Testy alergiczne - kiedy najlepiej zaplanować wizytę u alergologa

Testy alergiczne – kiedy najlepiej zaplanować wizytę u alergologa

Testy alergiczne to sposób na odkrycie substancji, która wywołuje w organizmie reakcję uczuleniową. Do najczęściej występujących należą objawy alergii wziewnej, czyli katar, łzawienie, duszności, kichanie, świąd nosa. Wywołują ją między innymi pyłki drzew, traw oraz roztocza kurzu domowego.
Niestety, nie tylko one mogą uprzykrzać ci życie, bowiem są jeszcze alergeny pokarmowe oraz skórne. Alergeny występujące pod różną postacią, mogą też wywołać odmienne reakcje, stąd ważne jest właściwe ich zdiagnozowanie. W tym zaś pomocne są dobrze dobrane testy alergiczne.

Młoda kobieta drapie się po ręce. Testy alergiczne - kiedy najlepiej zaplanować wizytę u alergologa

Jak rozpoznać rodzaj alergii?

Mocno przetworzona żywność, zanieczyszczenie środowiska, zaburzenia w działaniu układu odpornościowego to tylko niektóre czynniki sprzyjające pojawieniu się alergii. Do i tak licznej bazy alergenów, wciąż dochodzą nowe, dlatego ważna jest dokładna diagnoza, zanim zostaniesz poddany leczeniu.

O wykonaniu testów alergicznych powinieneś pomyśleć już wtedy, gdy pojawią się pierwsze objawy, które wskazują na uczulenie. Może to być wspomniane wcześniej kichanie, łzawienie oczu, katar, czy też wysypka na skórze i swędzenie. Wówczas umów się na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu, którym może być zarówno lekarz rodzinny, jak i internista, czy pediatra, gdy problem dotyczy dziecka. Jeśli po wstępnym rozeznaniu okaże się, że przyczyną zgłoszonych przez ciebie objawów może być alergia, lekarz skieruje cię do specjalisty.

Alergolog w celu ustalenia źródła reakcji alergicznej, przeprowadzi z tobą bardzo szczegółowy wywiad medyczny. Może też dokonać obserwacji objawów, jeśli takowe akurat u ciebie występują. Najprawdopodobniej zostaniesz zapytany o występowanie alergii w rodzinie, jako że choroba te jest dziedziczona. Zechce się też dowiedzieć, czy i jakie przyjmujesz leki oraz jaki jest twój rodzaj diety i nawyki żywieniowe. Poinformuj lekarza, czy w domu są zwierzęta, jakie rośliny hodujesz oraz czy na podłogach leżą dywany.
Po wstępnym rozpoznaniu, alergolog może cię skierować na dodatkowe badania, w tym testy alergiczne.
Mogą to być punktowe testy skórne (PTS), naskórkowe testy płatkowe (NTP) badania alergologiczne z krwi lub też testy prowokacyjne (ekspozycyjne).

Lekarz wykonuje testy alergiczne na ręce. Testy alergiczne - kiedy najlepiej zaplanować wizytę u alergologa

Rodzaje testów alergicznych

W zależności od rodzaju testów, ich termin ustala indywidualnie dla ciebie sam lekarz.
Powinno się je bowiem wykonywać w okresie, gdy nie masz żadnych objawów alergii. W takiej sytuacji, gdyby okazało się, że cierpisz na alergię wywołaną pyleniem roślin, testy alergiczne najlepiej wykonać od października do grudnia.

Oto 4 rodzaje testów alergicznych:

Testy skórne

Należą do najczęściej wykonywanych testów na alergię. Pomagają wykryć źródło alergii, na które twój organizm reaguje najszybciej. Lekarz może je zlecić, jeśli podejrzewa u ciebie uczulenie na alergeny wziewne, pokarmowe, wybrane leki oraz atopowe zapalenie skóry.

Testy z krwi

Na tego rodzaju badanie, lekarz może cię skierować, gdy zechce określić przyczynę błędnej reakcji twojego organizmu na spożywane przez ciebie produkty pokarmowe. Objawem alergii w takim przypadku może być nadmierne wytwarzanie przeciwciał IgE swoistych dla poszczególnych produktów spożywczych, a w przypadku nietolerancji pokarmowej – przeciwciał IgG.
Wyniki mogą okazać się bardzo cenne dla lekarza, ponieważ nietolerancja pokarmowa zależna od IgG i IgG4 jest bardzo trudna do wykrycia. Tym bardziej, że jej objawy mogą wystąpić dopiero po 96 godzinach od zjedzenia danego pokarmu i trudno od razu określić, co dokładnie je wywołało.

