Toksyczne związki - jak je rozpoznać? | INTER-MED

Toksyczne związki – czyli jakie?

Toksyczne związki to określenie, z którym najprawdopodobniej spotkałeś się niejeden raz w swoim życiu. Masz też z pewnością ogólne pojęcie, czym są oraz to, że nie są niczym dobrym. Czy jednak masz pewność, że jesteś od nich wolny? To nie tylko małżeństwa czy związki partnerskie, ale każda relacja, jaka łączy cię z innymi ludźmi. Kiedy tak na to spojrzysz, może się okazać, że przynajmniej jeden taki jest w twoim życiu, choćby w pracy. Na początek jednak zwróć uwagę na ten najważniejszy, związek z życiowym partnerem.

Czym charakteryzuje się taki związek?

Mąż krzyczy na żonę. Toksyczne związki - jak je rozpoznać?

Toksyczne związki – najważniejsze cechy

O wiele łatwiej dostrzec niezdrowe relacje, którą łączą innych, niż tę, w której sam tkwisz. Wszystko przez współuzależnienie, które bywa jedną z cech toksycznych relacji partnerskich. Im dłużej trwasz w niezdrowym związku, tym trudniej go uzdrowić lub zakończyć. Zwykle w takich sytuacjach potrzebna jest pomoc specjalisty i rozłożona w czasie terapia. Jeśli jednak pierwsze oznaki toksyczności pojawiły się niedawno, powinieneś dokładniej przyjrzeć się temu, co wzbudza twój niepokój.
Oto niektóre objawy, świadczące o toksyczności związku:

Nieustanne poczucie winy

Nikt nie lubi być obwiniany, a już na pewno z powodu czegoś, czego nie zrobił. Twój partner może obarczać cię winą niemal za wszystko, co zechce. Niezależnie, czy to kiepski dzień w pracy, nieudane spotkanie ze znajomymi, korki uliczne, zepsuty sprzęt domowy, brak kawy, czy bardziej niż zwykle niecierpliwe dzieci.
Wmawia ci jednocześnie, że zmiana zależy tylko od ciebie. Jeśli bardziej się postarasz – problem zniknie. Z czasem zaczynasz wierzyć, że twój partner zmieni się, jeśli przestaniesz popełniać błędy i zrobisz wszystko tak, jak on tego chce.

Lekceważenie osobistych granic

Zwykle dzieje się tak dlatego, że tych granic nie wyznaczyłeś. Toksyczny partner bardzo szybko to odkryje i wykorzysta, wchodząc z butami na twoje terytorium. Nie liczy się z twoim potrzebami, prawami i uczuciami. To jego zawsze musi być na wierzchu, na pierwszym miejscu. Masz być na każde zawołanie, bez względu na to, co akurat robisz.

Zaniżanie twojej wartości

Toksyczne związki pełne są słownego i emocjonalnego poniżania, niedoceniania, umniejszania zalet i atrakcyjności, obrażania przy znajomych i obcych, nieustannej krytyki i negowanie twoich wyborów. A to tylko wybrane przejawy deptania i podważania twojej wartości. W połączeniu z wbijaniem w poczucie winy, w krótkim czasie mogą zniszczyć twój obraz siebie i sprawić, że naprawdę poczujesz się bezwartościowym człowiekiem.

Emocjonalny szantaż

To sposób na wymuszanie posłuszeństwa i uległości wobec partnera. Odwołuje się on zwykle do twojej miłości, przysięgi małżeńskiej, wyciągając przy okazji błędy z twojej przeszłości. Bywa, że grozi odejściem, zabraniem dzieci lub odcięciem od finansów. Im bardziej jesteś zależny, tym większą władzę ma nad tobą toksyczny partner.

Kłamstwa

Toksyczne związki naznaczone są też rosnącą liczbą kłamstw. Próbując się wybielić w twoim oczach, partner stosuje kłamstwa, niedopowiedzenia, oszustwa i mataczenie. Czuje się bezkarny, mając nieraz po swojej stronie znajomych, którzy potwierdzają jego wersje.

Para na terapii. Toksyczne związki

Kłótnie i przemoc

Nie te sporadyczne, ale codzienne, z błahych powodów i coraz bardziej rozciągające się w czasie. Partner prowokuje kłótnie, wyzywa cię i jest agresywny. Jeśli zdarzy się, że cię popchnie lub uderzy, to znak, który powinien dać ci do myślenia. Jeśli sytuacja się powtarza, a nawet zwiększa się częstotliwość i poziom agresji, nie łudź się, że to tylko gorszy dzień w pracy lub problemy, z którymi partner nie może sobie poradzić.

