobudzających), dzięki czemu gruczoł potowy przestaje reagować na zmiany temperatury lub nasilone emocje. Jeżeli dokucza Ci jakakolwiek z powyższych dolegliwości, skontaktuj się z nami. W ramach ambulatoryjnej opieki szpitalnej wykonujemy zabiegi z użyciem toksyny botulinowej.

Odwołaj wizytę

[recaptcha]

Szanowni Państwo !

W związku z sytuacją epidemiczną dotyczącą Koronawirusa SARS –COV-2 przekazujemy najbardziej istotne informacje i procedury postępowania obowiązujące w Centrum Medycznym INTER-MED

Wykaz potrzebnych numerów telefonu :

 • 795 513 569 najbliższa stacja sanitarno-epidemiologiczna - Dąbrowa Górnicza ul. Dąbrowskiego 9 A,
 • 32 346 36 19, 797 189 603, 508 274 623 najbliższy oddział zakaźny - Chorzów 41-500  ul. Zjednoczenia 10.
 • 22 250 01 15 całodobowa infolinia w sprawie kwarantanny i zdrowia
 • 800 190 590 całodobowa infolinia NFZ  www.gov.pl/koronawirus
 • 32 351 23 00 stały 24 godzinny dyżur Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach

ZAPISY DO LEKARZA RODZINNEGO I PORADNI SPECJALISTYCZNYCH

Placówka zapewnia codzienną Podstawową Opiekę Zdrowotną w formie TELEPORAD w godzinach 8:00 - 18:00.

 • Lekarz dyżurujący samodzielnie wykonuje połączenia wychodzące do pacjentów umówionych na dany dzień i godzinę.
 • Zwolnienia lekarskie, e-recepty oraz e-skierowania są wystawiane drogą elektroniczną lub przy pomocy Internetowego Konta Pacjenta (zachęcamy do jego założenia https://www.pacjent.gov.pl/)
 • Zapisy do poradni specjalistycznych i punktu pobrań odbywają się telefonicznie pod numerem telefonu 32 3601030 od godz. 8:00 do 19:30.

Posiadamy kilka linii telefonicznych umożliwiających szybsze połączenie z Placówką.

PUNKT POBRAŃ

Punkt pobrań został ograniczony. Materiał jest pobierany w godzinach 8:00 - 10:00

Obowiązują zapisy. Realizujemy badania tylko i wyłącznie na podstawie skierowań wystawionych przez lekarzy pracujących w INTER-MED.

Badania prywatne bez skierowania są wstrzymane do odwołania.

WEJŚCIE DO PRZYCHODNI

Wejście do budynku Centrum Medycznego odbywa się głównymi drzwiami.

 1. W wyznaczonym miejscu czekacie Państwo na przyjście pracownika placówki. Wówczas mierzymy temperaturę.
 2. Następnie prosimy o podejście do rejestracji celem dopełnienia pozostałych formalności oraz dezynfekcję rąk.
 3. Przypominamy o obowiązku zakrywania ust i nosa.
 4. Osoby odbywające wizyty lekarskie lub umówione na zabieg operacyjny proszone są o wypełnienie Ankiety Wstępnej Kwalifikacji Osobistej.

W trosce o bezpieczeństwo Naszych Pacjentów, placówka jest wyposażona w ogólnodostępne środki dezynfekujące do rąk oraz sprzętów.

OSOBY TOWARZYSZĄCE

Prosimy o nie przychodzenie do Poradni z osobami towarzyszącymi (wyjątkiem są sytuacje dotyczące pacjentów niepełnoletnich oraz osób potrzebujących pomocy)

Odwiedziny pacjentów na oddziale Szpitalnym są zabronione.