Siedzący tryb życia - to nie tylko problemy z krążeniem | INTER-MED

Siedzący tryb życia – to nie tylko problemy z krążeniem

Choć dla wielu osób przejście na zdalny tryb pracy okazało się spełnieniem marzeń, to niekoniecznie cieszy się z tego ich ciało. Niezależnie, czy pracujesz w domu, czy też lubisz spędzać czas w pozycji siedzącej, musisz zwrócić uwagę na potrzeby twojego organizmu. Mowa tu nie tylko o układzie mięśniowym i szkieletowym. Twoje ciało lubi ruch i jeśli go zabraknie, zaczną pojawiać się poważne problemy zdrowotne.
Do czego dokładnie może doprowadzić siedzący tryb życia, jeśli stanie się on twoją codziennością?

Kobieta przed laptopem dotyka bolącej szyi. Siedzący tryb życia - to nie tylko problemy z krążeniem

Siedzący tryb życia – czego możesz się spodziewać?

Jeśli siedzący tryb życia związany jest z twoją pracą lub po prostu lubisz tak spędzać czas, pomyśl o wyrobieniu prostych, ale w perspektywie długiego czasu, zdrowych nawyków. W innym przypadku coraz częściej możesz odczuwać różnego rodzaju dolegliwości.

Bóle kręgosłupa i problemy z układem ruchu

Stawy i kości lubią umiarkowany ruch. Kiedy nie ma go przez długi czas, pojawiają się problemy w tych obszarach. Ból pojawia się między innymi w różnych odcinkach kręgosłupa. W części dolnej może dojść do zwyrodnienia, które odczujesz jako bolesną i uciążliwą dyskopatią. Kiedy siedzisz, nieświadomie pochylasz się i garbisz, a wtedy nacisk na dolne kręgi odcinka lędźwiowego, może zwiększyć się nawet o kilkaset kilo.
Cierpi też odcinek szyjny, co objawia się gorszym ukrwieniem gałek ocznych i osłabieniem widzenia, bólem głowy oraz spadkiem koncentracji. Jeśli więc pracujesz w tej pozycji, jak najczęściej koryguj postawę ciała. Zmniejszysz tym samym ryzyko wystąpienia pogłębionej kifozy i skoliozy
Zadbaj też o dobrą rozgrzewkę dla twoich dłoni i rąk, by uniknąć cieśni nadgarstka.

Układ krążenia

Siedzący tryb życia może doprowadzić do problemów z układem krążenia, a w konsekwencji również do śmierci. Wydaje się, że wciąż wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy i rezygnuje nawet z niewielkich form aktywności fizycznej. A to między innymi brak ruchu przyczynia się do nadciśnienia tętniczego, miażdżycy i zawału mięśnia sercowego. Innym poważnym schorzeniem jest niewydolność żylna. Z powodu zalegania krwi w żyłach twoich nóg, mogą pojawić się żylaki. Możesz też odczuwać mrowienie w nogach, pobolewanie lub cierpieć na zespół niespokojnych nóg. Zwróć uwagę, czy nie zaczęły się już pojawiać tak zwane pajączki na łydkach i udach, co powinno zmobilizować cię do zmiany trybu życia na bardziej aktywny.

Słabszy metabolizm i problem z nadwagą

Otyłość nie wynika jedynie z braku ruchu, ale siedzący tryb życia bardzo jej sprzyja. Do tego mocno przetworzone produkty, słodycze i niezdrowe przekąski, z pewnością nie pomogą ci w utrzymaniu prawidłowej wagi ciała.
Nadmiar tkanki tłuszczowej to często punkt wyjścia do innych, bardzo groźnych chorób. Zwykle dopiero po zapadnięciu na nie, chory zmuszony jest do przejścia na zdrową dietę i wprowadzenie regularnych ćwiczeń do planu dnia. Czy nie prościej byłoby w takim przypadku zapobiegać, niż leczyć?

To tylko niektóre zgubne skutki siedzącego trybu życia, do których możesz dodać cukrzycę typu 2, hemoroidy, zaparcia i ogólne osłabienie organizmu.

