O czym świadczy ból w kręgosłupie i kto może ci pomóc | INTER-MED

O czym świadczy ból w kręgosłupie

Lekarz bada pacjenta - O czym świadczy ból w kręgosłupie i kto może ci pomóc
Paper photo created by jcomp – www.freepik.com

Ból w kręgosłupie, może być spowodowany urazem lub obciążeniem i ten rodzaj, zdarza się dość rzadko. Większości ludzi, dużo częściej doskwiera ból przewlekły, trwający przez dłuższy okres czasu, nawracający i wymagający leczenia. Gdy domowe sposoby i odpowiednia porcja odpoczynku, nie przynoszą spodziewanej ulgi, należy udać się do lekarza rodzinnego. Jeśli uzna on, że sprawa jest poważna, skieruje cię do ortopedy lub neurologa.

Ból w kręgosłupie – co może być przyczyną?

Przyczyny przewlekłego bólu w kręgosłupie, mogą być różne. Wiele zależy od odcinka, w którym nastąpiły zmiany chorobowe lub zwyrodnieniowe. Jeśli boli cię w okolicy lędźwiowo-krzyżowej, może się okazać, że to przez:

 • dyskopatię, czyli uszkodzenie krążka międzykręgowego,
 • zmiany zwyrodnieniowe,
 • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa,
 • przeciążenie mięśni, ścięgien lub więzadeł przykręgosłupowych.

Z kolei ból karku oraz napięcie w obręczy barkowej i między łopatkami, związany jest z odcinkiem szyjnym i piersiowym kręgosłupa. Jedną z przyczyną, są zmiany zwyrodnieniowe, które mogą powodować problemy z oczami, mózgiem i sercem.
Ból w kręgosłupie, związany jest w dużej mierze z trybem życia. Zbyt mała aktywność fizyczna i siedzący tryb życia, prowadzi do niestabilności. Ta zaś, nieleczona, powoduje wspomniane wcześniej, pękanie krążków międzykręgowych i zwężeń w kanale kręgowym.

Do jakiego lekarza zgłosić się z bólem w kręgosłupie?

Ortopeda, czy neurolog? A może neurochirurg? Być może i ty również zadajesz sobie to pytanie, zastanawiając się, kto mógłby ci pomóc, gdy ból w kręgosłupie, nie chce ustąpić.

Ortopeda

Gdy dojdzie do urazu kręgosłupa, jednym z lekarzy, z którego pomocy skorzystasz, będzie ortopeda. Jego wiedza i umiejętności, przydadzą się również w sytuacji, gdy cierpisz na stany zapalne i zakażenia, zmiany zwyrodnieniowe w kręgosłupie, przepuklinę dyskową, chorobę Scheuermanna, dyskopatię, czy stenozę kanału kręgowego. Skierowanie do ortopedy, możesz dostać również w sytuacji, gdy masz wadę postawy: skoliozę, kifozę lub lordozę.

Neurolog

Gdy bóle pleców, związane są z układem nerwowym, lekarzem, który będzie mógł udzielić ci pomocy, jest neurolog. Zajmie się twoim kręgosłupem, gdy problemy ortopedyczne powodują choroby neurologiczne. Może się tak zdarzyć, w przypadku dyskopatii, jeśli uszkodzenie krążka międzykręgowego, uciska na nerwy. Objawem w takiej sytuacji, jest rwa kulszowa lub rwa barkowa. Neurolog stwierdzi, do jakiego rodzaju uszkodzenia doszło i zgodnie ze swoją specjalizacją, zrobi wszystko, by przywrócić zdrowie i zregenerować uszkodzony nerw.

Neurochirurg

Neurochirurg to specjalista, zajmujący się chorobami w obrębie układu nerwowego. Gdy chodzi o kręgosłup, jego pomoc może okazać się nieodzowna, gdy dojdzie do:

 • nowotworowych zmian w obrębie kręgosłupa,
 • urazu kręgosłupa,
 • urazu rdzenia kręgowego,
 • dyskopatii szyjnej, lędźwiowej i w odcinku piersiowo-lędźwiowym,
 • porażenia kończyny lub jej części.
Odwołaj wizytę

  [recaptcha]