Chorobliwa zazdrość

Zazdrość i podejrzenia o zdradę to nie coś, co mija z czasem. Jeśli nie możesz bez tłumaczenia wyjść ze znajomymi, a potem odbierasz dziesiątki telefonów z pytaniem, z kim, gdzie jesteś i czemu nie wracasz, to wiedz, że może być tylko gorzej.
Nawet, jeśli siedzieć będziesz w domu, podejrzenie może paść na sąsiada, którego twój parter minie na klatce schodowej.

Terapia, czy rozstanie?

Toksyczne związki to problem dotyczący obojga partnerów i tylko dobra wola każdej ze stron daje szansę na uzdrowienie relacji. Jeśli jednak tylko jedno z partnerów decyduje się na terapię dla par, a drugie jest temu przeciwne, masz dwa wyjścia. Albo będziesz trwać w chorej relacji, albo ją zakończysz. Odejście to nierzadko jedyne rozsądne wyjście z tej trudnej sytuacji i szansa na nowy początek. Zanim jednak postanowisz stworzyć nowy związek, skorzystaj ze wsparcia psychologa. Pomoże on oczyścić i uporządkować twoje emocje, odbudować poczucie wartości, ustalić granice i nauczyć cię ich bronić. Wszystko po to, byś nie trafił ponownie na toksycznego partnera, a w zamian za to, mógł się cieszyć pełnym zrozumienia, wsparcia i miłości związkiem.

Odwołaj wizytę

  [recaptcha]

  Szanowni Państwo !

  W związku z sytuacją epidemiczną dotyczącą Koronawirusa SARS –COV-2 przekazujemy najbardziej istotne informacje i procedury postępowania obowiązujące w Centrum Medycznym INTER-MED

  Wykaz potrzebnych numerów telefonu :

  • 795 513 569 najbliższa stacja sanitarno-epidemiologiczna - Dąbrowa Górnicza ul. Dąbrowskiego 9 A,
  • 32 346 36 19, 797 189 603, 508 274 623 najbliższy oddział zakaźny - Chorzów 41-500  ul. Zjednoczenia 10.
  • 22 250 01 15 całodobowa infolinia w sprawie kwarantanny i zdrowia
  • 800 190 590 całodobowa infolinia NFZ  www.gov.pl/koronawirus
  • 32 351 23 00 stały 24 godzinny dyżur Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach

  ZAPISY DO LEKARZA RODZINNEGO I PORADNI SPECJALISTYCZNYCH

  Placówka zapewnia codzienną Podstawową Opiekę Zdrowotną w formie TELEPORAD w godzinach 8:00 - 18:00.

  • Lekarz dyżurujący samodzielnie wykonuje połączenia wychodzące do pacjentów umówionych na dany dzień i godzinę.
  • Zwolnienia lekarskie, e-recepty oraz e-skierowania są wystawiane drogą elektroniczną lub przy pomocy Internetowego Konta Pacjenta (zachęcamy do jego założenia https://www.pacjent.gov.pl/)
  • Zapisy do poradni specjalistycznych i punktu pobrań odbywają się telefonicznie pod numerem telefonu 32 3601030 od godz. 8:00 do 19:30.

  Posiadamy kilka linii telefonicznych umożliwiających szybsze połączenie z Placówką.

  PUNKT POBRAŃ

  Punkt pobrań został ograniczony. Materiał jest pobierany w godzinach 8:00 - 10:00

  Obowiązują zapisy. Realizujemy badania tylko i wyłącznie na podstawie skierowań wystawionych przez lekarzy pracujących w INTER-MED.

  Badania prywatne bez skierowania są wstrzymane do odwołania.

  WEJŚCIE DO PRZYCHODNI

  Wejście do budynku Centrum Medycznego odbywa się głównymi drzwiami.

  1. W wyznaczonym miejscu czekacie Państwo na przyjście pracownika placówki. Wówczas mierzymy temperaturę.
  2. Następnie prosimy o podejście do rejestracji celem dopełnienia pozostałych formalności oraz dezynfekcję rąk.
  3. Przypominamy o obowiązku zakrywania ust i nosa.
  4. Osoby odbywające wizyty lekarskie lub umówione na zabieg operacyjny proszone są o wypełnienie Ankiety Wstępnej Kwalifikacji Osobistej.

  W trosce o bezpieczeństwo Naszych Pacjentów, placówka jest wyposażona w ogólnodostępne środki dezynfekujące do rąk oraz sprzętów.

  OSOBY TOWARZYSZĄCE

  Prosimy o nie przychodzenie do Poradni z osobami towarzyszącymi (wyjątkiem są sytuacje dotyczące pacjentów niepełnoletnich oraz osób potrzebujących pomocy)

  Odwiedziny pacjentów na oddziale Szpitalnym są zabronione.