Na czym polega ortokorekcja? [zaktualizowany] | INTER-MED

Na czym polega ortokorekcja? [zaktualizowany]

Ortokorekcja jest to niechirurgiczna, odwracalna metoda korekcji krótkowzroczności oraz astygmatyzmu. Procedurę tą stosuje się zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Szczególnie zainteresowani nią mogą być ci pacjenci, którzy ze względu na wykonywaną pracę lub intensywne uprawianie sportu nie mogą lub nie chcą nosić okularów i soczewek kontaktowych. Ortokorekcja jest również jedną z metod hamowania progresji krótkowzroczności, dlatego tak często staje się metodą terapeutyczną u dzieci i nastolatków, ponieważ właśnie u nich następuje najszybszy postęp tej wady refrakcji.

Czym jest ortokorekcja? To leczenie krótkowzroczności przez sen

Co to jest ortokorekcja w praktyce?

Metoda ta wiąże się ze stosowaniem indywidualnie zaprojektowanych soczewek gazoprzepuszczalnych. Soczewki stosuje się nocą. Podczas snu, dochodzi do bezpiecznej zmiany krzywizny rogówki, dzięki czemu pacjent w ciągu dnia widzi prawidłowo, bez konieczności zakładania okularów lub stosowania tradycyjnych soczewek kontaktowych. Już po kilku pierwszych nocach stosowania ortokorekcji, udaje się korygować w około 60%. Pełna stabilizację na ogół osiągamy po około 3 tygodniach. Procedura ma charakter odwracalny, co oznacza, że po zaprzestaniu stosowania soczewek, rogówka powraca do swojego kształtu.

co to jest ortokorekcja

4 kroki do lepszego widzenia bez okularów!

 • KROK #1
  Proces rozpoczyna się od wizyty kwalifikacyjnej, podczas której wykonywane są kompleksowe badania okulistyczne.
  W poradni okulistycznej Inter-Med, wizyta obejmująca badanie i kwalifikację kosztuje 280 złotych. Podczas tej wizyty lekarz wykonuje specjalne badania związane ze stanem i kształtem rogówki.
 • KROK #2
  Po kwalifikacji, na podstawie szczegółowych pomiarów i badań wykonanych u pacjenta, zamawiamy dobrane specjalnie dla niego soczewki. Cena soczewek w zależności od kilku czynników kształtuje się na poziomie 1,6 do 2 tys. złotych.
 • KROK #3
  Po około 2 tygodniach, soczewki wraz z pakietem startowym, gotowe są do odbioru. W tym momencie ponownie zapraszamy Pacjenta na darmową wizytę, podczas której otrzymuje on szczegółowe informacje dotyczące używania, zakładania oraz pielęgnacji soczewek.
 • KROK #4
  Po dwóch nocach stosowania, pacjent zgłasza się na darmową wizytę kontrolną, podczas której oceniamy realny efekt leczenia. Ta wizyta choć to już pełna konsultacja jest również za darmo.

Kolejne wizyty kontrolne lekarz ustala z Pacjentem. Jednak przy braku nieprawidłowości, odbywają się one najczęściej w odstępach trzymiesięcznych. Soczewki powinny być wymienione po roku.

Dodatkowe informacje o ortokorekcji

 • Metodę można stosować przy wadzie nie większej niż -5,5 D oraz astygmatyzmie nie wyższym niż -1,5 D.
 • To doskonała alternatywa dla pacjentów, którzy z różnych powodów nie mogą poddać się laserowej korekcji wzroku
 • Metoda jest niezwykle skuteczna zwłaszcza u dzieci z problemem narastającej wady wzroku.
 • Wygodny sposób na ostre widzenie dla pacjentów stale przebywających w zapylonych, zadymionych lub klimatyzowanych pomieszczeniach.

Korzyści z ortokorekcji

Ortokorekcja to nowoczesna i coraz bardziej popularna korekcja wad refrakcji (krótkowzroczności i astygmatyzmu). Niewątpliwymi zaletami tej metody leczniczej są:

 • Znaczna poprawa widzenia utrzymująca się cały dzień
 • Hamowanie postępu krótkowzroczności
 • Niska inwazyjność
 • Możliwość zastosowania u dzieci
 • Poprawa komfortu życia
 • Całkowita odwracalność zmian krzywizny rogówki

Pacjenci, którzy zdecydowali się na nią, podkreślają ogromną poprawę jakości życia i dużą wygodę stosowania. Osoby zainteresowane ortokorekcją, zapraszamy do skorzystania z infolinii lub wizyty w naszej rejestracji.

