Profilaktyka nowotworowa - kiedy warto się zbadać? | INTER-MED

Profilaktyka nowotworowa – kiedy warto się zbadać?

Dieta i ćwiczenia - Profilaktyka nowotworowa - kiedy warto się zbadać

Nowotwory złośliwe, w blisko 70% przypadków, pojawiają się w wyniku działania szkodliwych czynników, które związane są ze stylem życia, dietą oraz otaczającym cię środowiskiem. Dobra wiadomość w tej informacji jest taka, że masz realny wpływ, na stan swojego zdrowia i tym samym, możesz uniknąć raka. Na czym konkretnie polega profilaktyka nowotworowa?

Czynniki rakotwórcze – czy jesteś w grupie ryzyka

To czynniki, na które masz wpływ. Wiedząc o ich wpływie na zwiększenie ryzyka zachorowania na raka, możesz w każdej chwili zmienić swoje wybory, decyzje i sposób postępowania. Wszystko po to, by cieszyć się zdrowiem przez długie lata.

Oto najważniejsze czynniki rakotwórcze:

Palenie tytoniu – produkty spalania tytoniu, wpływają na DNA i wywołują różnego rodzaju mutacje. Te zaś, mogą prowadzić do zmian nowotworowych.

Dieta i sposób odżywiania – taki, który prowadzi do otyłości. Ta zaś, stwarza ryzyko zachorowania na raka piersi, raka okrężnicy i odbytu oraz raka nerki.

Zakażenia i wirusy – szczególnie wirusy DNA, czyli brodawczaka, zapalenia wątroby typu B, Epsteina-Barr oraz wirusy RNA (ludzkiej białaczki).

Czynnik zawodowe – głównie u osób, które mają kontakt z azbestem.

Nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne – szczególnie w godzinach między 11:00 a 15:00.

Ryzykowne zachowania seksualne – mogą prowadzić do zarażenia się wirusami przenoszonymi drogą płciową, które zwiększają ryzyko nowotworu.

Nadużywanie alkoholu – ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej, gardła, krtani, przełyku oraz raka piersi i wątroby, wzrasta wraz z ilością spożywanego alkoholu.

Profilaktyka nowotworowa - kiedy warto się zbadać

 Profilaktyka nowotworowa – jakie badania warto wykonać?

Praktycznie wszystkie kobiety, wiedzą o najprostszym sposobie wczesnego wykrywania raka piersi, ale nie każda z nich, stosuje samobadanie lub okresowo umawia się na mammografię. A to bardzo skuteczna forma profilaktyki nowotworowej.

Do innych badań, które możesz wykonać, należą:

  • test na krew utajoną w kale,
  • badanie CEA jako badanie w kierunku wykrywania schorzeń jelita grubego, w tym raka jelita grubego,
  • okresowe badania radiologiczne płuc, dzięki którym można wykryć wczesne ogniska raka płuca,
  • badanie zmian skórnych za pomocą dermatoskopu, w celu wczesnego wykrycia czerniaka złośliwego,
  • testy genetyczne,
  • mierzenie poziomu markerów nowotworowych we krwi,
  • cytologia (tylko kobiety),
  • badanie per rectum.

Poza tym, jeśli twój niepokój budzi, odbiegająca on normy praca konkretnych narządów w twoim ciele, co może świadczyć o chorobie nowotworowej, przekaż tę informację lekarzowi pierwszego kontaktu. Ten, jeśli zajdzie taka potrzeba, skieruję cię do poradni onkologicznej.

Odwołaj wizytę

[recaptcha]