Wiosenne alergeny, czyli co pyli w maju | INTER-MED

Wiosenne alergeny, czyli co pyli w maju

Kobieta siąka nos - Wiosenne alergeny, czyli co pyli w maju
Tree photo created by katemangostar – www.freepik.com

Przyroda w wiosennym rozkwicie, zachęca do spacerów i przebywania na jej łonie. Jeśli jednak, jesteś uczulony na pyłki traw i drzew, to zamiast radości, towarzyszy się uciążliwy katar, łzawienie i zmiany na skórze. Na co szczególnie musisz zwracać uwagę, otwierając szerzej okna lub wybierając się do parku?

Wiosenne alergeny – na co musisz uważać w maju

Wśród alergenów, występujących w przyrodzie i pylących na przełomie wiosny i lata, prym wiodą zarówno trawy, jak i drzewa. Każdy z nich, może wywołać różną reakcję alergiczną, dlatego warto posiadać na ten temat, przynajmniej podstawową wiedzę. Oto najważniejsze wiosenne alergeny, z którymi możesz się spotkać w tym okresie:

Pyłki traw

Trawy pylą od maja do lipca i jeśli chcesz zminimalizować ich szkodliwy wpływ, staraj się w miarę możliwości, unikać przebywania na łonie natury w najgorętszych porach dnia. Pyłki traw mogą wywołać zarówno katar sienny i pyłkowicę, czyli alergiczne zapalenie spojówek, jak i atopową astmę oskrzelową.

Pyłki sosny

Gdy stężenie pyłków sosny jest wysokie, może wywołać mechaniczne uszkodzenie nosa, które nie jest bez znaczenia, gdy dochodzi do alergicznego nieżytu nosa z powodu pylenia traw. Jeśli jesteś uczulony na pyłki sosny, uważaj też na różne gatunki orzechów, które mogą wejść z nią w alergię krzyżową.

Pyłki dębu

Przyczyną alergii mogą być dwa rodzaje dębu: szypułkowy i bezszypułkowy. Dąb szypułkowy pyli przez pierwsze dwa tygodnie maja, a drugi zaczyna tuż po nim. Jeśli jednak mieszkasz w górach lub w północno – wschodniej części Polski, możesz być spokojny, gdy chodzi o pylenie dębu bezszypułkowego. Możliwe jest to dzięki temu, że nie występuję on w tych rejonach.

Pyłki babki

Gdy uczulony jesteś na babkę, możesz cierpieć na nieżyt nosa i zapalenie spojówek. Chyba, że należysz do nielicznych wyjątków, a wtedy alergia może spowodować też atopowe zapalenie skóry i pokrzywkę. Jeśli zamieszkujesz tereny, gdzie roślina ta występuje w niewielkich ilościach, jej oddziaływanie nie powinno być bardzo uciążliwe.

Pyłki szczawiu

Uczulenie na pyłki szczawiu, wywołuje katar sienny oraz łzawienie i zaczerwienieni oczu. Niestety, alergeny są obecne w powietrzu nie tylko w maju, ale też z pozostałe miesiące lata, aż do połowy września.

 

Jeśli nie wiesz, na co jesteś uczulony, warto umówić się na wizytę do alergologa. Dzięki temu, nie tylko zyskasz cenną wiedzę, ale też dowiesz się, w jaki sposób radzić sobie z objawami alergii, jak im zapobiegać i jakie leki, mogą je złagodzić.

Odwołaj wizytę

[recaptcha]

Szanowni Państwo !

W związku z sytuacją epidemiczną dotyczącą Koronawirusa SARS –COV-2 przekazujemy najbardziej istotne informacje i procedury postępowania obowiązujące w Centrum Medycznym INTER-MED

Wykaz potrzebnych numerów telefonu :

 • 795 513 569 najbliższa stacja sanitarno-epidemiologiczna - Dąbrowa Górnicza ul. Dąbrowskiego 9 A,
 • 32 346 36 19, 797 189 603, 508 274 623 najbliższy oddział zakaźny - Chorzów 41-500  ul. Zjednoczenia 10.
 • 22 250 01 15 całodobowa infolinia w sprawie kwarantanny i zdrowia
 • 800 190 590 całodobowa infolinia NFZ  www.gov.pl/koronawirus
 • 32 351 23 00 stały 24 godzinny dyżur Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach

ZAPISY DO LEKARZA RODZINNEGO I PORADNI SPECJALISTYCZNYCH

Placówka zapewnia codzienną Podstawową Opiekę Zdrowotną w formie TELEPORAD w godzinach 8:00 - 18:00.

 • Lekarz dyżurujący samodzielnie wykonuje połączenia wychodzące do pacjentów umówionych na dany dzień i godzinę.
 • Zwolnienia lekarskie, e-recepty oraz e-skierowania są wystawiane drogą elektroniczną lub przy pomocy Internetowego Konta Pacjenta (zachęcamy do jego założenia https://www.pacjent.gov.pl/)
 • Zapisy do poradni specjalistycznych i punktu pobrań odbywają się telefonicznie pod numerem telefonu 32 3601030 od godz. 8:00 do 19:30.

Posiadamy kilka linii telefonicznych umożliwiających szybsze połączenie z Placówką.

PUNKT POBRAŃ

Punkt pobrań został ograniczony. Materiał jest pobierany w godzinach 8:00 - 10:00

Obowiązują zapisy. Realizujemy badania tylko i wyłącznie na podstawie skierowań wystawionych przez lekarzy pracujących w INTER-MED.

Badania prywatne bez skierowania są wstrzymane do odwołania.

WEJŚCIE DO PRZYCHODNI

Wejście do budynku Centrum Medycznego odbywa się głównymi drzwiami.

 1. W wyznaczonym miejscu czekacie Państwo na przyjście pracownika placówki. Wówczas mierzymy temperaturę.
 2. Następnie prosimy o podejście do rejestracji celem dopełnienia pozostałych formalności oraz dezynfekcję rąk.
 3. Przypominamy o obowiązku zakrywania ust i nosa.
 4. Osoby odbywające wizyty lekarskie lub umówione na zabieg operacyjny proszone są o wypełnienie Ankiety Wstępnej Kwalifikacji Osobistej.

W trosce o bezpieczeństwo Naszych Pacjentów, placówka jest wyposażona w ogólnodostępne środki dezynfekujące do rąk oraz sprzętów.

OSOBY TOWARZYSZĄCE

Prosimy o nie przychodzenie do Poradni z osobami towarzyszącymi (wyjątkiem są sytuacje dotyczące pacjentów niepełnoletnich oraz osób potrzebujących pomocy)

Odwiedziny pacjentów na oddziale Szpitalnym są zabronione.