Realne i umowne specjalności lekarskie - jak je odróżnić | INTER-MED

Realne i umowne specjalności lekarskie. Jak je rozróżnić?

Realne i umowne specjalności lekarskie

W medycynie jest kilkadziesiąt specjalności, które dzielą się na główne i szczegółowe. Z czego wynika ten podział i dlaczego jeden lekarz nie leczy wszystkich schodzeń związanych z danych narządem? Okazuje się, że został dokonany nie bez powodu i ma znaczący wpływ na jakość leczenia pacjentów.

Specjalności lekarskie – czy potrzeba ich tak dużo?

Wszystkich specjalności lekarskich, jest ponad 80 i choć wiele wskazuje na to, że w najbliższym czasie, liczba ta może się zmniejszyć do 50, to i tak nie jest to mało. Z drugiej strony, mając na uwadze, jak bardzo skomplikowany jest organizm ludzki, można by się pokusić, by zwiększyć jeszcze tę liczbę. Wszystko po to, by lekarz, do którego zgłaszamy się z konkretną dolegliwością, był jak najlepszy w swojej specjalizacji.
Dla przykładu, można podać mało znaną specjalność, jaką jest hipertensjologia. Lekarz, który ją posiada, zajmuje się nadciśnieniem tętniczym, a dokładnie diagnostyką, leczeniem i działaniami profilaktycznym. Zamiast od razu iść do kardiologa, pacjenci mogą skorzystać w określonych przypadkach, właśnie z pomocy hipertensjologa.

Najbardziej znane specjalności ogólne

Główne specjalizacje lekarskie, dzielą się na 6 modułów:
1. choroby wewnętrzne,
2. chirurgię,
3. pediatrię,
4. chirurgię głowy i szyi,
5. położnictwo i ginekologię,
6. psychiatrię.

Każdy z modułów, dzieli się dalej na specjalności, wśród których, do najbardziej znanych, należą kardiologia, neurologia, geriatria, chirurgia ogólna, pediatria, otolaryngologia, chirurgia szczękowo-twarzowa, psychiatria, położnictwo i ginekologia, czy reumatologia.

Uśmiechnięty lekarz z pacjentami - Realne i umowne specjalności lekarskie

Dziecko nie jest miniaturą dorosłego

Konieczność wybierania konkretnej specjalizacji, wynika również z dużej różnorodności chorób, metod leczenia i rodzaju pacjentów.
Ten ostatni powód, dotyczy między innymi lekarzy zajmujących się dziećmi. Wydawać by się mogło, że skoro rodzaj choroby jest taki sam u małych, jak i dużych pacjentów, to ich leczeniem może zająć się ten sam lekarz. W rzeczywistości jest jednak zupełnie inaczej. Dziecko to nie miniatura osoby dorosłej, stąd konieczność pomocy specjalisty. Są wśród nich dziecięcy kardiolodzy, chirurdzy, otolaryngolodzy, psychiatrzy, laryngolodzy, neurolodzy, ginekolodzy, czy stomatolodzy. Ich obecność, jest konieczna ze względu na specyfikę budowy ciała w wieku rozwojowym i przebieg samej choroby w ciele małego pacjenta.

Specjalizacje, które nie istnieją.

Mimo dokładnie określonej liczby specjalności i ich fachowego nazewnictwa, w niektórych kategoriach, pojawiają się nowe, brzmiące bardzo współcześnie i medycznie. Chodzi tu między innymi o chirurgię plastyczną, która sama w sobie, jest jedną z medycznych specjalności. Jednak, jak zauważa chirurg plastyczny, dr n. med. Andrzej Sankowski, w wywiadzie zamieszczonym na portalu estheticon, od jakiegoś czasu, masowo pojawiają się nieprawdziwe specjalności lekarskie, które tak naprawdę nie istnieją. Mowa tu między innymi o kosmetologii, dermatochirurgii, czy chirurgii estetycznej.

Odwołaj wizytę

[recaptcha]

Szanowni Państwo !

W związku z sytuacją epidemiczną dotyczącą Koronawirusa SARS –COV-2 przekazujemy najbardziej istotne informacje i procedury postępowania obowiązujące w Centrum Medycznym INTER-MED

Wykaz potrzebnych numerów telefonu :

 • 795 513 569 najbliższa stacja sanitarno-epidemiologiczna - Dąbrowa Górnicza ul. Dąbrowskiego 9 A,
 • 32 346 36 19, 797 189 603, 508 274 623 najbliższy oddział zakaźny - Chorzów 41-500  ul. Zjednoczenia 10.
 • 22 250 01 15 całodobowa infolinia w sprawie kwarantanny i zdrowia
 • 800 190 590 całodobowa infolinia NFZ  www.gov.pl/koronawirus
 • 32 351 23 00 stały 24 godzinny dyżur Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach

ZAPISY DO LEKARZA RODZINNEGO I PORADNI SPECJALISTYCZNYCH

Placówka zapewnia codzienną Podstawową Opiekę Zdrowotną w formie TELEPORAD w godzinach 8:00 - 18:00.

 • Lekarz dyżurujący samodzielnie wykonuje połączenia wychodzące do pacjentów umówionych na dany dzień i godzinę.
 • Zwolnienia lekarskie, e-recepty oraz e-skierowania są wystawiane drogą elektroniczną lub przy pomocy Internetowego Konta Pacjenta (zachęcamy do jego założenia https://www.pacjent.gov.pl/)
 • Zapisy do poradni specjalistycznych i punktu pobrań odbywają się telefonicznie pod numerem telefonu 32 3601030 od godz. 8:00 do 19:30.

Posiadamy kilka linii telefonicznych umożliwiających szybsze połączenie z Placówką.

PUNKT POBRAŃ

Punkt pobrań został ograniczony. Materiał jest pobierany w godzinach 8:00 - 10:00

Obowiązują zapisy. Realizujemy badania tylko i wyłącznie na podstawie skierowań wystawionych przez lekarzy pracujących w INTER-MED.

Badania prywatne bez skierowania są wstrzymane do odwołania.

WEJŚCIE DO PRZYCHODNI

Wejście do budynku Centrum Medycznego odbywa się głównymi drzwiami.

 1. W wyznaczonym miejscu czekacie Państwo na przyjście pracownika placówki. Wówczas mierzymy temperaturę.
 2. Następnie prosimy o podejście do rejestracji celem dopełnienia pozostałych formalności oraz dezynfekcję rąk.
 3. Przypominamy o obowiązku zakrywania ust i nosa.
 4. Osoby odbywające wizyty lekarskie lub umówione na zabieg operacyjny proszone są o wypełnienie Ankiety Wstępnej Kwalifikacji Osobistej.

W trosce o bezpieczeństwo Naszych Pacjentów, placówka jest wyposażona w ogólnodostępne środki dezynfekujące do rąk oraz sprzętów.

OSOBY TOWARZYSZĄCE

Prosimy o nie przychodzenie do Poradni z osobami towarzyszącymi (wyjątkiem są sytuacje dotyczące pacjentów niepełnoletnich oraz osób potrzebujących pomocy)

Odwiedziny pacjentów na oddziale Szpitalnym są zabronione.