Agnieszka Stanik-Walentek

dr n. med. specjalista chorób oczu, okulista

Obszar zainteresowań i działalności klinicznej dr Walentek to kompleksowe i nowoczesne leczenie wad wzroku, ortokorekcja, diagnostyka leczenie chorób przedniego oraz tylnego odcinka oka, w szczególności jaskry oraz chorób rogówki, w tym stożka rogówki. Wykonuje laserowe zabiegi przeciwjaskrowe (SLT, IRT), zabiegi Yag kapsulotomii w zaćmie wtórnej.

W Centrum Medycznym INTER-MED w Będzinie ortokorekcją zajmuje się dr n med. Agnieszka Stanik-Walentek. Zarówno proces przygotowania Pacjenta jak i wszystkie konsultacje prowadzone są w dopasowanych do jego wygody terminach. Zapraszamy do kontaktu i rejestracji w poradni okulistycznej.

Odwołaj wizytę

  [recaptcha]

  Szanowni Państwo !

  W związku z sytuacją epidemiczną dotyczącą Koronawirusa SARS –COV-2 przekazujemy najbardziej istotne informacje i procedury postępowania obowiązujące w Centrum Medycznym INTER-MED

  Wykaz potrzebnych numerów telefonu :

  • 795 513 569 najbliższa stacja sanitarno-epidemiologiczna - Dąbrowa Górnicza ul. Dąbrowskiego 9 A,
  • 32 346 36 19, 797 189 603, 508 274 623 najbliższy oddział zakaźny - Chorzów 41-500  ul. Zjednoczenia 10.
  • 22 250 01 15 całodobowa infolinia w sprawie kwarantanny i zdrowia
  • 800 190 590 całodobowa infolinia NFZ  www.gov.pl/koronawirus
  • 32 351 23 00 stały 24 godzinny dyżur Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach

  ZAPISY DO LEKARZA RODZINNEGO I PORADNI SPECJALISTYCZNYCH

  Placówka zapewnia codzienną Podstawową Opiekę Zdrowotną w formie TELEPORAD w godzinach 8:00 - 18:00.

  • Lekarz dyżurujący samodzielnie wykonuje połączenia wychodzące do pacjentów umówionych na dany dzień i godzinę.
  • Zwolnienia lekarskie, e-recepty oraz e-skierowania są wystawiane drogą elektroniczną lub przy pomocy Internetowego Konta Pacjenta (zachęcamy do jego założenia https://www.pacjent.gov.pl/)
  • Zapisy do poradni specjalistycznych i punktu pobrań odbywają się telefonicznie pod numerem telefonu 32 3601030 od godz. 8:00 do 19:30.

  Posiadamy kilka linii telefonicznych umożliwiających szybsze połączenie z Placówką.

  PUNKT POBRAŃ

  Punkt pobrań został ograniczony. Materiał jest pobierany w godzinach 8:00 - 10:00

  Obowiązują zapisy. Realizujemy badania tylko i wyłącznie na podstawie skierowań wystawionych przez lekarzy pracujących w INTER-MED.

  Badania prywatne bez skierowania są wstrzymane do odwołania.

  WEJŚCIE DO PRZYCHODNI

  Wejście do budynku Centrum Medycznego odbywa się głównymi drzwiami.

  1. W wyznaczonym miejscu czekacie Państwo na przyjście pracownika placówki. Wówczas mierzymy temperaturę.
  2. Następnie prosimy o podejście do rejestracji celem dopełnienia pozostałych formalności oraz dezynfekcję rąk.
  3. Przypominamy o obowiązku zakrywania ust i nosa.
  4. Osoby odbywające wizyty lekarskie lub umówione na zabieg operacyjny proszone są o wypełnienie Ankiety Wstępnej Kwalifikacji Osobistej.

  W trosce o bezpieczeństwo Naszych Pacjentów, placówka jest wyposażona w ogólnodostępne środki dezynfekujące do rąk oraz sprzętów.

  OSOBY TOWARZYSZĄCE

  Prosimy o nie przychodzenie do Poradni z osobami towarzyszącymi (wyjątkiem są sytuacje dotyczące pacjentów niepełnoletnich oraz osób potrzebujących pomocy)

  Odwiedziny pacjentów na oddziale Szpitalnym są zabronione.