Nowotwory złośliwe, w blisko 70% przypadków, pojawiają się w wyniku działania szkodliwych czynników, które związane są ze stylem życia, dietą oraz otaczającym cię środowiskiem. Dobra wiadomość w tej informacji jest taka, że masz realny wpływ, na stan swojego zdrowia i tym samym, możesz uniknąć raka. Na czym konkretnie polega profilaktyka nowotworowa?
Czynniki rakotwórcze – czy jesteś w grupie ryzyka
To czynniki, na które masz wpływ. Wiedząc o ich wpływie na zwiększenie ryzyka zachorowania na raka, możesz w każdej chwili zmienić swoje wybory, decyzje i sposób postępowania. Wszystko po to, by cieszyć się zdrowiem przez długie lata.
Oto najważniejsze czynniki rakotwórcze:
Palenie tytoniu – produkty spalania tytoniu, wpływają na DNA i wywołują różnego rodzaju mutacje. Te zaś, mogą prowadzić do zmian nowotworowych.
Dieta i sposób odżywiania – taki, który prowadzi do otyłości. Ta zaś, stwarza ryzyko zachorowania na raka piersi, raka okrężnicy i odbytu oraz raka nerki.
Zakażenia i wirusy – szczególnie wirusy DNA, czyli brodawczaka, zapalenia wątroby typu B, Epsteina-Barr oraz wirusy RNA (ludzkiej białaczki).
Czynnik zawodowe – głównie u osób, które mają kontakt z azbestem.
Nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne – szczególnie w godzinach między 11:00 a 15:00.
Ryzykowne zachowania seksualne – mogą prowadzić do zarażenia się wirusami przenoszonymi drogą płciową, które zwiększają ryzyko nowotworu.
Nadużywanie alkoholu – ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej, gardła, krtani, przełyku oraz raka piersi i wątroby, wzrasta wraz z ilością spożywanego alkoholu.
Profilaktyka nowotworowa – jakie badania warto wykonać?
Praktycznie wszystkie kobiety, wiedzą o najprostszym sposobie wczesnego wykrywania raka piersi, ale nie każda z nich, stosuje samobadanie lub okresowo umawia się na mammografię. A to bardzo skuteczna forma profilaktyki nowotworowej.
Do innych badań, które możesz wykonać, należą:
- test na krew utajoną w kale,
- badanie CEA jako badanie w kierunku wykrywania schorzeń jelita grubego, w tym raka jelita grubego,
- okresowe badania radiologiczne płuc, dzięki którym można wykryć wczesne ogniska raka płuca,
- badanie zmian skórnych za pomocą dermatoskopu, w celu wczesnego wykrycia czerniaka złośliwego,
- testy genetyczne,
- mierzenie poziomu markerów nowotworowych we krwi,
- cytologia (tylko kobiety),
- badanie per rectum.
Poza tym, jeśli twój niepokój budzi, odbiegająca on normy praca konkretnych narządów w twoim ciele, co może świadczyć o chorobie nowotworowej, przekaż tę informację lekarzowi pierwszego kontaktu. Ten, jeśli zajdzie taka potrzeba, skieruję cię do poradni onkologicznej.