Chirurgia to wyjątkowy obszar medycyny. Wymaga nie tylko bardzo rozległej wiedzy medycznej, ale też odpowiednich predyspozycji psychicznych i zdolności manualnych. Podobnie jak inni lekarze, chirurg musi być też opanowany, by szybko i trafnie podejmować decyzje, w nagłych, nieprzewidzianych sytuacjach, jakie mają miejsce na stole operacyjnym.
Ze względu na to, że organizm ludzki jest wyjątkowo skomplikowany, stąd sama chirurgia dzieli się na wiele specjalności.
Chirurgia ogólna
Chirurg ogólny przeprowadza operacje tkanek miękkich. Należą do nich między innymi wycinanie wyrostka robaczkowego i tarczycy, leczenie oparzeń u żylaków, usuwanie przepukliny i pęcherzyka żółciowego. Z jego pomocy skorzystasz również w sytuacji, gdy trzeba będzie naciąć ropień, zszyć ranę lub usunąć zmiany na skórze.
Oprócz operowania, do jego zadań należy przedoperacyjne przygotowanie pacjenta oraz postępowanie pooperacyjne.
Rodzaje chirurgii – chirurgia szczegółowa
W tej kategorii, możesz znaleźć chirurgów zajmujących się wieloma różnymi specjalnościami. Zależą one od tego, która część twojego ciała, wymagać będzie ich pomocy. Chirurgia szczegółowa obejmuje swoim zakresem:
- angiochirurgie – czyli chirurgię naczyniową, zajmującą się leczenie chorób tętnic i żył obwodowych,
- kardiochirurgię – czyli chirurgię sercowo-naczyniową, w ramach której chirurdzy operują serca i naczynia krwionośne, wszczepiając by-passy, operując tętniaki aorty czy też wymieniając zastawki serca,
- torakochirurgię – czyli chirurgię klatki piersiowej, obejmującą leczeniem wady wrodzone i urazy narządów znajdujących się w klatce piersiowej, z wyłączeniem serca,
- chirurgię stomatologiczną – w ramach której przeprowadzane są operacje jamy ustnej,
- chirurgię szczękowo-twarzową – obejmującą obszar twarzo-czaszki,
- neurochirurgię – tu operacje dotyczą wad, chorób i uszkodzeń układu nerwowego, w tym nerwów obwodowych, mózgu, rdzenia kręgowego,
- traumatologię – czyli chirurgię urazową, która ściśle powiązana jest z ortopedią, a zajmuje się operowaniem stawów, więzadeł, kości oraz ścięgien,
- chirurgię plastyczną – zajmującą się rekonstrukcją wad nabytych i wrodzonych ciała oraz korektą rzeczywistych albo tylko odczuwanych defektów ciała.
- transplantologię – to jeden z najmłodszych działów chirurgii, ale za to bardzo prężnie rozwijający się, który zajmuje się przeszczepem narządów,
- chirurgię onkologiczną – w jej ramach, operacyjnemu leczeniu, poddawane są nowotwory,
- chirurgię bariatryczną – zajmującą się leczeniem otyłości II i III stopnia, przez wprowadzenie takich zmian w przewodzie pokarmowym, które usprawnią zaburzone mechanizmy neurohormonalnej regulacji spożycia pokarmów. Efektem tego jest redukcja masy ciała.
Chirurgia dziecięca
Pod względem budowy ciała, dzieci to nie miniatura człowieka dorosłego, dlatego operować je może jedynie chirurg dziecięcy. Stąd odrębny dział chirurgii, zwany chirurgią dziecięcą. Wyjątek stanowią sytuacje zagrażające życiu. Wówczas, pomocy może udzielić chirurg, na co dzień zajmujący się operacjami osób dorosłych.
Na uwagę zasługuje tu kardiochirurgia dziecięca. Zajmuje się ona leczeniem stwierdzonych wad wrodzonych układu sercowo-naczyniowego jeszcze przed urodzeniem, czyli w życiu płodowym oraz w okresie dzieciństwa.