Każda okazja jest dobra, by się poruszać

Nie musisz od razu zmieniać całego swojego grafiku i robić rewolucji w codziennych obowiązkach. Wystarczy, że zrezygnujesz z udogodnień, które rozleniwiają twoje ciało.
To mogą być zwykłe codzienne okazje lub dodanie kilku, z których do tej pory rezygnowałeś. W ramach krótkich przerw w pracy przed komputerem, zamiast przeglądać portale informacyjne lub media społecznościowe, wstań i wyrzuć śmieci lub pochodź po mieszkaniu.
Gdy tylko nadarzy się okazja, korzystaj ze schodów zamiast windy. Stawiaj samochód nieco dalej od wejścia do marketu czy galerii handlowej, by ten odcinek przejść na piechotę. Jeśli poruszasz się komunikacją miejską, wysiadaj jeden przystanek wcześniej lub w przypadku taksówki, poproś o wysadzenie jedną przecznicę oddaloną od celu. Nie tylko zaoszczędzisz na kursie, ale też zadbasz o swój organizm, chroniąc go przed chorobami.

Odwołaj wizytę

  [recaptcha]

  Szanowni Państwo !

  W związku z sytuacją epidemiczną dotyczącą Koronawirusa SARS –COV-2 przekazujemy najbardziej istotne informacje i procedury postępowania obowiązujące w Centrum Medycznym INTER-MED

  Wykaz potrzebnych numerów telefonu :

  • 795 513 569 najbliższa stacja sanitarno-epidemiologiczna - Dąbrowa Górnicza ul. Dąbrowskiego 9 A,
  • 32 346 36 19, 797 189 603, 508 274 623 najbliższy oddział zakaźny - Chorzów 41-500  ul. Zjednoczenia 10.
  • 22 250 01 15 całodobowa infolinia w sprawie kwarantanny i zdrowia
  • 800 190 590 całodobowa infolinia NFZ  www.gov.pl/koronawirus
  • 32 351 23 00 stały 24 godzinny dyżur Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach

  ZAPISY DO LEKARZA RODZINNEGO I PORADNI SPECJALISTYCZNYCH

  Placówka zapewnia codzienną Podstawową Opiekę Zdrowotną w formie TELEPORAD w godzinach 8:00 - 18:00.

  • Lekarz dyżurujący samodzielnie wykonuje połączenia wychodzące do pacjentów umówionych na dany dzień i godzinę.
  • Zwolnienia lekarskie, e-recepty oraz e-skierowania są wystawiane drogą elektroniczną lub przy pomocy Internetowego Konta Pacjenta (zachęcamy do jego założenia https://www.pacjent.gov.pl/)
  • Zapisy do poradni specjalistycznych i punktu pobrań odbywają się telefonicznie pod numerem telefonu 32 3601030 od godz. 8:00 do 19:30.

  Posiadamy kilka linii telefonicznych umożliwiających szybsze połączenie z Placówką.

  PUNKT POBRAŃ

  Punkt pobrań został ograniczony. Materiał jest pobierany w godzinach 8:00 - 10:00

  Obowiązują zapisy. Realizujemy badania tylko i wyłącznie na podstawie skierowań wystawionych przez lekarzy pracujących w INTER-MED.

  Badania prywatne bez skierowania są wstrzymane do odwołania.

  WEJŚCIE DO PRZYCHODNI

  Wejście do budynku Centrum Medycznego odbywa się głównymi drzwiami.

  1. W wyznaczonym miejscu czekacie Państwo na przyjście pracownika placówki. Wówczas mierzymy temperaturę.
  2. Następnie prosimy o podejście do rejestracji celem dopełnienia pozostałych formalności oraz dezynfekcję rąk.
  3. Przypominamy o obowiązku zakrywania ust i nosa.
  4. Osoby odbywające wizyty lekarskie lub umówione na zabieg operacyjny proszone są o wypełnienie Ankiety Wstępnej Kwalifikacji Osobistej.

  W trosce o bezpieczeństwo Naszych Pacjentów, placówka jest wyposażona w ogólnodostępne środki dezynfekujące do rąk oraz sprzętów.

  OSOBY TOWARZYSZĄCE

  Prosimy o nie przychodzenie do Poradni z osobami towarzyszącymi (wyjątkiem są sytuacje dotyczące pacjentów niepełnoletnich oraz osób potrzebujących pomocy)

  Odwiedziny pacjentów na oddziale Szpitalnym są zabronione.