Domowe sposoby na ból ucha - czy nadal skuteczne? | INTER-MED

Domowe sposoby na ból ucha

Kobieta trzyma się za ucho - Domowe sposoby na ból ucha

Domowe sposoby na ból ucha, niejeden raz przychodziły z pomocą naszym prababciom i wciąż z powodzeniem są stosowane. Należy pamiętać, że dawniej ludzie nie mieli dostępu do takich leków, jak dziś. Pierwszy antybiotyk wynaleziony został dopiero początkiem XX wieku, a ból ucha, nie był obcy ludziom, żyjącym wiele lat temu. Mimo to, proste sposoby, oparte na bogactwie leczniczych właściwości przypraw, ziół i warzyw, przekazywane z pokolenia na pokolenie, również dziś przychodzą z pomocą każdemu, kto ma problemy ze zdrowiem.

Domowe sposoby na ból ucha

Ucho to bardzo ważny organ w ciele człowieka, dlatego powinieneś odpowiednio zadbać o jego zdrowie. Oczywiście, najlepsza jest profilaktyka, ale jeśli zdarzy się, że cię przewieje, zapomnisz ubrać czapkę, albo wziąć szal, domowe sposoby na ból ucha, z pewnością się przydadzą.

Cebula i czosnek – naturalny antybiotyk

Zarówno cebula, jak i czosnek, posiadają silne właściwości antybakteryjne, dlatego nie bez powodu, uznawane są za naturalny antybiotyk.
Gdy boli cię ucho, rozgnieć kilka ząbków czosnku i wyciśnij sok, po czym kilka jego kropli, wprowadź do ucha.
Cebulę, zamiast zgniatać, zetrzyj na tarce i również wyciśnij sok. Następnie lekko go podgrzej i zapuść 2-3 krople do ucha. Zawarte w nim związki lotne, to bardzo dobra broń przeciw infekcjom i bakteriom.

Uśmierzające ból ciepło

W złagodzeniu bólu ucha, może pomóc przyłożenie w jego okolice, czegoś ciepłego. Możesz użyć do tego butelki z mocno ciepłą wodą, ale dużo lepszym rozwiązanie, będzie termofor w tak zwanym sweterku, który chroni skórę przez poparzeniem. Połóż termofor na bolącym uchu, najlepiej przed snem i przykryj dodatkowo kocem. Dobrze by było, gdyby udało ci się przespać część nocy z takim okładem, co pozytywnie wpłynie na złagodzenie bólu.

Zioła i przyprawy

Jako środek przeciwzapalny, przeciwbólowy i przeciwwirusowy, dobrze sprawdza się imbir, który jest cennym źródłem olejków eterycznych i żywic. By pomógł w bólu ucha, zetrzyj go, zmieszaj z oliwą z oliwek i kilka kropli wprowadź do ucha.
Liście mięty zarówno w całości, jak i wyciśnięty z nich sok, to również dobry, domowy sposób na ból ucha. Olejek tego zioła, dzięki zawartym w nim grupom fenolowym, posiada działanie przeciwzapalne. Podobne właściwości, wykazuje olejek z bazylii.

Gdy domowe sposoby na ból ucha nie wystarczą

Nie zawsze skuteczne okażą się domowe sposoby. Jeśli więc ból ucha, utrzymuje się od kilku dni i nie widać znacznej poprawy, jak najszybciej umów się na wizytę do lekarza. Być może, doszło do zapalenia ucha środkowego i nie obędzie się bez kuracji antybiotykowej.

Odwołaj wizytę

[recaptcha]

Szanowni Państwo !

W związku z sytuacją epidemiczną dotyczącą Koronawirusa SARS –COV-2 przekazujemy najbardziej istotne informacje i procedury postępowania obowiązujące w Centrum Medycznym INTER-MED

Wykaz potrzebnych numerów telefonu :

 • 795 513 569 najbliższa stacja sanitarno-epidemiologiczna - Dąbrowa Górnicza ul. Dąbrowskiego 9 A,
 • 32 346 36 19, 797 189 603, 508 274 623 najbliższy oddział zakaźny - Chorzów 41-500  ul. Zjednoczenia 10.
 • 22 250 01 15 całodobowa infolinia w sprawie kwarantanny i zdrowia
 • 800 190 590 całodobowa infolinia NFZ  www.gov.pl/koronawirus
 • 32 351 23 00 stały 24 godzinny dyżur Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach

ZAPISY DO LEKARZA RODZINNEGO I PORADNI SPECJALISTYCZNYCH

Placówka zapewnia codzienną Podstawową Opiekę Zdrowotną w formie TELEPORAD w godzinach 8:00 - 18:00.

 • Lekarz dyżurujący samodzielnie wykonuje połączenia wychodzące do pacjentów umówionych na dany dzień i godzinę.
 • Zwolnienia lekarskie, e-recepty oraz e-skierowania są wystawiane drogą elektroniczną lub przy pomocy Internetowego Konta Pacjenta (zachęcamy do jego założenia https://www.pacjent.gov.pl/)
 • Zapisy do poradni specjalistycznych i punktu pobrań odbywają się telefonicznie pod numerem telefonu 32 3601030 od godz. 8:00 do 19:30.

Posiadamy kilka linii telefonicznych umożliwiających szybsze połączenie z Placówką.

PUNKT POBRAŃ

Punkt pobrań został ograniczony. Materiał jest pobierany w godzinach 8:00 - 10:00

Obowiązują zapisy. Realizujemy badania tylko i wyłącznie na podstawie skierowań wystawionych przez lekarzy pracujących w INTER-MED.

Badania prywatne bez skierowania są wstrzymane do odwołania.

WEJŚCIE DO PRZYCHODNI

Wejście do budynku Centrum Medycznego odbywa się głównymi drzwiami.

 1. W wyznaczonym miejscu czekacie Państwo na przyjście pracownika placówki. Wówczas mierzymy temperaturę.
 2. Następnie prosimy o podejście do rejestracji celem dopełnienia pozostałych formalności oraz dezynfekcję rąk.
 3. Przypominamy o obowiązku zakrywania ust i nosa.
 4. Osoby odbywające wizyty lekarskie lub umówione na zabieg operacyjny proszone są o wypełnienie Ankiety Wstępnej Kwalifikacji Osobistej.

W trosce o bezpieczeństwo Naszych Pacjentów, placówka jest wyposażona w ogólnodostępne środki dezynfekujące do rąk oraz sprzętów.

OSOBY TOWARZYSZĄCE

Prosimy o nie przychodzenie do Poradni z osobami towarzyszącymi (wyjątkiem są sytuacje dotyczące pacjentów niepełnoletnich oraz osób potrzebujących pomocy)

Odwiedziny pacjentów na oddziale Szpitalnym są zabronione.