Testy naskórkowe płatkowe

Testy te służą rozpoznaniu alergii kontaktowej, czyli skórnej. Zwykle objawia się ona wypryskiem przy kontakcie z haptenem. To substancja, która powoduje reakcję typu opóźnionego nawet po 2-4 dniach od kontaktu. Za ten rodzaj nadwrażliwości odpowiadają mechanizmy reakcji komórkowej z udziałem limfocytów T.

Prowokacje (ekspozycje) alergenowe

Zdarza się, że na alergen reaguje konkretny organ twojego ciała. Testy alergiczne tego rodzaju lekarz może zlecić, jeśli podejrzewa alergię wziewną wywołaną przez wiele rodzajów alergenów. Ale nie tylko, ponieważ prowokacje alergenowe stosowane są też w przypadku alergii pokarmowej. W takiej sytuacji, najpierw będziesz musiał odstawić potencjalnie uczulający produkt, by po określonym czasie wprowadzić go ponownie do codziennego jadłospisu.

 

Odwołaj wizytę

  [recaptcha]

  Szanowni Państwo !

  W związku z sytuacją epidemiczną dotyczącą Koronawirusa SARS –COV-2 przekazujemy najbardziej istotne informacje i procedury postępowania obowiązujące w Centrum Medycznym INTER-MED

  Wykaz potrzebnych numerów telefonu :

  • 795 513 569 najbliższa stacja sanitarno-epidemiologiczna - Dąbrowa Górnicza ul. Dąbrowskiego 9 A,
  • 32 346 36 19, 797 189 603, 508 274 623 najbliższy oddział zakaźny - Chorzów 41-500  ul. Zjednoczenia 10.
  • 22 250 01 15 całodobowa infolinia w sprawie kwarantanny i zdrowia
  • 800 190 590 całodobowa infolinia NFZ  www.gov.pl/koronawirus
  • 32 351 23 00 stały 24 godzinny dyżur Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach

  ZAPISY DO LEKARZA RODZINNEGO I PORADNI SPECJALISTYCZNYCH

  Placówka zapewnia codzienną Podstawową Opiekę Zdrowotną w formie TELEPORAD w godzinach 8:00 - 18:00.

  • Lekarz dyżurujący samodzielnie wykonuje połączenia wychodzące do pacjentów umówionych na dany dzień i godzinę.
  • Zwolnienia lekarskie, e-recepty oraz e-skierowania są wystawiane drogą elektroniczną lub przy pomocy Internetowego Konta Pacjenta (zachęcamy do jego założenia https://www.pacjent.gov.pl/)
  • Zapisy do poradni specjalistycznych i punktu pobrań odbywają się telefonicznie pod numerem telefonu 32 3601030 od godz. 8:00 do 19:30.

  Posiadamy kilka linii telefonicznych umożliwiających szybsze połączenie z Placówką.

  PUNKT POBRAŃ

  Punkt pobrań został ograniczony. Materiał jest pobierany w godzinach 8:00 - 10:00

  Obowiązują zapisy. Realizujemy badania tylko i wyłącznie na podstawie skierowań wystawionych przez lekarzy pracujących w INTER-MED.

  Badania prywatne bez skierowania są wstrzymane do odwołania.

  WEJŚCIE DO PRZYCHODNI

  Wejście do budynku Centrum Medycznego odbywa się głównymi drzwiami.

  1. W wyznaczonym miejscu czekacie Państwo na przyjście pracownika placówki. Wówczas mierzymy temperaturę.
  2. Następnie prosimy o podejście do rejestracji celem dopełnienia pozostałych formalności oraz dezynfekcję rąk.
  3. Przypominamy o obowiązku zakrywania ust i nosa.
  4. Osoby odbywające wizyty lekarskie lub umówione na zabieg operacyjny proszone są o wypełnienie Ankiety Wstępnej Kwalifikacji Osobistej.

  W trosce o bezpieczeństwo Naszych Pacjentów, placówka jest wyposażona w ogólnodostępne środki dezynfekujące do rąk oraz sprzętów.

  OSOBY TOWARZYSZĄCE

  Prosimy o nie przychodzenie do Poradni z osobami towarzyszącymi (wyjątkiem są sytuacje dotyczące pacjentów niepełnoletnich oraz osób potrzebujących pomocy)

  Odwiedziny pacjentów na oddziale Szpitalnym są zabronione.