Nowoczesna pulmonologia - odkrycia w leczeniu POChP

Nowoczesna pulmonologia – odkrycia w leczeniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc

Lekarz bada pacjenta - przewlekła obturacyjna choroba płuc
Office photo created by freepik – www.freepik.com

Nieleczona przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), może doprowadzić do groźnych powikłań kardiologicznych, a nawet do śmierci. Dlatego tak ważne jest, ciągłe udoskonalanie metod leczenia i szukanie sposobów, by znacząco zredukować objawy i częstotliwość zaostrzeń.
Co nowego udało się lekarzom odkryć, by leczenie tej choroby było bardziej skuteczne?

Wcześniej, znaczy lepiej

Tym, co utrudnia skuteczną walkę z POChP jest jej bezobjawowość w początkowym stadium. Choroba rozwija się latami i zanim zostanie rozpoznana, jest już dość późno. Stąd, należałoby podejrzewać ją dużo wcześniej, szczególnie u osób, które ukończyły 40. rok życia i narażone są na czynniki ryzyka. Do tych zaś, należy palenie papierosów oraz narażenie zawodowe na pyły i substancje chemiczne. Gdy występuje przewlekły kaszel, odkrztuszanie plwociny oraz obniżenie tolerancji wysiłku, należałoby osoby te, skierować na badania.

Okazuje się bowiem, że przewlekła obturacyjna choroba płuc, zaczyna niszczyć płuca dużo wcześniej, niż dotąd uważano. A to oznacza, że również leczenie, powinno być wdrożone, zanim dojdzie do rozległych zmian. Dotąd pacjenci, u których podczas badania czynnościowego płuc, zdiagnozowano początkowe stadium choroby, nie byli leczeni wcale lub tylko w stopniu minimalnym.
Według Dr Tillie-Louise Hackett z University of British Columbia i jej zespołu, tak zdiagnozowani pacjenci, zdążyli stracić średnio 40 procent swoich małych dróg oddechowych. W takiej sytuacji, wystarczyłoby podać leki we wcześniejszym stadium choroby, by rezultaty były zupełnie inne.

Budzik i inhalator - terapia trójlekowa
Medical photo created by freepik – www.freepik.com

Trzy w jednym

Najskuteczniejsze w leczeniu POChP są leki długodziałające. Lepiej niż krótkodziałające, zwalczają duszność oraz poprawiają pojemność płuc. I to na nich opiera się nowoczesne leczenie tej choroby.
Jedną z jego form jest terapia trójlekowa, a to za sprawą zarejestrowanych 3 lata temu w USA i w Europie, dwóch nowych preparatów. To strzał w dziesiątkę, ponieważ jak się okazuje, a co wykazały amerykańskie badania, blisko 80 procent chorych, nie potrafi właściwie zainhalować leków wziewnych. W takiej sytuacji, wysoka jakość i skuteczność leku, schodzi na dalszy plan, ponieważ nie mogą przynieść spodziewanych rezultatów.
Stąd pomysł, by zredukować do minimum liczbę inhalatorów, zawierających różne leki. To wyjście głównie naprzeciw osobom starszym, które bardzo często same nie radzą sobie z właściwą inhalacją.

Terapia trójlekowa, to połączenie w jednym inhalatorze dwóch, ultradługo działających leków rozszerzających oskrzela i leku przeciwzapalnego, czyli steroidu wziewnego. Dzięki temu, chory ma do obsłużenia jeden, a nie trzy inhalatory i przyjmuje leki za jednym wdechem.

Odwołaj wizytę

  [recaptcha]

  Szanowni Państwo !

  W związku z sytuacją epidemiczną dotyczącą Koronawirusa SARS –COV-2 przekazujemy najbardziej istotne informacje i procedury postępowania obowiązujące w Centrum Medycznym INTER-MED

  Wykaz potrzebnych numerów telefonu :

  • 795 513 569 najbliższa stacja sanitarno-epidemiologiczna - Dąbrowa Górnicza ul. Dąbrowskiego 9 A,
  • 32 346 36 19, 797 189 603, 508 274 623 najbliższy oddział zakaźny - Chorzów 41-500  ul. Zjednoczenia 10.
  • 22 250 01 15 całodobowa infolinia w sprawie kwarantanny i zdrowia
  • 800 190 590 całodobowa infolinia NFZ  www.gov.pl/koronawirus
  • 32 351 23 00 stały 24 godzinny dyżur Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach

  ZAPISY DO LEKARZA RODZINNEGO I PORADNI SPECJALISTYCZNYCH

  Placówka zapewnia codzienną Podstawową Opiekę Zdrowotną w formie TELEPORAD w godzinach 8:00 - 18:00.

  • Lekarz dyżurujący samodzielnie wykonuje połączenia wychodzące do pacjentów umówionych na dany dzień i godzinę.
  • Zwolnienia lekarskie, e-recepty oraz e-skierowania są wystawiane drogą elektroniczną lub przy pomocy Internetowego Konta Pacjenta (zachęcamy do jego założenia https://www.pacjent.gov.pl/)
  • Zapisy do poradni specjalistycznych i punktu pobrań odbywają się telefonicznie pod numerem telefonu 32 3601030 od godz. 8:00 do 19:30.

  Posiadamy kilka linii telefonicznych umożliwiających szybsze połączenie z Placówką.

  PUNKT POBRAŃ

  Punkt pobrań został ograniczony. Materiał jest pobierany w godzinach 8:00 - 10:00

  Obowiązują zapisy. Realizujemy badania tylko i wyłącznie na podstawie skierowań wystawionych przez lekarzy pracujących w INTER-MED.

  Badania prywatne bez skierowania są wstrzymane do odwołania.

  WEJŚCIE DO PRZYCHODNI

  Wejście do budynku Centrum Medycznego odbywa się głównymi drzwiami.

  1. W wyznaczonym miejscu czekacie Państwo na przyjście pracownika placówki. Wówczas mierzymy temperaturę.
  2. Następnie prosimy o podejście do rejestracji celem dopełnienia pozostałych formalności oraz dezynfekcję rąk.
  3. Przypominamy o obowiązku zakrywania ust i nosa.
  4. Osoby odbywające wizyty lekarskie lub umówione na zabieg operacyjny proszone są o wypełnienie Ankiety Wstępnej Kwalifikacji Osobistej.

  W trosce o bezpieczeństwo Naszych Pacjentów, placówka jest wyposażona w ogólnodostępne środki dezynfekujące do rąk oraz sprzętów.

  OSOBY TOWARZYSZĄCE

  Prosimy o nie przychodzenie do Poradni z osobami towarzyszącymi (wyjątkiem są sytuacje dotyczące pacjentów niepełnoletnich oraz osób potrzebujących pomocy)

  Odwiedziny pacjentów na oddziale Szpitalnym są zabronione.